Domain Whois

Whois (Alan Adı Sorgulama)

Whois, İngilizce 'kimdir' anlamına gelmektedir. Domain adresine ait tüm bilgileri öğrenmenizi sağlar. Her gün domainlerle alakalı olarak kullanıcılar tarafından milyonlarca Whois sorgulaması yapılmaktadır.

Whois (Alan Adı Sorgulama) , domain'in alan adının örnek olarak domainadi.com ya da İP numaranın ait olduğu kişi veya kuruluşun, firmanın bilgilerini içermektedir. Domain'in kayıt ve süresinin bitiş tarihi host edildiği firmanın name server bilgileri de yer alır.

Örneğin, domainadi.com domaini kimin adına kayıtlı mail adresi telefon numarası domaini host eden hosting firmasının name server gibi bilgileri bu sorgulama sayesinde oldukça kolay bir şekilde öğrenilebilir. Ayrıca domain adı almak istendiğinde de domain'in daha önceden alınıp alınmadığını bu şekilde sorgulayarak öğrenebilir.

Whois bilgilerinden erişilen bilgilerin gerçek olması gereklidir. Geçerli bilgiler verilmemişse, kaydedici domaini kilitleyebilir ve sahip olan kişinin domain üzerinde ki hakları tamamen iptal edebilir.

Whois nedir?

Kısa bir şekilde özetleyecek olursak, Whois alan adı sahibi, yöneticisi ve teknik yöneticisine, alan adı kaydedici firmaya veya alan adının bağlı bulunduğu Web sunucusuna ait bilgilerin listelendiği bir sorgu ekranıdır.

Bazı domain sahiplerini iletişim bilgilerini paylaşılmasını istememektedirler. Bu gizli Whois servisleri sayesinde domain sahipleri hakkında kişiler hiçbir bilgiye ulaşamamaktadır. Bu da önemli bilgilerinin öğrenilmemesini isteyen domain sahiplerinin işine yaramaktadır.

Herhangi bir domaini sorgulamak için internet üzerinde bulunan ve bu hizmeti veren web sayfalarını tercih edebilirsiniz.

Whatsapp Bilgi Hattı