Domain Whois

Whois (Alan Adı Sorgulama)

Who is, İngilizce 'kimdir' anlamına gelmektedir. Domain adresine ait tüm bilgileri öğrenmenizi sağlar. Her gün domainlerle alakalı olarak kullanıcılar tarafından milyonlarca Whois sorgulaması yapılmaktadır.

Whois (Alan Adı Sahibi Sorgulama), domain'in alan adının örnek olarak domainadi.com ya da IP numaranın ait olduğu kişi veya kuruluşun, firmanın bilgilerini içermektedir. Domain'in kayıt ve süresinin bitiş tarihi host edildiği firmanın name server detayları da yer alır.

Örneğin, adtorium.com'un kimin adına kayıtlı mail adresi telefon numarası, host eden hosting firmasının name server gibi bilgileri bu sorgulama sayesinde oldukça kolay bir şekilde öğrenilebilir. Ayrıca domain adı almak istendiğinde de domain'in daha önceden alınıp alınmadığını bu şekilde sorgulayarak öğrenebilir.

Whois bilgilerinden erişilen bilgilerin gerçek olması gereklidir. Geçerli bilgiler verilmemişse, kaydedici domaini kilitleyebilir ve sahip olan kişinin domain üzerinde ki hakları tamamen iptal edebilir.

Who is nedir?

Whois alan adı sahibi, yöneticisi ve teknik yöneticisine, alan adı kaydedici firmaya veya alan adının bağlı bulunduğu Web sunucusunun bilgilerinin listelendiği bir sorgu ekranıdır.

Bazı domain sahiplerini iletişim bilgilerini paylaşılmasını istememektedirler. Bu gizli Whois servisleri sayesinde domain sahipleri hakkında kişiler hiçbir bilgiye ulaşamamaktadır. Bu da kim olduğunun öğrenilmemesini isteyen domain sahiplerinin işine yaramaktadır.