Sitemap Oluşturma

Site Haritası Nasıl Oluşturulur

Web site sahiplerinin birçoğu site haritası oluşturmak için büyük çaba harcamaktadır. Site haritasını Otomatik, Online, Manuel olarak üç farklı şekilde hazırlayabilirsiniz.

Otomatik Olarak Site Haritası Oluşturmak

Site haritası oluşturmak için herkesin büyük oranda tercihi bu ilk madde olacaktır. Yeni bir yazı ya da yeni bir program yazıldığında otomatik olarak internet sitesi size hazırlayacaktır. Öncelikle site haritası hazırlamak için Wordpress gibi bir yazılım olmasıdır. Wordpress yazılımı kullananlar Plugin (eklenti) paketi için de hazır olduğundan haritayı oluşturmak için sadece bu eklentiyi internetten indirip web sayfasının içerisine kurmaktadırlar. Bu kurulum gerçekleştikten sonra web sayfası site haritasını otomatik olarak kuracaktır.

Online Şekilde Site Haritası Oluşturmak

Gelişmiş bir ASP ya da PHP tecrübesi olmayan site haritası oluşturacak kişiler bu yöntem ve program sayesinde sayfalarına Sitemap hazırlayabilirler. Bu sayede her yeni yazdıkları programı yazdıkları zamandan birkaç saniye sonra Sitemap dosyalarını oluşturup Google Sitemap veya Yahoo Sitemap sistemlerine gönderebilirler.

Manuel Olarak Site Haritası Oluşturmak

Genel olarak tek tek elle link yazıp XML dosyası da oluşturabilirsiniz. Fakat bu işlemden daha kolay olacak şekilde de manuel olarak bir site haritası oluşturabilirsiniz. Wordpress gibi bir alt yazılım programınız yoksa ya da bir Blogger kullanıcısı değilseniz ASP veya PHP ile hazırlanmış bir internet sayfası ile işleminizi birkaç dakika içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.