Schema.org Yapısal Veri Kodu Oluşturma

Schema.org Nedir?

2011 yılında oluşturulan Schema.org Microsoft, Google ve Yahoo gibi oldukça önemli ve büyük arama motorlarının ortaklaşa geliştirmiş olduğu bir projedir. Bu projeyi geliştiren arama motorlarının asıl amacı proje sayesinde internet aleminin gelişmesidir. Schema.org projesinin bir diğer amacı da kullanıcıların yapmış olduğu aramaların sonuçlarında daha anlaşılır ve daha zengin sonuçlar elde etmektir.

Schema.org (Yapısal Veri İşaretlemesi) Neden Kullanılır?

Her ne kadar bir web sayfası kodlanırken kodlar belirli bir düzen içerisinde yazılsa da arama motorlarına içerik hakkında detaylı bilgi vermek oldukça zorlu bir işlemdir. Bunun asıl nedeni de web aleminde her arama motorunun anlayabileceği ortak bir düzenin olmamasıdır. Örnek olarak bakıldığında herhangi bir ürün satan web sitesinde arama motoruna konuyu bir ürün olarak bildirmek ve ürün hakkında detaylı bilgi vermek oldukça zorlu bir işlemdir. İşte tam bu gibi durumlarda Schema.org ile site sahipleri içeriklerini biçimlendirerek arama motorlarına içerik hakkında ki bütün detayları bildirebilirler. Bu sayede de arama motorlarına html eklentileri hakkında daha anlaşılır bir biçimde bilgi verilebilir. Böylece arama sonuçlarında daha zengin sonuçlara ulaşılabilir ve SEO görünürlüğünüzü de arttırabilirsiniz.

İnternet sitesinde bulunan konuyu görüntüleyen kişi için konu son derece anlaşılır ve iyi bir düzen içerisinde olsa da arama motoru için bu düzen söz konusu değildir. Aynı konu shema.org sözlüğünü kullanarak işaretlenirse içeriğin ne olduğunu arama motorları tam anlamıyla anlayabilmektedir.