Google Safe Browsing Aracı

Site Güvenlik Kontrolü

Web sitenizde kullandığınız bir scriptin kod açığından yararlanarak karşı taraf sizin dosyalarınızın olduğu konuma gelerek sizin için önemli olan dosyalarınızı alabilir ya da istediği gibi değiştirebilir. Bu gibi sorunları önlemek ve sitenizi korumak için sizler için aşağıdaki maddeleri hazırladık.

Dosyalarınızın chmod değerlerini istediğiniz zamanda istediğiniz gibi yükseltmeyin

Tüm dosyalarınızın chmod değerini 404, tüm klasörlerin ise değerini 505 yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. Fakat sunucu tarafından girilmesi gereken bir dosya için chmod değerini 604, klasörler için chmod değerini 705 yapmanız yeterli olacaktır. Birçok kullanıcı tarafından güvenlik değeri 777 verilen chmod değeri güvenlik açısından çok düşüktür ve riski çok fazladır. Bu chmod değeri ile sizin dosyalarınıza kolaylıkla ulaşabilirler ve sistem üzerinde ki şifrelerinizi rahatlıkla değiştirebilirler.

Şifrelerinizin güvenliğini sağlayın

Sizin için iyi bir şifre seçimi harf ve sayıların karışımı ile olacaktır. Harfleri büyük ve küçük harf olarak yazmanız ise sizin güvenlik şifrenizin gücünü oldukça artıracaktır. Sizin için önemli olacak özelliklerden biriside şifrenizi aynı anda birçok yerde kullanmamaya özen göstermektir. Her hangi bir nedenle şifrenizin birisi çalındığında tek bir yere giriş yapabilir fakat bütün şifreleriniz aynı olursa bütün dosyalarınıza ve klasörlerinize rahatlıkla girebilirler.

Sitenizin ana dizini altına htaccess dosyası oluşturun

Bu işlemleri yaparken sıra halinde gitmeniz sizin için kolay ve daha rahat olacaktır. Bir kodu htaccess dosyanıza ekleyerek sıradaki işlem kodunu sitenize ekleyerek çalıştırın. Bir problem ile karşı karşıya kalmadığınız sürece diğer işlemlere geçebilirsiniz. Fakat hata ile karşılaştığınızda ise kod satırını kaldırarak diğer kod satırlarından ekleyerek işleminize devam edebilirsiniz.