Metin Kelime Sayma Aracı

Kelime Sayımı

Kelime sayısı hesaplama; bir metinde kaç kelime, satır, cümle, harf ve duraklama olduğunu hesaplayan bir hesaplama aracıdır. Çeşitli program ve sitelerde bulunan hesaplama türleri farklılık gösterebilir. Kelime hesaplama araçları makale yazarları tarafından kullanılır. Yazılan yazılarda kelime sayısı bazen çok önemlidir. Ücretli yazarlar, editörler yazdıkları kelime başına ücretlendirme uyguladığı için kelime sayısına çok fazla dikkat edilmektedir.

Kelime Sayımı Hesaplama Nerelerde Kullanılır?

Makale yazdıran site sahipleri makalelerin kaç kelimeden ibaret olduğunu anlamak için bu aracı kullanabilir. Zabıt Katipliği ve daktilografi ile girilen memurluklarda bir dakikada kaç kelime yazıldığını anlamak için kullanılır.

İnternet sitelerinde içerik kod oranını hesaplamak için kullanılabilir. Kelime sayısı hesabındaki amaçlar çeşitli kalemler altında sınırlanabilir; ancak üstte yazan kısım kullanım alanlarını bilmek yeterli bir yazıdır. Kelime sayısı hesaplama sonrasında kelimeler ve kelime grupları çıkartılır, ideal kelime sayısına tamamlama yapılabilir.

Kelime sayısını hesaplamak içi birden fazla yol bulunmaktadır. Bu yollardan biri eğer metin Word dosyasında yazılıyorsa Word dosyasının altında bulunan küçük kutucuktan bütün yazının kelime sayısı görülebilir. Ayrıca aynı alana tıklayarak kullanıcılar sayfa sayısını, paragraf sayısını, kelime sayısını da görebilmektedirler. Word dosyası kullanmayan kişiler ise internet ortamında bulunan web siteleri yardımıyla makalelerindeki kelime sayısını rahatça hesaplayabilirler.