IP Class Sorgulama Aracı

IP CLASS ÖĞRENME

IP adresi ne demektir?

IP adresi internet ağına bağlı olan cihazların, internet ağı üzerinde birbirleriyle veri değiş tokuşu sağlamak amacıyla kullandıkları adrestir. İnternet ağına bağlanan her cihaza sunucular tarafından IP adresi verilir. Bu sayede internete bağlanan diğer cihazlar bu adresi kullanarak birbirlerine ulaşırlar. IP adreslerinin yapısına bakıldığında 32 bit boyutunda ve noktalarla ayrılmış 4 tane 8 bit boyutunda sayıdan oluştuğu görülecektir. Örnek verecek olursak: 123.432.45.9 gibi.

Aslında internette yer alan sayfalara alan adlarını yazmak yerine IP adresi yazılarak ulaşmak da mümkündür. Ancak bu sayıları akılda tutmak çok zahmetli olduğundan internet sitelerine alan adlarını kullanarak ulaşmak daha çok tercih edilen bir yoldur. İnternet sağlayıcılarında bulunan sistem sayesinde hangi alan adının hangi IP adresine karşılık geldiği eşleştirilerek, girilmek istenen site rahatlıkla bulunmaktadır.

IP Class sorgulama ne demektir?

İnternet üzerinde var olan her bir internet sitesinin birbirinden farklı IP adresi vardır. Kullanılan alana göre de IP adreslerinin sınıflandırılması yapılmıştır. Bunlar; A, B, C, D, E ve F sınıfı olmak üzere altı sınıftan oluşmaktadır. Snıflar sayı aralıklarına göre belirlenmiştir.

IP Class sorgulama kendinize ait bir sitenin IP adresini öğrenmek istediğinizde karşınıza çıkacak bir durumdur. Aslında IP Class sorgulama yapmak, sitenizin yukarıda bahsi geçen IP adresi sınıflarından hangisine girdiğini öğrenmenizden ibarettir.

Bu adresler SEO açısından da ilgili siteyi referans veren bağlantıları hesaplamak için Google tarafından sinyal olarak algılanabilir. (Bknz: SEO Nedir?)