Teknik SEO Denetimleri

Teknik SEO Denetimleri

Teknik SEO denetimleri, web sitenizi arama motorları için anlaşılması kolay hale getirmeye odaklanmıştır.

İçindekiler

Teknik SEO Nedir?

Teknik SEO, içeriklerin optimize edilmesi, site içi SEO ve bağlantı edinme dışında kalan tüm SEO işlemlerine verilen isimdir.

Arama motorlarının duydukları gereksinimler her geçen gün değişiyor ve gelişiyor. Bu yüzden de bu gelişimlere ayak uydurmak daha karmaşık hale gelebiliyor. Denetim sırasında, SEO uzmanlarımız gelişmiş ve derinlemesine analiz yeteneği olan son teknoloji araçları kullanmaktadır.

“Doğru teknik SEO, pazarlama çalışmalarının sonuçlarını %300 veya daha fazla arttırabilir”

Teknik SEO, diğer SEO alanlarıyla ilişkilidir.

Bazı Teknik SEO Faktörleri

1. Web Sitesinin Hızı

Yavaş açılan web sayfaları kullanıcıları kaçıracaktır bundan hemen örnek vermek gerekirse Amazon gibi firmalarda 100 ms’lik yavaşlama satışlarda %1 azalmaya neden olduğunu göstermektedir. Google sıralama faktörleri arasında ise web sitesinin hızının büyük paya sahip olduğu düşünülmektedir. Özetleyecek olursak hızlı web sitesi her zaman iyidir!

Site hızı, özellikle de yeşil bara denk gelen oranlar sıralamada etkilidir.

2. Görseller

Siteye eklenen görsellerin boyutlarının, genişlik ve yüksekliklerinin site genelinde etkili olduğu bilinmektedir; çünkü büyük resimler çok ağırdır ve sayfa açılış hızınızı ciddi manada etkileyebilir.

Resimler için yapılacan düzenlemeler olumlu etki verecektir.

3. Çok Fazla Yeniden Yönlendirmeler

Bir sayfayı işaret eden çok fazla yeniden yönlendirmeler kullanıcılara zorluk çıkartabilir. Olabildiğince az yönlendirme yapmakta fayda var.

URL yönlendirmelerinde birden fazla yönlendirme vermemek iyi olacaktır.

4. Mobil Dostu

Mobil uyumlu olan web sitesinin değeri en az web sitesinin hızı kadar önemlidir. Mobilegeddon algoritması ve son zamanlarda belirtilen "Mobile First İndexing" de mobil dostu site oluşturmanın önemli olduğunu kanıtlıyor. Sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını Mobil Uyumluluk aracından faydalanarak öğrenebilirsiniz.

Mobil uyumlu siteler, mobil first index başladıktan sonra yapılacak ilk iş olmalıdır.

5. Http/Https Sorunları

Sitenizi “Https’ye” geçirdiğiniz sırada “http” olarak kalan sayfaların durumu, Google’da dizine eklenen http linklerinin yönlendirmelerinin doğru çalışıp çalışmadığı gibi durumların kontrol edilmesi gereklidir. Https’in de Google gözünde sıralama sinyali olarak belirtildiğini de hatırlatalım istedik.

SSL sorunları çözülmelidir.

6. Yapısal Veriler

Yapılandırılmış veri zengin snippets SERP’te görünürlük açısından önemlidir. Farklı site türleri için kullanılan yapısal veriler olmakla beraber nasıl oluşturacağınızı bilmiyorsanız Yapısal veri aracımızı kullanabilirsiniz.

Yapısal verilerle SERP'te daha zengin sonuçlarla yer alabilirsiniz.

7. Yinelenen İçerikler

Site genelinde bazı sayfalarda oluşturulan yinelenen içerik sorununun çözümü ve problemlerini giderebilirsiniz.

Yinelenen İçerik sorunlarının çözümü faydanıza olacaktır!

Teknik SEO denetim servisimiz şunları içerir:

 • Teknik SEO: Dikkatle SEO görünürlüğünü etkileyebilecek tüm teknik faktörleri ayarlama.
 • Kod optimizasyonu:  Web sitenizin tarayıcılar tarafından olması gerektiği gibi göründüğünden emin olunması.
 • Bilgi mimarisi denetimi:  Yüksek açılış sayfalarınız ile içeriği sorunsuz şekilde sunmak.
 • Web sitesi yapısı: Dâhili bağlantıları ve URL'leri araştırarak, daha fazla sayfanın dizine eklenmesini sağlamak.
 • Log analizi: Botlarının web sitenizi ne sıklıkta taradıklarını ve hangi sayfaları ziyaret ettiğinin belirlenmesi.
 • Kaliteli site oluşturma: Google Panda ve diğer algoritmalarına uygun olacak şekilde site düzenini yeniden oluşturulmasına dair planlamalar.
 • Dizin oluşturma stratejisi: Site haritaları ve URL yönlendirmelerinin düzgün kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmek.
 • Tarama bütçesi: Tarama bütçesini en iyi şekilde optimize ediyoruz.
 • Mobil SEO: Küçük ekranlı cihazlarda web sitenizin SEO performansını artırma.

Uzmanlarımız, organik trafiği önemli ölçüde artırmanıza ve satış rakamlarında cazip bir büyüme sağlamanıza yardımcı olacaktır!

İPUCU

Googlebot Crawl (Tarama) Bütçesi Optimizasyonu

Gerçekten bazen Google sonuçlarında rakibinize üstünlük sağlamak için teknik problemleri düzeltmek yeterli olmayabilir. Google'a en yüksek trafik alan sayfaları göstermek de önemlidir. Bu SEO işlemi, Googlebot crawl optimizasyonu olarak bilinir.

Sunucu günlükleri (Log) analizi bu noktada çok yardımcı olur. Hangi sayfaların Googlebot tarafından en sık tarandığı konusunda bize güvenilir bilgi verir. Googlebot’a sitenizin hangi bölümlerini göstermeden önce karar vermeli ve buna göre adım atılmalıdır. Ayrıca varsa URL parametrelerine de detaylıca bakılmalıdır.

Javascript SEO

JavaScript kullanarak içeriğinizi sitenizde kullanıcı dostu şekilde arama motorlarına sunabilirsiniz.

Geçmişte arama motorları JavaScript kodunun site arka planın neler döndürdüğünü okumakta oldukça zorlanmıştı. Bazı içerikler de haliyle Google botları gibi örümceklere gizlendiği için botlar bu içeriği tam anlamıyla analiz edemiyordu. Ayrıca AJAX ile sitenin istenilen bölümleri URL değiştirilmeden yüklenebiliyor. Google ise konuyla ilgili çok sayıda JS sitesinin olduğunu belirtmişti.

Arama motorları artık JavaScript'i tarayabilir mi?

Bunun için size net cevap verilemez, birkaç yıldır süreçte çok değişiklikler göze çarpıyor. Google, sürekli olarak örümceklerinden JavaScript tabanlı sitelerden daha fazla verim alma peşinde. JavaScript tabanlı bir site şuanda hala daha taranabilir ve dizine eklenebilir durumda; fakat webdeki görünürlüğünüze zarar vermeden dikkatli SEO çalışması gerekmektedir.

Javascript SEO hizmetiyle index sorunlarınızı çözebiirsiniz.

JavaScript SEO gerçekten uzmanlık alanı gerektiren derinlemesine konuları içerisinde barındıran bir çalışma şeklidir. Bazı durumlarda JS çok karmaşık ve gizli olabiliyor bu da arama motorlarının okumasını zorlaştırıyor. Olabilecek sorunları çözmek için çeşitli araçlarla önemlerimizi almaktayız.

2018 itibariyle de Google, JS tabanlı siteleri dizinine dâhil ederken henüz tam anlamıyla mükemmel değildir. Bundan dolayı eğer SEO’yu önemsiyor ve karar aşamasındaysanız sunucu tarafından oluşturulan siteler oluşturmanız faydalı olabilir.

JavaScript SEO’da nasıl yardımcı olabiliriz?

Ana hedefimiz, sitenizin Google gözündeki yerini kolaylaştırmak ve dizine daha iyi dâhil edilmesini sağlamaktır. Site sahipleri için Google tarafından belirtilen en yeni güncellemeleri her zaman takip eder ve kendi testlerimizle beraber sitenizin bu güncellemelere ayak uydurmasını sağlarız. JavaScript yüzünden neden olabilecek erişebilirlik sorunlarını fark ettiğimizde bu durumdan kurtulmak adına daha iyi çözüm yöntemleri sunarız!

Web Site Taşıma

Web sitesi taşıma (adres değişikliği) işlemleri, site sahipleri için en stresli aşamalardan biridir. Webin doğasında var olduğu gibi herkes eski web sitesini bırakarak yeni web sitesine geçiş yapabilir. Ama burada dikkat edilmesi gereken durumlar bulunuyor. Olası bir şekilde bilerek ya da bilmeyerek yanlış yeniden yönlendirmeler kullanmak (3xx), yalnızca eski URL'lerinize Google botlarının erişmesini engellemeyecek aynı zamanda SEO çabalarınızı da tamamen boşa çıkarabilir. Bu taşıma işlemlerinin kötü geçtiği ve site sahiplerinin trafiklerinde ciddi kayıplar olduğu yüzlerce vaka örneği vardır.

Web Sitesi Taşıma İşlemleri ve SEO İlişkisi

Adtorium’da, web sitesi taşıma hizmetleri konusunda çok teknik bir yaklaşımımız var. Üst düzey araçları kullanarak, istenmeyen durumların oluşmasının önüne geçiyoruz. Bu şekilde taşıma işlemlerinin kesintisiz ve düzenli şekilde sonuçlandırılmasını sağlıyoruz.

Tüm bu taşıma işlemlerinde iyi düşünülmüş bir plana ihtiyaç duyulur. Bazen süreçler zor olabilir, binlerce sayfa ve URL ile başa çıkmak sıkıntılı bir durum haline gelebiliyor. Eski URL’leri yeni URL’lere aktarmak ve bunların ilişkisini belirterek doğru 301 yönlendirmelerini ayarlıyoruz.

Özellikle aşağıdaki durumlarda size yardımcı olabiliriz:

 • Alan adı taşıma
 • İçerik taşıma
 • Yeni bir CMS'ye geçiş
 • HTTP'den HTTPS'ye geçiş
 • Yönlendirme yönetimi

Alan adı taşıma, çok kısa sürede dikkat gerektiren önemli bir süreçtir. Taşınan her URL'nin çalışacağından emin olmak ve sürece hazırlanmak için çok fazla zaman harcıyoruz.

Bilgi Mimarisi

Bilgi Mimarisi ve SEO dostu Web Sitesi Yapısı neden önemlidir?

Nasıl mükemmel bir araba benzin olmadan işe yaramazsa, çok trafik alan açılış sayfası düzgün yapılandırılmamış ve optimize edilmezse Google için etkili olmaz.

Bu nedenle sağlam bir Bilgi Mimarisi tasarlamak her web sitesinin ana taşını oluşturur. Sadece daha iyi bir kullanım kolaylığı sunmakla kalmaz aynı zamanda daha iyi dönüşüm üretmek için çok önemlidir.

Bilgi mimarisiyle yapı basit olmalı ve kafa karıştırmamalıdır.

Bilgi Mimarisi (Architecture) + Site Yapısı + SEO = Mutlu Ziyaretçi

Yukarıda belirtilen web sitesi trafiğini oluşturmak aşağıdakileri yapabilirsiniz:

 • UX/UI açısından ihtiyaca cevap vermeli,
 • Soruların cevaplarının doğru verilmesi,
 • Kullanıcıların aramalarını ve beklentilerini ortaya koyan,
 • İçeriğinizi kaliteli hale getirirken mükemmel bir kullanıcı deneyimi oluşturun,
 • En önemli açılış sayfalarınızı destekleyin,
 • İç linklere dikkat edebilirsiniz.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(3 Oy . Ortalama Puan : 5 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

dcf379 Captca Değiştir