SEO

(5 Kişi Oy Verdi. Ortalama Puan : 4)
Bu Sayfa 21128 Kez Görüntülenmiştir.

SEO nedir, nasıl yapılır ve neden gereklidir gibi sorularınızın cevaplarını duymaya hazır mısınız? Adtorium Kreatif Ajans Samsun'da ve Türkiye genelinde için SEO hizmeti verirken Adtorium ekibi bu işi uzmanca gerçekleştirmektedir. İşte Arama motoru optimizasyonu SEO nedir sorusuna açık bir cevap!

SEO Nedir?

SEO veya İngilizceden Türkçe’ye çevrilmiş haliyle Arama Motoru Optimizasyonu sitelerin arama motorlarında daha üst sıralarda yer alması ve iyileştirilmesine verilen bir isimdir. Arama motorları deyince de akla gelen en iyisi ise elbette Google olmaktadır. Bu arama motorları sitelerin sıralamalarını belirli algoritmaya göre yapmakta ve web sayfaların değerlerini en iyi yapan siteleri zamanla en üst sıralarda göstermektedir. Dünyaca ünlü ansiklopedi sitesi vikipedi ise bu terimde ne kadar başarılı olduğunu yaptığı sayfa ve sıralamasıyla ortaya koymaktadır. SEO çalışması da tüm optimizasyon işlemlerinin yerine getirilerek yapılmasıdır.

Arama motoru optimizasyonu yaparak kısa sürede planlı çalışma ile trafik artışı sağlayabilirsiniz.

Aslında Google SEO diye bir tabir bulunmamakla beraber, kullanıcıların en fazla kullandığı arama motoru Google olduğundan SEO’da bu arama motoruyla zamanla eşleşmeye başlamıştır. Site sahipleri ya da görevli diğer kişiler kullanıcılar için sayfalarında onları teşvik edici ve ilginç ile güvenilir bir yayın yaptıkları zaman arama sonuçlarında üst sıralarda gözükmektedir. Google için SEO kısaca, mutlu kullanıcı ve mutlu webmaster presibiyle ilerlemektedir.

Google ise SEO’yu şu şekilde tanımlamaktadır: “SEO”, “arama motoru optimizasyonu” veya “arama motoru optimize edicisi” için kullanılan bir kısaltmadır.

Google örümcekleri siteleri sürekli olarak taramaktadır. Bu sitelerin sıralamasını da bu örümceklerin sitelerden aldıkları bilgiler ile yapmaktadır. Kendi alanlarında otoriter siteler çok iyi konumlar elde edebilmektedir. Yararlı içeriklerin bloglarda, twitter ve diğer sosyal medya platformlarında paylaşılması halinde bu otoriter sitelerin sinyallerine de güvenerek sıralamalarıoluşturabilmektedir.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO yapılması için elbette bazı detaylar bulunmaktadır. Web sitelerine SEO yaparken çok dikkatli davranmak gerekmektedir, yapılacak en ufak hata bile sitelerin görünürlüğünün bozulmasına sebep olabileceği gibi eskisinden çok daha kötü bir duruma yol açabilir. Bu yüzden SEO firmaları ya da SEO danışmanları ile görüşmeler yapmanız gelecekte daha yerinde adımlar atmanızda oldukça fayda getirecektir. Google ağzından SEO nasıl yapılır makalesini de okuyabilirsiniz.

Search Engine Optimization farklı konulara ayrılarak yapılışı da bu çeşitleri çerçevesinde yürütülmektedir.

Arama motoru optimizasyonu için nelerin yapılması gerektiği için çok fazla öneri ve taktik bulunmaktadır. Nasıl yapıldığından sadece birkaç örnek verecek olursak, sitenin hızının kontrol edilmesi, Google’ın istediği teknik şartları yerine getirmesi, resimlerin optimize edilmesi ve tamamen kullanıcı dostu olması gibi birçok bilgiyi sizlere sunabiliriz. Tabi tüm bu yazdıklarımızın yanında SEO’yu temelde Site İçi Seo (On-Page SEO) ve Site Dışı Seo (Off-Page SEO) olarak ikiye ayrıldığını da belirtelim. Bunlarla ilgili yazılarımızı da sitemizde zamanla okuyabileceksiniz.

SEO Neden Gereklidir?

Bu optimizasyonun neden gerekli olduğunu örnek vererek açıklayalım yine. Çok iyi ayakkabı sitesi kurduğunuzu düşünüyorsunuz ancak sitenize sizden başkası girmiyor. Girmediği için satış yapmıyor ve site size bir kazanç sağlamıyor. Başka bir ayakkabı sitesi sahibi ise çok az bir SEO ile istediği kelimelerde üst sıralarda yer alıyor ve kazancını arttırıyor. İşte burada SEO yaptırırsanız rakibinizle bir süre sonra aynı seviyelere gelecek ve sonunda a onu geçmeyi başarabileceksiniz. Bu şekilde de kazançlarınız artış gösterecektir.

SEO dijital pazarda yer alabilmek ve organik sonuçlarla ziyaretçileri sitenizde tutabilmek adına yapılmalıdır.

SEO’nun neden gerekli olduğunu kısaca maddeler halinde yazacak olursak;

  • İstediğiniz kelimelerde üst sıralarda yer alacaksınız.

  • Sitenize giriş yapan kişi sayısı artış gösterecek.

  • Bu artışla beraber kazançlarınız ve reklam gelirleriniz artacak.

  • Marka bilinirliğiniz ön plana çıkacak.

  • Kısaca SEO ile hayalinizdeki kazançlara ulaşabileceksiniz.

SEO ve Fitness Örneği

Sıralamalar elde edebilmek ve aramalarda görünürlüğün daha verimli olabilmesi için SEO çalışmaları ve işlemleri bir plan ile zamana göre yapılmalıdır. Bunu fitness yapan bir kişi olacak düşünecek olursak bu kişi yemek yeme saatinde spor yapma saatine kadar her şeyini zamanla ve düzgün şekilde yaparsa istediği sonuca ulaşır öyle değil mi? İşte SEO’da buradaki olay ile benzerlik göstermektedir. Her şeyin bir takvim çerçevesinde yapılması oldukça önemlidir. Bu yüzden çalışmalar yaparken sabırlı olunmalı ve aniden agresif tarzda yapılacak hamlelerden kaçınılmalıdır. İşlemlerde yapılacak bir aksaklık ya da gevşeklik sitenin sıralama ve kazanç kaybına yol açabilir. Adtorium.com olarak biz de burada devreye giriyor ve sizlerin tüm SEO ihtiyaçlarını profesyonel kadromuzla karşılıyoruz.


Hakkında daha detaylı bilgi için hemen buraya tıklayarak bize ulaşın

Kurumsal SEO Danışmanlığı

Kurumsal olarak firmaların aldığı SEO danışmanlığı hizmeti ile şirketler daha profesyonel bir şekilde arama motorlarında listelenmektedir. Bunun için yapılacak SEO işlemleri de diğer çalışmalara göre farklılık gösterebilecektir.

Uzman Önerileri

Adtorium SEO ekibi olarak sürekli olarak arama motorlarına uygun bir şekilde kendimizi geliştirmekte ve bunları siz değerleri ziyaretçilerimize blog bölümümüzde paylaşmaktayız. Search Metrics verilerine göre Google sıralaması ile ilgili olarak açıklanan korelasyon bilgilerini de sizlerle paylaşalım;

Google korelasyon katsayılarına göre sıralamayı etkileyen başlıca faktörler.

Ayrıca bizlere teklif formumuzdan sitenizi sunabilir ve sizlere en uygun ve kalıcı SEO çözümlerini sunabiliriz!

Google’ın nasıl arama yaptığını da aşağıdaki videodan görebilirsiniz;

Yorumlar
    Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu hemen şimdi siz yapabilirsiniz..
Yorum Formu
0 + 4  Captca Değiştir
Whatsapp Bilgi Hattı