Prodüksiyon

(5 Kişi Oy Verdi. Ortalama Puan : 5)
Bu Sayfa 26812 Kez Görüntülenmiştir.

Prodüksiyon İngilizce kökenli bir kelimedir ve ürün anlamına gelmektedir. Üretim anlamı ile dilimize taşınmış olan bu kelimeyi biz daha çok sinema ve televizyon sektöründe yapım anlamında kullanmaktayız. Prodüksiyon sanıldığı gibi tek bir kişiden oluşmaz aksine bir dizi fonksiyonel gruptan oluşur. Bu grup aslen üretimde kullanılacak olan ana bütçenin doğru harcanması ve kullanılması ile görevlidir. Ayrıca bu grup yönetmen ve diğer görevli kişilerin istekleri veya tercihlerini bütçeye bağlı kalarak yerine getirme, değiştirme yetkisine sahiptirler. Prodüksiyon grubunda bulunan herkesin görevleri uzmanlık alanlarına bakılarak dağıtılmaktadır.

üst düzey ekipmanlar

Ortalama bir prodüksiyon grubunda ses, görüntü, reji, set, ışık, catering, kostüm, sanat, makyaj, post prodüksiyon ekipleri bulunmaktadır. Bu ekiplerin genel yapısı bir şef ve iki asistan olarak kurulmaktadır. Filmin bütçesine göre ise bu ekipte çalışan kişilerin sayısı artabilir veya azalabilir. Prodüksiyon firmasının görevi ise bir reklam veya tanıtım projesi, film bütçesine göre bu ekiplerin sayısını ayarlamak ve onların görevlerini belirlemektir.

 

Üst Düzey Prodüksiyon Ekipmanları

Gerek internetin gerekse televizyonların günümüzde fazlasıyla yaygınlaşması ile üretilen video içerikler hedeflenen kitlenin üzerinde en fazla etki sağlayan iletişim aracı olmuştur. Videolar akılda kalıcılık, akıcılık ve anlaşılabilirlik açısından diğer iletişim araçlarının bir adım önüne geçmeyi başarıyor. İnternet kullanan insanlarında her gün video içerik izlemesi de videoyu en etkili iletişim araçlarından birisi haline getiriyor. Bu yüzden markalar yaptıkları tanıtım filmi, reklam gibi video içeriklerinin son derece kaliteli ve anlaşılır olmasını istemektedirler.

Günümüzde teknolojinin de gelişmesi ile birlikte video içeriklerde kullanılan prodüksiyon ekipmanları da değişmeye başlamıştır. Bu yüzden firmalar da müşterileri için en iyi hizmeti sunmak adına üst düzey prodüksiyon ekipmanlarını kullanmaya başlamışlardır. Bu ekipmanların başında ise Jimmy Jib, kamera, Steadicam, ışık sistemleri, ses ekipmanları, kurgu seti ve kamera mercekleri gelmektedir. Ayrıca son çıkan ürünler sayesinde artık filmler ultra HD ve 4K çözünürlükte çekilebilmektedir.

Havadan Görüntüleme Sistemleri

İzlemiş olduğumuz videolarda, tanıtım filmlerinde, reklamlarda ve filmlerde kullanılan havadan alınan görüntüler izlenen filmin en can alıcı, dikkat çekici noktaları olmayı her zaman başarmaktadırlar. Bu nedenle filminde havadan görüntü almak her yönetmen için oldukça önemlidir.

produksiyon

Video içerikler için havadan görüntü almak bundan 5 sene öncesinde oldukça zor ve külfetli bir işti. Görüntüleri kaydetmek içinse en az 2 veya 3 kişilik bir ekibin bir arada çalışmasına ihtiyaç duyuluyordu. Bu yüzden videolarda veya filmlerde havadan görüntü sadece profesyonel ekipler ve iyi bir bütçe ile yapılabiliyordu. Günümüzde ise teknolojinin gelişmesi ile havadan görüntü almak eskiye göre daha rahat bir hale gelmiştir. Havadan görüntüleme en basit hali ile drone adı verilen uzaktan kumanda yardımıyla çalışan ve üzerinde kendi kamerası bulunan minik helikopterler sayesinde çekilmektedir. Ayrıca havadan görüntü çekmek için farklı bir yöntem daha kullanılmaktadır. Bu yöntemde de yine dronelar kullanılır ve dronelara takılan ekstra kamera, ekipmanlar sayesinde havadan görüntü alınır.

Havadan görüntü alırken drone kullanmanın avantajlarından biriside gerçek helikopter ve uçakların inemeyeceği alçak irtifalara, konumlara inebilmesidir. Bu sayede istediğiniz yükseklikte rahat bir şekilde görüntü alabilirsiniz. Genellikle 1 metre ila 400 metre arası bir yükseklikte uçuş yapabilen dronelar rahat manevra yapabilmeleri sayesinde çekilmek istenen konumu en çabuk şekilde kayıt edebilmektedirler. Tabi ki de havadan görüntü alma işlemi bu kadar basit değildir. Kaliteli ve sarsıntısız bir görüntü için drone kullanan kişi kendisini iyi yetiştirmelidir. Günümüzde popülaritesi her geçen gün artan havadan görüntüler tanıtım filmleri ve reklamların vazgeçilmez açısı haline gelmiştir.

Kurumsal Tanıtım Filmleri

kurumsal tanıtım filmleri

Hangi sektörde hizmet verirse versin bir firmanın kurumsallaşması marka değeri ve prestij açısından oldukça önemlidir. Tanıtım filmleri de firmaların kurumsallaşmasında büyük rol oynamaktadırlar. Kurumsal tanıtım filmi seçeneğini etkili bir şekilde kullanan firmalar değerlerini kısa sürede yükseltebilmektedirler. Kurumsal tanıtım filmlerinde de her video içerik oluşturulmadan önce yapılan hazırlıklar ve işlemler önemli bir yer tutmaktadır. Bu hazırlıkların başında ise kurumsal tanıtım filmi çekilecek olan firmanın büyüklüğüne ve karakterine göre yapılan planlamalar – bütçe değerlendirmesi gelmektedir. Bu planlamaların sonrasında ise ses ekipmanları, ışık ekipmanları ve kamera gibi teknik detayların ayarlanması yapılır.

Kurumsal tanıtım filmi çekimi yapılırken seçilecek olan marka yüzüne de ayrı bir özen göstermek filmin ön plana çıkmasına fayda sağlamaktadır. Örnek olarak uluslararası bir tanıtım filmi çekiminde uluslararası seviye de tanınan bir kişi kullanılırken yerel bazda çekilen filmlerde buna uygun kişiler kullanılabilir. Tanıtım filminin teknik kısmı da en az filmde yer alan kişi kadar önemlidir. Teknik ekibinin iyi olması kaliteli ve seyir keyfi yüksek bir kurumsal tanıtım filminin ortaya çıkmasına neden olur. Kurumsal tanıtım filminde kullanılan ekipmanların kaliteli olması da filmin izleyici üzerinde bırakacağı etkide büyük rol oynamaktadır.

prodüksiyon çalışmaları

Saha çekimlerinin tamamlanmasının ardından stüdyo ortamında profesyonel kurgu ekibi ve profesyonel seslendirme ekibi ile beraber son detaylar tamamlanır ve film izlenebilir hale getirilir. Bu aşamada ekibin yapacağı işlemlerin her birini hassas şekilde yapmaları önemlidir. Firmaya özel yapılan fon müziği, özel logo ve firma yüzü ile tamamlanan tanıtım filmi yayına verilemeye hazır hale gelmiştir. Filmin bütün hazırlık ve yapı aşamaları bittikten sonra ise pazarlama aşamasına geçilmektedir.

Kurumsal tanıtım filmi aşamasının en önemli noktası olan pazarlama aşaması çekilen filmin iyi bir şekilde hedeflenen kitleye ulaşmasına ve firmanın tanınma oranın artmasına olanak sağlamaktadır. Pazarlama işlemi de her işlemde olduğu gibi profesyonel bir ekip ile yapılmalıdır. Biz de Adtorium ekibi olarak her türlü prodüksiyon işlemlerinde profesyonel ekibimiz ile sizlere kaliteli hizmet sunmaktayız.

Yorumlar
    Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu hemen şimdi siz yapabilirsiniz..
Yorum Formu
1 + 2  Captca Değiştir