Samsun Prodüksiyon Hizmetleri

Samsun Prodüksiyon Hizmetleri

Prodüksiyon İngilizce kökenli bir kelimedir ve ürün anlamına gelmektedir. Üretim anlamı ile dilimize taşınmış olan bu kelimeyi biz daha çok sinema ve televizyon sektöründe yapım anlamında kullanmaktayız. Prodüksiyon sanıldığı gibi tek bir kişiden oluşmaz aksine bir dizi fonksiyonel gruptan oluşur. Bu grup aslen üretimde kullanılacak olan ana bütçenin doğru harcanması ve kullanılması ile görevlidir. Ayrıca bu grup yönetmen ve diğer görevli kişilerin istekleri veya tercihlerini bütçeye bağlı kalarak yerine getirme, değiştirme yetkisine sahiptirler. Prodüksiyon grubunda bulunan herkesin görevleri uzmanlık alanlarına bakılarak dağıtılmaktadır.

İçindekiler

Tanıtım filmleri ve kurumsal çekimler için Samsun'daki Adtorium ajansımız prodüksiyon hizmetini de sunabilmektedir.

Ortalama bir prodüksiyon grubunda ses, görüntü, reji, set, ışık, catering, kostüm, sanat, makyaj, post prodüksiyon ekipleri bulunmaktadır. Bu ekiplerin genel yapısı bir şef ve iki asistan olarak kurulmaktadır. Filmin bütçesine göre ise bu ekipte çalışan kişilerin sayısı artabilir veya azalabilir. Bizim gibi Samsun'da ve diğer illerde bulunan prodüksiyon firmasının görevi ise bir reklam veya tanıtım projesi, film bütçesine göre bu ekiplerin sayısını ayarlamak ve onların görevlerini belirlemektir.

Üst Düzey Prodüksiyon Ekipmanları

Gerek internetin gerekse televizyonların günümüzde fazlasıyla yaygınlaşması ile üretilen video içerikler hedeflenen kitlenin üzerinde en fazla etki sağlayan iletişim aracı olmuştur. Videolar akılda kalıcılık, akıcılık ve anlaşılabilirlik açısından diğer iletişim araçlarının bir adım önüne geçmeyi başarıyor. Bu yüzden markalar yaptıkları film, reklam gibi video içeriklerinin son derece kaliteli ve anlaşılır olmasını istemektedirler.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için hemen buraya tıklayarak bize ulaşın

Günümüzde teknolojinin de gelişmesi ile birlikte video içeriklerde kullanılan prodüksiyon ekipmanları da değişmeye başlamıştır. Bu yüzden firmalar da müşterileri için en iyi hizmeti sunmak adına üst düzey prodüksiyon ekipmanlarını kullanmaya başlamışlardır. Bu ekipmanların başında ise Jimmy Jib, kamera, Steadicam, ışık sistemleri, ses ekipmanları, set ve kamera mercekleri gelmektedir. Ayrıca son çıkan ürünlerle artık filmler ultra HD ve 4K çözünürlükte çekilebilmektedir.

Kurumsal tanıtım filmi çekimleriyle markanızı daha fazla kişiye ulaştırabilirsiniz.

Havadan Görüntüleme Sistemleri

İzlemiş olduğumuz videolarda, filmlerde, reklamlarda ve filmlerde kullanılan havadan alınan görüntüler izlenen filmin en can alıcı, dikkat çekici noktaları olmayı her zaman başarmaktadırlar. Bu nedenle filminde havadan görüntü almak her yönetmen için  önemlidir.

Video içerikler için havadan görüntü almak bundan yaklaşık 5 sene öncesinde zor ve külfetli bir işti. Görüntüleri kaydetmek içinse en az 2 veya 3 kişilik bir ekibin bir arada çalışmasına ihtiyaç duyuluyordu. Bu yüzden videolarda veya filmlerde havadan görüntü sadece profesyonel ekipler ve iyi bir bütçe ile yapılabiliyordu. Günümüzde ise teknolojinin gelişmesi ile havadan görüntü almak eskiye göre daha rahat bir hale gelmiştir. Havadan görüntüleme en basit hali ile drone adı verilen uzaktan kumanda yardımıyla çalışan ve üzerinde kendi kamerası bulunan minik helikopterler sayesinde çekilmektedir. Ayrıca havadan görüntü çekmek için farklı bir yöntem daha kullanılmaktadır. Bu yöntemde de yine dronelar kullanılır ve dronelara takılan ekstra kamera, ekipmanlar sayesinde havadan görüntü alınır.

Havadan görüntü alırken drone kullanmanın avantajlarından biriside gerçek helikopter ve uçakların inemeyeceği alçak irtifalara, konumlara inebilmesidir. Bu sayede istediğiniz yükseklikte rahat bir şekilde görüntü alabilirsiniz. Genellikle 1 metre ila 400 metre arası bir yükseklikte uçuş yapabilen dronelar rahat manevra yapabilmeleri çekilmek istenen konumu en çabuk şekilde kayıt edebilmektedirler. Tabi ki de havadan görüntü alma işlemi bu kadar basit değildir. Kaliteli ve sarsıntısız bir görüntü için drone kullanan kişi kendisini iyi yetiştirmelidir. Günümüzde popülaritesi her geçen gün artan havadan görüntüler tanıtım filmleri ve reklamların vazgeçilmez açısı haline gelmiştir.

Kurumsal Tanıtım Filmleri

Hangi sektörde hizmet verirse versin bir şirketin kurumsallaşması marka değeri ve prestij açısından oldukça önemlidir. Bu hizmet, firmaların kurumsallaşmasında büyük rol oynamaktadırlar. Kurumsal tanıtım filmi seçeneğini etkili bir şekilde kullanan firmalar değerlerini kısa sürede yükseltebilmektedirler. Kurumsal tanıtım filmlerinde de her video içerik oluşturulmadan önce yapılan hazırlıklar ve işlemler önemli bir yer tutmaktadır. Bu hazırlıkların başında ise çekilecek olan firmanın büyüklüğüne ve karakterine göre yapılan planlamalar – bütçe değerlendirmesi gelmektedir. Bu planlamaların sonrasında ise ses ekipmanları, ışık ekipmanları ve kamera gibi teknik detayların ayarlanması yapılır.

Prodüksiyon işlemleri profesyonel studyolarda çekilirse daha başarılı olabilir.

Kurumsal tanıtım filmi çekimi yapılırken seçilecek olan marka yüzüne de ayrı bir özen göstermek filmin ön plana çıkmasına fayda sağlamaktadır. Örnek olarak uluslararası bir tanıtım filmi çekiminde uluslararası seviye de tanınan bir kişi kullanılırken yerel bazda çekilen filmlerde buna uygun kişiler kullanılabilir. Teknik kısmımda en az filmde yer alan kişi kadar önemlidir. Teknik ekibinin iyi olması kaliteli ve seyir keyfi yüksek bir çalışmanın ortaya çıkmasına neden olur. Kullanılan ekipmanların kaliteli olması da filmin izleyici üzerinde bırakacağı etkide büyük rol oynamaktadır.

Saha çekimlerinin tamamlanmasının ardından stüdyo ortamında profesyonel kurgu ekibi ve profesyonel seslendirme ekibi ile beraber son detaylar tamamlanır ve film izlenebilir hale getirilir. Bu aşamada ekibin yapacağı işlemlerin her birini hassas şekilde yapmaları önemlidir. Firmaya özel yapılan fon müziği, özel logo ve firma yüzü ile tamamlanan tanıtım filmi yayına verilemeye hazır hale gelmiştir. Filmin bütün hazırlık ve yapı aşamaları bittikten sonra ise pazarlama aşamasına geçilmektedir.

Samsun Prodüksiyon Firması

Kurumsal tanıtım filmi aşamasının en önemli noktası olan pazarlama aşaması çekilen filmin iyi bir şekilde hedeflenen kitleye ulaşmasına ve firmanın tanınma oranın artmasına olanak sağlamaktadır. Biz de Adtorium ekibi olarak Samsun'da her türlü prodüksiyon işlemlerinde profesyonel ekibimiz ile sizlere kaliteli hizmet sunmaktayız.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(1 Oy . Ortalama Puan : 5 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

274766 Captca Değiştir