Off Page SEO Stratejinizle Sitenizin Konumunu Daha İyi Hale Getirin

Off Page SEO Stratejinizle Sitenizin Konumunu Daha İyi Hale Getirin

Site Dışı SEO (Off Page) , kısaca markanızı ilişkiler ve bağlantılar kullanarak Google’da daha iyi sıralara getirme uygulamasıdır. İşte Off Page SEO nedir, nasıl yapılır hakkındaki diğer bilgiler…

İçindekiler

Off-Page SEO Nedir?

Google’da (diğer arama motorlarında) sitenin konumunu daha iyi hale getirmek için kullanılan (off page seo) site dışı SEO tekniklerini içermektedir.

Link inşası gibi durumlar aslında site dışı SEO’yu tanımlamada çok basit kalacaktır ki günümüzde artık link öğrenimi gittikçe önem kazanmıştır. Temel olarak bakıldığında yüksek kalite sunan bir sitenin başka web sitelerinden bağlantı olması webin doğasında vardır ve olağandır. Bununla beraber sosyal medyada (Facebook beğenileri, tweetler, pinler vs) bu tür yüksek kalite sunan sitelerin bağlantılarının paylaşılması da beklenebilir.

Off Page SEO hizmeti birçok unsuru birlikte barındırır.

Off-Page SEO neden önemlidir?

Algoritmalarda başka sitelerden alınan linkler hala daha önemlidir. Sitenin toksit bağlantılara maruz kalmasına neden olabilecek Google gözünde de bir süre sonra bu toksit bağlantılara yanıt verilmemesi ve ihmal edilmesi halinde de olası ceza alınmasına neden olabilecek durumlara Off Page SEO (Site Dışı SEO) ile karşı konulabilir. Ayrıca yine site dışı çalışmalarda yapılan hatalar da sitenin görünürlüğünü etkileyebilmektedir.

Site Dışı SEO'da atılan her adımın önemi bulunmaktadır

Sonuç olarak, bağlantı denetimleri yaparken kötü backlinkleri kaldırmak, organik ve doğal olarak Arama Motoru Sonuç Sayfası (SERP) sıralamalarını korumak açısından önemlidir. Riskli ve doğal olmayan bağlantıların reddedilmesi ve bunu Google’a bildirmek için yapılacak yöntemlerde ise dikkatli olmak gerekir. Burada yapılacak amatörce hatalar sitenin sıralamasında ciddi negatif etkiler yaratabilir. Ayrıca site içi SEO’yu site dışı SEO’dan ayrı bir bütün olarak düşünülmemesi gerekmektedir.

Off Page SEO Teknikleri Nelerdir?

Bazı uygulanabilecek site dışı SEO teknikleri ve taktiklerinden bahsedecek olursak;

 • Sosyal medya sinyalleri

Facebook, Twitter ve YouTube gbi sosyal medya platformlarından sizin sitenize verilen bağlantılar önemlidir. Bu bağlantılardaki aktifliği sürekli olarak korumanız ve yeni kapılar açmanız dış SEO'da yapılacaklardan birisidir.

 • Sosyal imlemeler

Reddit ve Digg gibi sosyal imele sitelerinden konunuzla alakalı olmak suretiyle tüm alakalı başlıklara katıalbilri tartışmalarda yer alabilirsiniz.

 • Doğal olarak sitenize gelen bağlantılar

Bazı içeriklerin oluşturulmasından ve alanındaki en iyi olduğuun fark edilmesinden sorna wein doğası gereği o paylaşım farklı siteler tarafından referans gösterilir. Eğer sizin bilginiz olmadan doğal olarak kaliteli ve alakalı backlinkler geliyorsa sorun yok demektir.

 • Marka aramalarınızın durumu

Firmanızın/sitenizin markası arama sonuçlarında nasıl aratılıyor? Kaç defa bu aramalar gerçekleşiyor ve size geri dönüşleri nedir? Markalı arama sonuçları için Search Console'dan yardım alabilirsiniz.

 • Kırık Link kontrolleri

Sitenize gelen backlinkler bazen 404 sayfalarınızı işaret edebilir. Bazı durumlarda çok kaliteli içeriklerinizi silmek zorunda kalabilirsiniz. Bu tür durumlarda alakalı 301 yönlendirmelerini site içerisinde kullanmak akıllıca olur.

 • Rakip backlink analizi

Rakiplerinizin backlink kaynakları nelerdir? Sizin sahip olamadığınız bu linkler nasıl ve nereden gelmiş? Bu bağlantılar üzerinde ciddi araştrmalar yapabilirsiniz.

 • Linksiz bağlantılar

Size aktif link verilmeden de bağlantıalr verilebilir. Bunlar da bir bakıma kaliteli bir site olmanın göstergesi olarak arama motorlarınca sayılabilir.

 • Anchor text oranının durumu

Sitenize gelen backlinkler sadece belirtilen kelimelerde mi geliyor yoksa marka adınızın da geçtiği kelimelerle beraber mi? Bunlarda diğer sitelerdeki oran nedir? Bunlara bakmanız yararlı olabilir.

 • Site hakkında yorumlar ve görüşler

Siteyle ilgili başka sitelerdeki kullanıcı yorumlarının durumu, hizmetlerle ilgili görüşler vs. bunlara da önem verilmelidir.

 • İnfografi

En başarılı örneklerden birisidir diyebiliriz. İnfografiler herkesin dikkatini çeker ve paylaşılır bu yüzden zaman ayırıp infografi yapmak etkili yöntem olabilir.

Off Page SEO sıralama faktörlerini kısaca infografi haline getirdik.

İPUCU

Olası Google Cezalarını önlemek için Backlink Denetimleri Yapma

Google cezaları ya da algoritmik ceza türleri siteye uygulanmadan önce bağlantıların profesyonelce kontrol edilmesi ve filtrelenmesi akıllıca bir adım olabilir. Doğal olmayan, çok eskilerden kalma backlink edinme yöntemleri sitenize zararlar verebilir.

Adtorium olarak bağlantı profilinizi temiz tutuyor ve dijital varlığınızın korunması için çalışıyoruz.

Kaybedilen trafik örneği:

Google tarafından alınacak algoritmik ve manuel cezalar trafikte azalmalara sebebiyet verebilir.

Backlinkler off page SEO’nun olmazsa olmazlarındadır. Google, bir içeriğin kalitesini belirlemek için ciddi manada o makaleye gelen backlinklere güvenir bundan dolayı da daha çok kaliteli ve otoriter tarzda backlinke sahip olan yazılar daha iyi sıralamalar elde eder. Bağlantısız backlinkler de özellikle 2018’den itibaren önemli olmaya başamıştır.

Backlinkleri kabaca 3 ana gruba ayırabiliriz;

 • Doğal backlinkler: bu linkler site sahibinin bilgisi olmadan veya isteği olmadan başka siteler/kullanıcılar tarafından ilgili siteye verilir.
 • Manuel backlinkler: Bilerek ve isteyerek elde edilen bağlantı türleri arasında yer alır. Örneğin müşterinize sitenizin bağlantısını bir bölüme eklemesini istemeniz gibi.
 • Oluşturulan backlinkler: dizinlere kayıt olma, forum ya da blog postlarana yorum atma gibi çeşitlerden oluşur. Unutulmamalıdır ki Google kalite yönergelerine aykırı her yöntem sizi sıkıntıya sokabilir.

Backlinklerde Dikkat Edilecek Konular;

 • Backlink veren Site ne kadar popüler?
 • Backlink veren sitenin konusu sizin sitenizle alakalı mı?
 • Backlink hala daha güncel mi?
 • Verilen backlinkin anchor texti ne?
 • Backlink veren site güvenilir ve otoriter mi?
 • Sitenin tüm backlinklerini bulunması ve derecelendirilmesi

Ahrefs, Moz veya Majestic gibi backlinleri içe aktarabilen profesyoneller araçlardan yararlanabilirsiniz; ancak bu araçlar web sitesinin backlinklerini toplayıp analiz edebildiğiniz birçok adımdan sadece birisidir.

Bu adımda bulabildiğiniz tüm backlinkleri listeleyebilir, aynı zamanda kırık backlinkleri, 404 sayfalarına işaret eden bağlantıları arayabilirsiniz. Amaç şu olmalı; mümkün olduğunca alakalı çok sayıda URL’in sitenize düzgün şekilde yönlenmesini sağlamak.

 • Ayrıntılı backlink analizi

Tüm backlinklerinizi bulup listeledikten sonra, tüm bağlantıların nasıl etkileşime girdiğini analiz edin. Her bir backlink için çok farklı stratejiler kullanarak linkleri en ince ayrıntısına kadar inceleyin. Dofollow ve nofollow bağlantıları da yine bu bağlamda özenle tek tek bakabilirsiniz.

Backlink analiziyle doğal olmayan backlinkleri görebilir, rakip araştırması da yapabilirsiniz.

 • Doğal olmayan bağlantılar

Google’dan manuel işlem ya da algoritmik ceza görmemek için riski en alt düzeye indirmek için çalışın. Bu bağlamda her geri bağlantı için bunların ilgili siteye doğal yollardan gelip gelmediğini bağlantı risk yönetimi sistemleri gibi farklı metrikler kullanarak istatistiksel olarak analiz edin ve risk derecesine göre bu backlinkler üzerinde kararlarınızı verin!

Algoritmik Cezalar

Google Penguen nedir?

Google Penguen, backlinklerin kalite kurallarına uymayan web sitelerine uyguladığı algoritmik uygulanan işlemdir. Bu işlem sonucunda siteniz manuel işlem görebilir ya da manuel işlem görmeden sıralamanız aşağıya çekilebilir.

Google Penguen Güncellemesinin Önemi Nedir?

Google Penguen Algoritması sitenin geri backlink profili kontrol ettiğinde, sitenize yönlendirilen bazı backlinklerin google yönergelerine aykırı olduğunu görebilir. Bu durumda ise Penguen, SERP sıralamalarınıza ceza uygulayabilir. Bu cezadan sonra gerekli önlemler ve aksiyonlar alınmazsa sitenize aylarca hatta yıllarca ciddi boyutlarda zarar verebilir.

Google'ın Penguen algoritması özellikle kalitesiz bağlantı alan siteleri etkilemektedir.

Penguen Cezasının Çözülmesi

Penguen cezasından kurtulmanın ilk önceliği sitenizin backlink profilinin analiz edilmesidir. Google Penguen cezasından kurtulmak için aşağıdakileri yapabilirsiniz:

 • Sitenize gelen tüm bağlantıları bulma

Sitenize gelen tüm linkleri bulun ve onları kategorize edin. Bunun için Google Search Console başta olmak üzere Ahrefs vs. kullanabilirsiniz.

 • Manuel olarak bu bağlantıların kontrol edilmesi

Elde ettiğiniz backlinkleri tek tek kontrol ediniz. Bunlardan zararlı ve doğal olmayanları eleyebilirsiniz.

 • Reddetme dosyasının hazırlanması

Sorunlu olduğunu düşündüğünüz bu dosyaları bir tane reddetme dosyası hazırlayarak Google Bağlantı Reddetme Aracı yardımıyla Google'a bilidirin. Bu işlemi çok dikkatli yapın!

Backlinkleri bu araçla Google'a reddetiğinizi bildirebilirsiniz.

 • Linklerinizin yeniden taraması

Linklerinizin Google botları tarafından tekrardan taranması için gerekli işlemleri yapın.

Backlink Risk Yönetimi

Temiz backlink profili tutarak sitelerinizi güvenceye almanızı öneririz. Google’ın algoritmasındaki yapacağı tüm değişikliklerden ve trafikte yaşanabilecek ciddi kayıplardan sonra ortaya çıkabilecek maddi kayıplardan kaçınmak için link denetimlerinin sıkıca yapılması gerekmektedir.

Yeni gerçek zamanlı Penguen!

Penguen 4.0 algoritması artık Google’ın temel algoritmasının temel bir parçası olarak eklenmiştir. Bunda dolayı da yapılacak işlemler kısa sürede arama sonuçlarına yansıyabileceğinden kurtarma süreci daha da kolaylaşmıştır.

Google Panda nedir?

Google Panda, web sayfalarını kaliteleri açısından değerlendiren bir algoritmadır. İşte bu nedenle Google Panda algoritmasından etkilenen web sitesinin bundan kurtulmasıyla, kullanıcı deneyiminin geliştirilmesi yakından ilişkilidir.

Google Panda Nedenleri

 1. Yinelenen (Duplicate) içerik: Google, yinelenen sayfalardaki sorunları Search Console üzerinden kullanıcılarına sunmaktadır. Tüm bu uyarılara rağmen bazı site sahipleri bu uyarıları görmezden gelmekte ve maalesef Panda cezasına maruz kalmaktadır.
 2. Düşük kaliteli (İnce) içerik: Sırf anahtar kelime doldurma amacıyla açılan, katma değeri az ve çok az bilgiye sahip olan kısaca ince içerik olarak adlandırabileceğimiz sayfalar.
 3. Kötü kullanıcı deneyimi: Örneğin Pop-up'lar, splashlar veya reklamların kullanıcıları çok fazla rahatsız eden siteler.
 4. Sayfanın değerini düşüren Teknik SEO sorunları:  404 hataları, alakasız yeniden yönlendirme döngüleri, yüksek yükleme süresi vb.

Panda Cezası Ödül Olabilir

Google Panda cezasının zayıf şekilde optimize edilmiş sayfaları olumsuz etkileyebileceğini; ancak önerilen SEO tekniklerini kullanan siteleri de ödüllendirebileceğini de belirtebiliriz. Sitelerin teknik optimizasyonundan sonra SEO görünürlüğü ve organik trafiğinin hızla gelişeceğini gösteren güçlü olasılıklar bulunuyor.

Google Panda ise yine sitelerin en fazla takıldığı bilinen büyük algoritma güncellemelerindendir.

Google Panda güncellemesinden etkilendim mi?

Google cezasının olumsuz etkisi genellikle ani trafik ve görünürlük düşüşüyle ​​sonuçlanır. Yeni web siteleri bile algoritmadan etkilenebilir. Bu tür durumlarda algoritma güncellemelerinden etkilendiğinizin sonucuna varabilirsiniz.

Teknik SEO sorunları, zayıf veya çoğaltılmış içerik sorunları çözülmediği takdirde SERP’te yükselme mümkün olmayacaktır. Google Panda'nın olumsuz etkilerinden kurtulmak için bizler her zaman alan adının taramasıyla bu işleme başlıyoruz. Bu şekilde ortaya çıkan sonuçlarla beraber çalışmaların ne kadar derin olmasına karar veriyoruz. Bazen tüm web sitesi mimarisini yeniden düzenlemeden cezadan kurtulmak mümkün olmayabiliyor.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(1 Oy . Ortalama Puan : 5 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

2dd30c Captca Değiştir