Off Page SEO Stratejinizle Sitenizin Konumunu Daha İyi Hale Getirin

Off Page SEO

Site Dışı SEO (Off Page) , kısaca markanızı ilişkiler ve bağlantılar kullanarak Google’da daha iyi sıralara getirme uygulamasıdır. İşte Off Page SEO nedir, nasıl yapılır hakkındaki diğer bilgiler…

İçindekiler

Off-Page SEO (Site Dışı SEO) Nedir?

Google’da (diğer arama motorlarında) sitenin konumunu daha iyi hale getirmek için kullanılan site dışı SEO tekniklerini içermektedir.

Link inşası gibi durumlar aslında site dışı SEO’yu tanımlamada çok basit kalacaktır ki günümüzde artık link öğrenimi gittikçe önem kazanmıştır. Temel olarak bakıldığında yüksek kalite sunan bir sitenin başka web sitelerinden bağlantı olması webin doğasında vardır ve olağandır. Bununla beraber sosyal medyada (Facebook beğenileri, tweetler, pinler vs) bu tür yüksek kalite sunan sitelerin bağlantılarının paylaşılması da beklenebilir.

Off Page SEO hizmeti birçok unsuru birlikte barındırır.

Off Page SEO hizmeti birçok unsuru birlikte barındırır.

Off-Page SEO neden önemlidir?

Yukarıdaki soruya cevaben, sitenin toksit bağlantılara maruz kalmasına neden olabilecek Google gözünde de bir süre sonra bu toksit bağlantılara yanıt verilmemesi ve ihmal edilmesi halinde de olası ceza alınmasına neden olabilecek saldırılara Off Page SEO (Site Dışı SEO) hizmetiyle karşı konulabilir. Ayrıca yine site dışı çalışmalarda yapılan hatalar da sitenin görünürlüğünü etkileyebilmektedir.

Site Dışı SEO'da atılan her adımın önemi bulunmaktadır

Site Dışı SEO'da atılan her adımın önemi bulunmaktadır

Sonuç olarak, bağlantı denetimleri yaparken kötü backlinkleri kaldırmak, organik ve doğal olarak Arama Motoru Sonuç Sayfası (SERP) sıralamalarını korumak açısından önemlidir. Riskli ve doğal olmayan bağlantıların reddedilmesi ve bunu Google’a bildirmek için yapılacak yöntemlerde ise dikkatli olmak gerekir. Burada yapılacak amatörce hatalar sitenin sıralamasında ciddi negatif etkiler yaratabilir. Ayrıca site içi SEO’yu site dışı SEO’dan ayrı bir bütün olarak düşünülmemesi gerekmektedir.

Off Page SEO Teknikleri Nelerdir?

Bazı site dışı SEO teknik ve taktiklerinden bahsedecek olursak;

 • Sosyal medya sinyalleri,
 • Sosyal imlemeler,
 • Doğal olarak sitenize gelen bağlantılar,
 • Marka aramalarınızın durumu,
 • Gelen bağlantıların sitenize katkısı,
 • Kırık Link kontrolleri,
 • Rakip backlink analizi,
 • Linksiz bağlantılar,
 • Site hakkında yorumlar ve görüşler,
 • Farklı anahtar kelime grupları üzerinden gelen linkler,
 • Anchor text oranının durumu,
 • İnfografikler bazı teknikler arasında yer almaktadır.

İPUCU

Olası Google Cezalarını önlemek için Backlink Denetimleri Yapma

Google cezaları ya da algoritmik ceza türleri siteye uygulanmadan önce bağlantıların profesyonelce kontrol edilmesi ve filtrelenmesi akıllıca bir adım olabilir. Doğal olmayan, çok eskilerden kalma backlink edinme yöntemleri sitenize zararlar verebilir.

Adtorium olarak bağlantı profilinizi temiz tutuyor ve dijital varlığınızın korunması için çalışıyoruz.

Kaybedilen trafik örneği:

Google tarafından alınacak algoritmik ve manuel cezalar trafikte azalmalara sebebiyet verebilir.

Google tarafından alınacak algoritmik ve manuel cezalar trafikte azalmalara sebebiyet verebilir.

 • Sitenin tüm backlinklerini bulur ve derecelendiririz

Ahrefs, Moz veya Majestic gibi backlinleri içe aktarabilen profesyoneller araçlardan yararlanırız; ancak bu araçlar web sitesinin backlinklerini toplayıp analiz ettiğimiz birçok adımdan sadece birisidir.

Bu adımda tüm backlinkleri listeleyen adtorium.com, aynı zamanda kırık backlinkleri, 404 sayfalarına işaret eden bağlantıları arar. Amacımız, mümkün olduğunca alakalı çok sayıda URL’in sitenize düzgün şekilde yönlenmesini sağlamaktır.

 • Ayrıntılı backlink analizi

Tüm backlinklerinizi bulup listeledikten sonra, tüm bağlantıların nasıl etkileşime girdiğini analiz ederiz. Her bir backlink için çok farklı stratejilerimizi kullanarak linkleri en ince ayrıntısına kadar analiz ediyoruz. Dofollow ve nofollow bağlantıları da yine bu bağlamda özenle tek tek inceliyoruz.

Backlink analiziyle doğal olmayan backlinkleri görebilir, rakip araştırması da yapabilirsiniz.

Backlink analiziyle doğal olmayan backlinkleri görebilir, rakip araştırması da yapabilirsiniz.

 • Doğal olmayan bağlantılar

Google’dan manuel işlem ya da algoritmik ceza görmemek için riski en alt düzeye indirmek için çalışıyoruz. Bu bağlamda her geri bağlantı için bunların ilgili siteye doğal yollardan gelip gelmediğini bağlantı risk yönetimi sistemimiz gibi farklı metriklerimizi kullanarak istatistiksel olarak analiz ediyor ve risk derecesine göre bu backlinkler üzerinde kararlarımızı veriyoruz.

Algoritmik Cezalar

Google Penguen nedir?

Google Penguen, backlinklerin kalite kurallarına uymayan web sitelerine uyguladığı algoritmik uygulanan işlemdir. Bu işlem sonucunda siteniz manuel işlem görebilir ya da manuel işlem görmeden sıralamanız aşağıya çekilebilir.

Google Penguen Güncellemesinin Önemi Nedir?

Google Penguen Algoritması sitenin geri backlink profili kontrol ettiğinde, sitenize yönlendirilen bazı backlinklerin google yönergelerine aykırı olduğunu görebilir. Bu durumda ise Penguen, SERP sıralamalarınıza ceza uygulayabilir. Bu cezadan sonra gerekli önlemler ve aksiyonlar alınmazsa sitenize aylarca hatta yıllarca ciddi boyutlarda zarar verebilir.

Google'ın Penguen algoritması özellikle kalitesiz bağlantı alan siteleri etkilemektedir.

Google'ın Penguen algoritması özellikle kalitesiz bağlantı alan siteleri etkilemektedir.

Penguen Cezasının Çözülmesi

Penguen cezasından kurtulmanın ilk önceliği sitenizin backlink profilinin analiz edilmesidir. Adtorium’un sunduğu Google Penguen Cezasından Kurtarma hizmeti aşağıdakileri içermektedir:

 1. Sitenize gelen tüm bağlantıları bulma,
 2. Manuel olarak bu bağlantıların kontrol edilmesi,
 3. Sorun yaratabilecek bağlantılar için reddetme dosyasının titizlikle ele alınması,
 4. Google'ın backlinklerinizi yeniden taraması için gerekli işlemler,
 5. Varsa daha önceden reddedilen bağlantıların doğallık durumu ve yeni backlink öğreniminin siteye kazandırılması.

Backlink Risk Yönetimi

Temiz backlink profili tutarak sitelerinizi güvenceye almanızı öneririz. Google’ın algoritmasındaki yapacağı tüm değişikliklerden ve trafikte yaşanabilecek ciddi kayıplardan sonra ortaya çıkabilecek maddi kayıplardan kaçınmak için link denetimlerinin sıkıca yapılması gerekmektedir.

Yeni gerçek zamanlı Penguen!

Penguen 4.0 algoritması artık Google’ın temel algoritmasının temel bir parçası olarak eklenmiştir. Bunda dolayı da yapılacak işlemler kısa sürede arama sonuçlarına yansıyabileceğinden kurtarma süreci daha da kolaylaşmıştır.

Google Panda nedir?

Google Panda, web sayfalarını kaliteleri açısından değerlendiren bir algoritmadır. İşte bu nedenle Google Panda algoritmasından etkilenen web sitesinin bundan kurtulmasıyla, kullanıcı deneyiminin geliştirilmesi yakından ilişkilidir.

Google Panda Nedenleri

 1. Yinelenen (Duplicate) içerik: Google, yinelenen sayfalardaki sorunları Search Console üzerinden kullanıcılarına sunmaktadır. Tüm bu uyarılara rağmen bazı site sahipleri bu uyarıları görmezden gelmekte ve maalesef Panda cezasına maruz kalmaktadır.
 2. Düşük kaliteli (İnce) içerik: Sırf anahtar kelime doldurma amacıyla açılan, katma değeri az ve çok az bilgiye sahip olan kısaca ince içerik olarak adlandırabileceğimiz sayfalar.
 3. Kötü kullanıcı deneyimi: Örneğin Pop-up'lar, splashlar veya reklamların kullanıcıları çok fazla rahatsız eden siteler.
 4. Sayfanın değerini düşüren Teknik SEO sorunları:  404 hataları, alakasız yeniden yönlendirme döngüleri, yüksek yükleme süresi vb.

Panda Cezası Ödül Olabilir

Google Panda cezasının zayıf şekilde optimize edilmiş sayfaları olumsuz etkileyebileceğini; ancak önerilen SEO tekniklerini kullanan siteleri de ödüllendirebileceğini de belirtebiliriz. Sitelerin teknik optimizasyonundan sonra SEO görünürlüğü ve organik trafiğinin hızla gelişeceğini gösteren güçlü olasılıklar bulunuyor.

Google Panda ise yine sitelerin en fazla takıldığı bilinen büyük algoritma güncellemelrindendir.

Google Panda ise yine sitelerin en fazla takıldığı bilinen büyük algoritma güncellemelrindendir.

Google Panda güncellemesinden etkilendim mi?

Google cezasının olumsuz etkisi genellikle ani trafik ve görünürlük düşüşüyle ​​sonuçlanır. Yeni web siteleri bile algoritmadan etkilenebilir. Bu tür durumlarda algoritma güncellemelerinden etkilendiğinizin sonucuna varabilirsiniz.

Teknik SEO sorunları, zayıf veya çoğaltılmış içerik sorunları çözülmediği takdirde SERP’te yükselme mümkün olmayacaktır.

Google Panda Kurtarma Hizmetleri

Google Panda'nın olumsuz etkilerinden kurtulmak için bizler her zaman alan adının taramasıyla bu işleme başlıyoruz. Bu şekilde ortaya çıkan sonuçlarla beraber çalışmaların ne kadar derin olmasına karar veriyoruz. Bazen tüm web sitesi mimarisini yeniden düzenlemeden cezadan kurtulmak mümkün olmayabiliyor.

SEO hatalarına bakarken bir taraftan da müşterimizle iletişim halinde oluruz. Müşterinin rolü bütün Google Panda kurtarma işlemi sırasında son derece değerlidir. Sürekli değişim halinde olabilen ve koşullara uyum sağlamanın ne anlamına geldiğini anlayan insanlarla çalışmayı severiz.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0)

Facebook Yorumları

Facebook Yorum Eklentisi

Yorumlar

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

7 + 3  Captca Değiştir