Kullanıcı Deneyimi (UX) ve Arayüz Tasarımı (UI)

Kullanıcı Deneyimi (UX) ve Arayüz Tasarımı (UI)

1990’lı yılların sonu ve 2000’li yılların başı arasında gelişmeye başlayan ve günümüze kadar her geçen sene gelişimini sürekli devam ettiren internetin gelişmesiyle beraber internet üzerinde pek çok farklı terimle de karşılaşmaya başladık. User experience (UX) ve user interface (UI)  bu terimlerden sadece ikisini oluşturuyor. User interface’in Türkçe karşılığı kullanıcı ara yüzü iken user experience’in Türkçe karşılığı kullanıcı deneyimidir.

İçindekiler

Kullanıcı Deneyimi (UX) Nedir?

Adı üstünden de belliği olduğu gibi UX kullanıcıların yapmak istedikleri işlemi daha rahat ve daha kolay şekilde yaptırmayı amaçlamaktadır. Bunun yanında UX kullanıcılara işlemi yaptıkları sırada iyi bir deneyim yaşattırmayı amaçlamaktadır. UX yapılırken pek çok etken bir araya gelmektedir. Bu etkenlerden birisi de grafik tasarımdır ama grafik tasarım UX oluşturmada ki tek etken değildir. UX tasarımı yapacak olan kişi diğer alanlar hakkında da az çok bilgi sahibi olmalı ve bu bilgilerini etkili, düzenli bir biçimde kullanmalıdır.

Kullanıcı deneyimi artık daha önemli hala geldi.

Bu bilgilerin başında etkileşim tasarımı, bilgi mimarisi, kullanılabilirlik ve kullanıcı testleri gelmektedir. Bunun yanında sosyoloji, psikoloji ve antropoloji gibi konularda bilgi sahibi olan UX tasarımcıları diğerlerinden bir adım önde olmaktadır. Bu da UX’in diğer alanlara göre daha kapsamlı olmasına neden olmaktadır. Ayrıca UX tasarımcıları kullanıcıların sadece web sitesinde ki deneyimini düşünmemeli satılan bir ürünün kapıya gidip kullanıcıya teslim edilmesi gibi pek çok şeyi de düşünmelidir. Çünkü bunların hepsi kullanıcı deneyiminin parçalarıdır.

Bunun yanında UX tasarımcıları deneyimlerini kendi içgüdüleri ile değil daha önceleri yapmış oldukları pek çok kullanıcı testine bağlarlar. Bir ürün ortaya çıkarmadan önce UX tasarımcısı ile birlikte yapılacak olan etkili ve doğu birçok test ürün ortaya çıktıktan sonra oluşabilecek olan zaman ve mali kaybı önlemektedir.

Kullanıcı Deneyimi (UX) Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kullanıcı deneyimi yani UX üzerinde çalışmalar yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden birisi de web sitesi kullanıcısının üzerinde yapılan doğru ve etkili testlerdir. Çoğu kişi için zaman kaybı olarak görülen ve yapılmak istemeyen bu testler kullanıcıların isteklerini anlama konusunda oldukça etkili bir araçtır. Ayrıca web sitesinin nasıl bir yol izleyeceğine de etkisi bulunan bu testler sanıldığının aksine zaman kaybı değil aslında bir gerekliliktir.

UX çalışmaların ve UI çizimlerinde bazı konulara dikkat etmek gerekiyor.

Bunun yanında kullanıcıların siteye yapmış oldukları geri bildirimleri, mesajları ve mailleri iyi bir şekilde analiz etmek ve bu analizler sonucunda net bir sonuç ortaya çıkarmak da UX yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır. Kullanıcıların web sitesine dönük yaptığı bu yorumlar sitenin ne türlü yol izleyeceği ve şuan ki durumunun ne olduğunu da gösterecektir.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için hemen buraya tıklayarak bize ulaşın

Kullanıcı Ara Yüzü (UI) Nedir?

UI ara yüz tasarımı anlamına gelmektedir. Ara yüz tasarımı yapılırken web sitesinde ki butonlar, renkler, boşluklar ve grid yapısı gibi noktalara dikkat edilmektedir. Zamanın geçmesi ve internet sitelerinin farklılaşması ile birlikte internet sitelerinde ki tasarımlar değişmeye ve önceleri çok fazla önemsenmeyen ara yüz tasarımı neredeyse en önemli konulardan biri olmaya başladı. Web sitesine daha fazla kullanıcı çekmek ve siteye gelen bu kullanıcıları web sitesinde tutmak için etkili ve güzel bir ara yüz tasarımı artık şart olmuş durumda.

Günümüzde web sitelerini ziyaret eden kişiler birkaç saniye içerisinde o siteyi terk edip etmeyeceklerine karar veriyorlar web site sahiplerinin uzun uğraşlar sonucu sitelerine çektikleri kullanıcılar birkaç saniye içerisinde siteyi terk edebiliyor. Bu noktada ziyaretçileri sitede tutabilmek için etkili bir ara yüz oluşturulması çok önemlidir. SEO ve kullanıcı deneyimi ilişkisinin de yeni trend olmaya başladığını belirtebiliriz.

Web site tasarımların kullanım kolaylığı en önemli hedef olmalı.

Web site tasarımı için oldukça önemli olan bu iki terim web sitelerinin sürdürülebilirliği açısından da son derece etkilidir.  UX ve UI alanlarını iyi bir şekilde kullanmak web sitesinin kullanılabilirliğini arttırırken kötü atılmış adımlar ve kötü yapılan UX ile UI web sitelerinin sonu olabilmektedir. Bu yüzden web sitesi açacak olan kişiler siteleri için yapacakları her işlemde dikkat ettikleri gibi bir UX ve UI tasarımcısı ile anlaşmadan önce araştırmalarını iyi yapmalı, deneyimli ve kendinden emin bir tasarımcı ile anlaşmalıdırlar.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(2 Oy . Ortalama Puan : 3,5 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

9c0579 Captca Değiştir