Hosting

(3 Kişi Oy Verdi. Ortalama Puan : 5)
Bu Sayfa 11667 Kez Görüntülenmiştir.

Bir web sayfası açmak isteyen kişi sitesi için domain adı satın aldıktan sonra bir de Hosting satın almalıdır. Kişilerin hazırlamış olduğu web sayfalarını ve görselleri yükleyip depolayabileceği bir alana ihtiyaçları vardır. Web sitesinin sürekli olarak çalışması için ayarlanan sunucularda web sitesi için ayrılan bölüme ise Hosting denilmektedir. Hosting hizmetleri daha çok bilgisayarlardan daha güçlü olan ve her zaman açık olan sunucu adı verilen makinalar sayesinde sağlanıyor. Sunucuların sürekli açık olmasının nedeni de web sitesine günün her saati kullanıcıların girmesidir.

Hosting Nasıl Çalışır?

web hosting hizmetiHosting web sitesini açacak olan kişinin almış olduğu domain adının DNS aracılığı ile sunucuya yönlendirilmesi ile çalışmaktadır. Web siteleri ve mail adresleri bu sunucu sayesinde İP protokolü ile bilgisayara bağlantı kurmaktadır. Son dönemlerde pek çok yabanı ve yerli firma Hosting hizmeti vermeye başladı. Bu firmalar web sitesi sahibinin almış olduğu domain adının aktif hale gelerek siteye erişimin sağlanması için alan sağlamaktadır. Bu alan sağlama işlemi web sitesi sahibinin isteğine bağlı olarak aylık veya yıllık kiraya verilerek gerçekleştirilmektedir.

 

Hosting Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Web sitesi kurma açısından en büyük adımlardan biri olan Hosting alma sırasında kişilerin dikkat etmesi gereken pek çok nokta bulunmaktadır. Bu noktalardan en önemlisi ise web sitesinin açılma hızıdır. Web sitesine ait sayfaların açılma hızı hem site sahibi hem de kullanıcılar için büyük önem arz etmektedir. Web sitelerinin yavaş açılmasının iki büyük nedeni bulunmaktadır. Sitelerin yavaş açılmasının ilk nedeni siteyi ziyaret eden kişinin internet bağlantısının yavaş olmasıdır. Bir diğer neden de Hosting firmasının site sahibine sağladığı hızın düşük olmasıdır. Hosting firmasının site sahibine sağladığı hızın düşük olması sitenin geç açılacağına neden olacaktır. Bu da çoğu ziyaretçi için katlanılmaz bir durumdur. Ayrıca hızın düşük olması siteye gelen ziyaretçi sayısının düşmesine de neden olacaktır.  

hostingDikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise Hosting firmasının site sahibine vereceği alan boyutudur. Site sahibine verilen alan boyutu web site sahibinin Hosting firmasına vereceği ücrete göre değişim göstermektedir. Geniş kapsamlı içeriği olan ve her gün güncellenen sitelerin daha yüksek boyutlar da Hosting alması ilerisi için daha iyi olacaktır. Yüksek boyutlarda Hosting almak siteye daha fazla içerik girmeye de olanak sağlamaktadır.

Hosting seçerken bir diğer önemli noktada alınan Hosting’in sitenin kullandığı programı desteklemesidir. Son dönemlerde açılan internet siteleri sadece tanıtım amaçlı değil hazırlanan öğeler ile farklı amaçlar için de kullanılmaktadır. Sitelerin bu amaçlarda kullanılması için sayfalar bazı özel programlama dilleri ile yazılmaktadır. Hosting firmasının da bu programlama dillerini desteklemesi son derece nemlidir.

Hosting
Hakkında daha detaylı bilgi için hemen buraya tıklayarak bize ulaşın

Tüm bunların yanında Hosting alacak olan bir kişi Hosting almak için seçeceği firmaya da son derece dikkat etmelidir. Kişiler Hosting alacakları firmalar hakkında iyi bir araştırma yapmalı ve daha çok belirli bir ofiste çalışan ve piyasa da iyi bir bilinirliği olan firmaları tercih etmelidirler. Ayrıca kişiler ev üzerinde çalışan Hosting firmalarından uzak durmalı ve seçecekleri firmanın adres, telefon ve mail gibi ulaşım adreslerini öğrenerek herhangi bir kötü durumda bu adreslere ulaşmalıdırlar.

Hosting Fiyatına Etki Eden Faktörler

sunucu hizmetleriWeb sitesi açmada ki önemli adımlardan biri olan Hosting almak çoğu kişi için büyük sorun oluşturmaktadır. Bunun en büyük nedeni de hostinglerin fiyatlarıdır. Piyasa da satılan Hosting hizmetlerinin fiyatlarını ise etkileyen pek çok farklı etken bulunmaktadır.

Bu etkenlerden en önemlisi Hosting sağlayan firmanın piyasada ki bilinirliği ve kalitesidir. Piyasaya yeni girmiş bir firma düşük fiyatlarda Hosting hizmeti satarken piyasada belirli bir bilinirliği ve geçmişi olan firmalar daha yüksek fiyatlara Hosting hizmeti sunmaktadır. Bunun yanında Hosting firmasının müşterisine sağladığı hız, depolama alanı ve server desteği gibi noktalarda Hosting fiyatına doğrudan etki etmektedir. Hızlı ve yüksek depolama alanına sahip Hosting hizmetleri diğer hizmetlere oranla daha da yüksek fiyatlara satılmaktadır. Bunun yanında web sitesi sahibinin alacağı Hosting de ne kadar site barındırabileceği ve site için verilen e-posta hizmeti de fiyatlara etki etmektedir. Web sitesi açacak olan kişiler iyi bir araştırma yaparak kendi bütçelerine en uygun Hosting hizmetini satın almalıdırlar.

Yorumlar
    Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu hemen şimdi siz yapabilirsiniz..
Yorum Formu
8 + 9  Captca Değiştir