Web Hosting ve Sunucu Hizmetleri

Web Hosting ve Sunucu Hizmetleri

Bir web sayfası açmak isteyen kişi sitesi için domain adı satın aldıktan sonra bir de Hosting satın almalıdır. Kişilerin hazırlamış olduğu web sayfalarını ve görselleri yükleyip depolayabileceği bir alana ihtiyaçları vardır. Web sitesinin sürekli olarak çalışması için ayarlanan sunucularda web sitesi için ayrılan bölüme ise Hosting denilmektedir. Hosting hizmetleri daha çok bilgisayarlardan daha güçlü olan ve her zaman açık olan sunucu adı verilen makinalar sayesinde sağlanıyor. Sunucuların sürekli açık olmasının nedeni de web sitesine günün her saati kullanıcıların girmesidir.

İçindekiler

Hosting Nasıl Çalışır?

Hosting web sitesini açacak olan kişinin almış olduğu domain adının DNS aracılığı ile sunucuya yönlendirilmesi ile çalışmaktadır. Web siteleri ve mail adresleri bu sunucu sayesinde IP protokolü ile bilgisayara bağlantı kurmaktadır. Son dönemlerde pek çok yabanı ve yerli firma Hosting hizmeti vermeye başladı. Bu firmalar web sitesi sahibinin almış olduğu domain adının aktif hale gelerek siteye erişimin sağlanması için alan sağlamaktadır. Bu alan sağlama işlemi web sitesi sahibinin isteğine bağlı olarak aylık veya yıllık kiraya verilerek gerçekleştirilmektedir.

Hosting web sitelerinin barındırıldığı alandır ve o olmadan olmaz!

Hosting Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Web sitesi kurma açısından en büyük adımlardan biri olan Hosting alma sırasında kişilerin dikkat etmesi gereken pek çok nokta bulunmaktadır. Bu noktalardan en önemlisi ise web sitesinin açılma hızıdır. Web sitesine ait sayfaların açılma hızı hem site sahibi hem de kullanıcılar için büyük önem arz etmektedir. Aslıdna SEO hosting denilen olayda da kısaca site açılış hızı, ping vb. faktörler devereye girmektedir. (Bknz: SEO Nedir?)

Web sitelerinin yavaş açılmasının iki büyük nedeni bulunmaktadır;

  1. Sitelerin yavaş açılmasının ilk nedeni siteyi ziyaret eden kişinin internet bağlantısının yavaş olmasıdır.
  2. Bir diğer neden de Hosting firmasının site sahibine sağladığı hızın düşük olmasıdır.

Hosting firmasının site sahibine sağladığı hızın düşük olması sitenin geç açılacağına neden olacaktır. Bu da çoğu ziyaretçi için katlanılmaz bir durumdur. Ayrıca hızın düşük olması siteye gelen ziyaretçi sayısının düşmesine de neden olacaktır.  

Dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise Hosting firmasının site sahibine vereceği alan boyutudur. Site sahibine verilen alan boyutu web site sahibinin Hosting firmasına vereceği ücrete göre değişim göstermektedir. Geniş kapsamlı içeriği olan ve her gün güncellenen sitelerin daha yüksek boyutlar da Hosting alması ilerisi için daha iyi olacaktır. Yüksek boyutlarda Hosting almak siteye daha fazla içerik girmeye de olanak sağlamaktadır.

Hosting firmalarının canınızı sıkmasına izin vermeyin.

Hosting seçerken bir diğer önemli noktada alınan Hosting’in sitenin kullandığı yazılımı desteklemesidir. Son dönemlerde açılan internet siteleri sadece tanıtım amaçlı değil hazırlanan öğeler ile farklı amaçlar için de kullanılmaktadır. Sitelerin bu amaçlarda kullanılması için sayfalar bazı özel programlama dilleri ile yazılmaktadır. Hosting firmasının da bu programlama dillerini desteklemesi son derece nemlidir.

Tüm bunların yanında Hosting alacak olan bir kişi Hosting almak için seçeceği firmaya da son derece dikkat etmelidir. Kişiler Hosting alacakları firmalar hakkında iyi bir araştırma yapmalı ve daha çok belirli bir ofiste çalışan ve piyasa da iyi bir bilinirliği olan firmaları tercih etmelidirler. Ayrıca kişiler ev üzerinde çalışan Hosting firmalarından uzak durmalı ve seçecekleri firmanın adres, telefon ve mail gibi ulaşım adreslerini öğrenerek herhangi bir kötü durumda bu adreslere ulaşmalıdırlar.

Hosting Fiyatına Etki Eden Faktörler

Web sitesi açmada ki önemli adımlardan biri olan Hosting almak çoğu kişi için büyük sorun oluşturmaktadır. Bunun en büyük nedeni de hostinglerin fiyatlarıdır. Piyasa da satılan Hosting hizmetlerinin fiyatlarını ise etkileyen pek çok farklı etken bulunmaktadır.

Sunucu hizmetlerinde kalite ve fiyat farklılık gösterebilir.

Bu etkenlerden en önemlisi Hosting sağlayan firmanın piyasada ki bilinirliği ve kalitesidir. Piyasaya yeni girmiş bir firma düşük fiyatlarda Hosting hizmeti satarken piyasada belirli bir bilinirliği ve geçmişi olan firmalar daha yüksek fiyatlara Hosting hizmeti sunmaktadır. Bunun yanında Hosting firmasının müşterisine sağladığı hız, depolama alanı ve server desteği gibi noktalarda Hosting fiyatına doğrudan etki etmektedir. Hızlı ve yüksek depolama alanına sahip Hosting hizmetleri diğer hizmetlere oranla daha da yüksek fiyatlara satılmaktadır. Bunun yanında web sitesi sahibinin alacağı Hosting de ne kadar site barındırabileceği ve site için verilen e-posta hizmeti de fiyatlara etki etmektedir. Web sitesi açacak olan kişiler iyi bir araştırma yaparak kendi bütçelerine en uygun Hosting hizmetini satın almalıdırlar.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

494984 Captca Değiştir