E-ticaret Siteleri İçin SEO Çalışması

E-ticaret Siteleri İçin SEO Çalışması

2018 itibariyle de ağızdan ağıza söylemler ya da internet reklamları kendi başına yeterli değildir. Çevrimiçi ortamda da başarılı olabilmek için daha fazla elinizi taşın altına koymanız gerekiyor. İşte tam da bu durumda SEO devreye girmektedir.

İçindekiler

E-ticarette SEO’ya Neden İhtiyaç Duyulur?

SEO aslında her site için çeşitli amaçlarla yapılır. E-ticaret için SEO daha fazla önemlidir. Nedeniyse e-ticaret müşterilerinin genellikle makale gibi okuyup araştırıp hemen çıkmadıkları ve yaptıkları aramalar sonucunda satın almaya hazır olmalıdır. Ayrıca SEO yapmadan rakiplerinizin sizi arama sonuçlarında geçmesi yüksek ihtimalle gerçekleşecektir.

SEM ve SEO Farklılığı

SEM ile SEO’yu burada ayırmak gerekir. SEM (Search Engine Marketing) belirli bütçeyle arama sonuçlarında kısaca verdiğiniz ücret kadar yer alabilmenizi sağlar. SEO ise tamamen organik ve doğal yöntemlerle üst konumlarda yer alarak sitenize trafik ile beraber müşteri çeker.

SEO ve SEM her ne kadar farklı olsada beraber yürütülmesi önemlidir.

Eğer e-ticaret sahibiyseniz, muhtemelen aşağıdaki sorunların en az birisiyle uğraşıyorsunuzdur:

  • Yinelenen içerik,
  • Dizin oluşturma problemleri,
  • Teknik SEO konuları,
  • Google Panda,
  • Bilgi mimarisi ve yapısı,
  • Kalitesiz backlinkler.

İyi haber vermek gerekirse bu sorunların hepsinin üstesinden gelebiliriz!

E-ticaret İçin SEO Süreci Nasıl İşler?

E-ticaret birçok yönü olan süreç olduğundan müşterileri sitenize sorunsuz yönlendirdiğimizden emin olmak için bazı özel çalışmalar yaparız.

1. Anahtar Kelime Araştırması

Sitenizde satışını yaptığınız, hedef kitlenizi tanımlayan ve onların arama sonuçlarına cevap verecek türden anahtar kelimeleri tespiti bu aşamanın en kilit noktasıdır. Hangi ürünlerin ne kadar aratıldığı ve aranma hacimleri ile mevsimsellik oranlarına bakarak karar veriyoruz. Burada farklı SEO araçları kullanarak en uygun seçimin yapılmasını sağlıyoruz.

Anahtar kelime araştırmasıyla farklı kelimelerden yararlanabilirsiniz.

2. Anahtar Kelimelerin İşleme Alınması

Belirlediğimiz kelimeleri sayfaların başlıklarında ve meta açıklamalarında SEO’ya uygun olarak belirtilmesi için gerekli bilgileri veriyor ve çeşitli arama sorgularından trafik elde edilmesini sağlıyoruz.

İPUCU

3. Ürün Sayfalarının Optimize Edilmesi

SEO için her sayfa optimize edilmelidir, en bilinmeyen sayfalar bile! Site çeşidine göre değişecek olan sayfa türlerine bakılacak olursa E-ticaret siteleri için ürün detaylarının yer aldığı sayfalar optimize edilmelidir.  Bu sayfalarda kullanılacak kelime, LSI, kelime grupları ve görseller sıralamanızı etkileyecektir. Sayfa TO’yu iyileştirmek için özel çalışmalar yine önemlidir.

4. Kategori Yapıları

Ürün sayfalarının yer aldığı kategorilerde bulunan ürünler önemlidir. Kullanıcılar aradıkları ürünlerin kategorize edilmesi ve o kategoride çok fazla ürün bulunmasını sevebilir. Bu yüzden ürün kategorilerinin de SEO’ya uygun optimize edilmesi kazançları arttırabilir.

E-ticaret sitelerinde kullanılan kategori yapıları kullanıyı düşünerek yapılmalıdır.

5. Full SEO Bakımı

E-ticaret sitelerinde oluşabilecek tüm sorunları hızlı şekilde çözmeye odaklanılması görünürlük bakımından iyi olacaktır. Özellikle Site için SEO ve Teknik SEO uygulamalarının doğru uygulanılmasıyla Google güncellemelerinin takip edilmesi ciroda yükselme sağlayabilir. Yapısal verinin sorunsuzca uygulanması SERP’te ciddi pozitif etkilere neden olabilir. Adtorium.com olarak E-ticaret için tüm bu SEO planlamalarını yapıp sitenizi en uygun şekilde optimize ediyoruz.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

0285fa Captca Değiştir