Domain - Alan Adı Tescil İşlemleri

Domain - Alan Adı Tescil İşlemleri

İnternetin yaygınlaşması ile birlikte önceden sadece belirli kişiler tarafından açılabilen internet siteleri günümüzde isteyen herkes tarafından kolay bir şekilde açılabilmektedir.

İçindekiler

Gerek kişisel gerekse markalar için olan bu internet siteleri internet kullanan kişiler tarafından oldukça rağbet görmektedir. Son yıllarda internet üzerinden çeşitli şekillerde para kazanılması da bu sitelerin açılması hızlandırmıştır. İnternet sitesi açmak isteyen bir kişi bazı şeylere ihtiyaç duymaktadır. Bu şeylerden birisi de sitenin adının geçeceği domain’dir.

Domain = Alan Adı

Domain Nedir?

Her bilgisayar internet üzerinde var olabilmek için bir Protocol numarasına ihtiyaç duymaktadır. Bu numaralara IP adresi adı verilmektedir. İnternet üzerinde her bilgisayarın bir IP adı bulunmaktadır. Bunun nedeni de bilgisayarların birbirlerine bu IP adresleri üzerinden bağlanmasıdır. Bu IP adresleri bilgisayarların seçmiş olduğu rastgele numaralardan oluşmaktadır. Bu numaraların akılda tutulması oldukça zor olduğu için domain adı verilen ve bu numaraları anlaşılır yazılara dönüştüren bir sistem geliştirilmiştir. Bu sistem sayesinde internet kullanan kişiler girmek istedikleri sitenin domain ismini arama motoruna yazarak o siteyi kolay bir şekilde bulabilirler.

Alan adı tecili yaparak webe ilk adımınızı atabilirsiniz.

Bu IP adları ile alan adı yani domain arasında ki bağlantıyı oluşturmak içinse Domain Name System adı verilen DNS sistemi geliştirilmiştir. Bu sistem sayesinde akılda kalması oldukça zor olan IP adları ile kolay anlaşılan ve kolay hatırlanan domain isimleri ilişkilendirilmektedir. Ayrıca DNS sistemi sayesinde IP adresinin hangi bilgisayara bağlı olduğu ve web sitesinin yeri kolay bir şekilde belirlenir. Bu sayede kullanıcılar istedikleri yere rahatça ulaşabilirler. Domain adı seçimi yapılırken öncelerde ı, ş, ğ, ü, ö, ç gibi Türkçe karakterler kullanılamazken son gelişmeler ile birlikte bu karakterler de domain adlarında geçebilmektedir. Bu sistemin bir diğer avantajı ise Türkçe dil paketi yüklü olan bilgisayarlardan veya Türkçe dil desteği olan web tarayıcılarından bu sitelere kolay bir şekilde girebilmektir.

Domain Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir web sitesinin kolay bir şekilde internet ortamında bulunmasına yardımcı olan domain adları site sahipleri için oldukça önemlidir. Bunun nedeni de alınacak olan domain isminin web sitesinin internet üzerinde kolay bulunup bulunamayacağına büyük etki etmesidir.

Domain alacak bir kişi ilk önce anahtar kelime araştırması yapmalı ve popüler olan kelimelerin geçtiği bir domain satın almalıdır. Bunun yanında domain seçecek kişi seçeceği domainin kullanıcılar için çekici olup olmamasına da dikkat etmelidir. Domain adının çekici olması kullanıcıların siteye daha fazla rağbet göstermesine neden olacaktır. Ayrıca seçilecek olan domain adının yalın olması da çok önemlidir.

Domain aldıktan sonra SEO ile ilk sıralarda yer alabilirsiniz.

Yalın ve kolay hatırlanabilir bir domain adı kullanıcıların siteyi daha rahat hatırlamasına veya ziyaret etmesine oldukça yardımcı olacaktır. Domain adı seçilirken kelimeler arasında tire kullanmamaya da dikkat edilmelidir. Seçilecek alan adının site içeriği ile ilgili olması da son derece önemlidir. Bu yüzden alan adı seçilirken içeriğe de dikkat edilmelidir. Ziyaretçilerin sitenin alan adını hatırlaması için domain seçerken fazla uzunluktan kaçınarak yalın adlar seçin.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için hemen buraya tıklayarak bize ulaşın

Domain ve SEO İlişkisi

Yeni açılacak olan bir web sitesi için olmazsa olmaz şeylerden birisi de SEO’dur. SEO sitenize daha fazla kullanıcı çekmeye yarayan bir araçtır. Bazı kişiler domainin SEO’ya hiçbir etkisi olmadığını savunurken çoğu SEO uzmanı ise domain seçiminin biraz da olsa web sitesinin SEO’suna etki ettiğini düşünüyor.

Açılacak olan web sitesinin SEO kısmına alan adı ile katkı sağlamak isteyen kişilerin yapmaları gereken ilk şey ise yalın, kolay anlaşılabilen ve akılda kalıcı bir alan adı seçmektir. Yalın bir alan adı seçmek siteyi ziyaret eden veya ziyaret edecek olan kişilerin site ismini akıllarında daha rahat tutmasına yardımcı olacaktır. Bu da dolaylı olarak sitenin ziyaretçi sayısını etkileyecektir.

Uzun bir alan adına sahip olan siteye girmek isteyen bir ziyaretçi web sitesine girerken biraz da olsa zorlanmaktadır. Fakat yalın ve kısa bir ada sahip sitelere ziyaretçiler daha rahat giriş yapabilmektedir.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

df048e Captca Değiştir