Casting Ajans

Casting Ajans

Günümüzde insanların çoğunun ünlü olabilme hayali bulunmaktadır. Oyunculuk, şarkıcılık, modellik gibi alanlarda Casting firmalarına başvurular yapılmaktadır.

İçindekiler

Casting Nedir?

Güzel sanatlar ve bu sanatın görsel alanında, klip, modellik, dizi, sinema, reklam, tanıtım filmi gibi alanlarda oyuncu seçme işlemine Casting denilmektedir. Bu işlemi profesyonel ekipler tarafından gerçekleştiren ekibin tamamına ise genel olarak Casting firmaları denilmektedir. Oyuncuya verilecek olan karakter detaylı bir biçimde incelenmelidir.

Daha sonrasında bu karakter oyuncu ile bir bütün oluşturarak, karakteri oyuncu üzerine giydirme ve artık oyuncuyu karakter gözüyle görebilme işlemidir. Yaygınlaşmış olduğu noktalar günümüzde daha çok sinema, dizi, reklam ve tanıtım filmleri olsa da aslında insan ve görsel kampanyaların ortak olarak bulunduğu her yerde Casting hizmetleri de var demektir.

Bir proje için gerekli olan hazırlama bölümleri;

  • Reklam Ajansı
  • Müşteri
  • Casting Firması
  • Yapım Şirketi

Reklam Ajansı: Müşterilerinin ürünlerine ya da hizmet çeşitliliğini dikkate alarak özgün fikir veya projeler üreten kısımdır. Yapılacak olan reklam, dizi v.b projelerin özelliklerine bağlı olarak içerik hazırlamaktadırlar. Örnek olarak, senaryo, akış planı, çekim mekanları, çekim süreleri, stüdyo ya da canlı seslendirme, fon müziği v.b. Reklam Ajansları, bu tip programları müşterilerinin beğenisine sunarak onay alırlar. Ardından projeyi oluşturur ve uygulama aşamasına geçerler.

Müşteri: Malını veya çeşitli hizmetlerini belirlenmiş kitle ya da halkla paylaşmak isteyen ekiptir. Belirli araştırmaların yapılmasının ardından seçilmiş olan Reklam Ajansı ile ortak çalışmaların yapılması sonucunda ortaya bir proje çıkarırlar.

Casting Firması: Yapım şirketlerinden gelen projelere göre seçilen oyuncuların senaryoda belirlenmiş olan uygun karaktere bürünmek ve oyun seçeneklerini sunmaktadırlar. Cast ekipleri genel olarak yapım şirketlerinin içerisinde oluşturulan bir ekiptir.

Yapım Şirketi: Reklam Ajanslarının oluşturmuş oldukları kamera slider, havadan çekim, steadycam, ışık, oyuncu kullanımı gibi çalışma veya projelerinin yayına hazır hale getirilmesi işlemini gerçekleştiren bölümdür.

Proje Yapım şirketi tarafından hazır hale getirilmesinin ardından senaryo içerisindeki karakterlerin cinsiyet, yaş, boy, kilo ve belirgin olması istenilen diğer özellikleri seçilik bu işlemlerin yapılmasının ardında başvurular açılır ve bu özelliklerdeki başvuru yapmak isteyen oyuncu adayları videolu olarak Cast Ajanslarına başvururlar. Sonrasında başvurular Cast ajansları tarafından değerlendirilir. Belirlenmiş özelliklere uygun olan oyuncular görüşmeye çağırılırlar. Görüşmeye gelen oyuncuların 1 ile 5 dk arasında kişisel özelliklerini anlattıkları ve kendilerini tanıttıkları, tanıtım kaydı alınır. Görüşmelerin tamamlanmasının ardından yetkili kişiler tarafından kayıtlar izlenir ve role en uygun görülen oyuncu adayı seçilerek karar verilir. Yapılan çalışmaların sonucunda hazırlığı Cast tamamlanmış olan proje müşterinin onayına sunulmak için Reklam Ajansına gönderilir. Reklam Ajansı odak noktası olarak müşteriyi kullandığı için müşterinin talepleri veya hedef noktasını baz alarak eklemeler, çıkarmalar veya elemeler yapabildikleri gibi beğeni sağlanması durumunda direkt olarak müşteriye de sunabilmektedirler. Son aşamada müşterilerin onaylamasıyla birlikte seçilen oyuncularla proje gerçekleştirilir.

Casting Firmaları ve Yapım şirketlerinin hizmetlerini tamamlayabilmeleri adına Reklam Ajanslarının önemi çok büyüktür. Bizler de Adtorium ekibi olarak profesyonel olarak çalışmakta olan uzman ekibimizle birlikte Casting hizmeti vermekteyiz. Son derece başarılı çalışmalarımızla oluşturduğumuz projelerimizi siz müşterilerimizin beğenisine sunmaktayız.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

249e4c Captca Değiştir