YouTube SEO Nedir? Nasıl Yapılmalıdır?

YouTube SEO Nedir? Nasıl Yapılmalıdır?

SEO’nun temel amacı, isminden de anlaşılacağı gibi arama motorlarında siteleri üst sıralarda listelemektir. Bu amaçla da, sitelerde yer alan bilgi, hizmet ya da satışların daha fazla ilgili kitleye ulaştırılmasını sağlamaktır.

İçindekiler

Ayrıca SEO ile siteler doğal yollarla ulaşamayacakları web profiline, doğal görünen yöntemler uygulayarak web popülerliğine ulaşabilmektedir. Bunun yanı sıra SEO denilen sistem, internet reklamcılığı sektöründe en prestij sahibi ve en çok getirisi olan pazarlama tekniğidir.

Dünya üzerinde birçok arama motorunun da kullanmakta olduğu SEO çalışmaları konusunda YouTube SEO da vardır.

YouTube SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok kişi artık YouTube gibi dünyaca ünlü ve artık markalaşmış olan bir şirkette kanal sahibi olmak istemektedir. Fakat bu video sitesinin kullanıcı sayısının artması ve her yaştan insanın bu işe el atma isteği, takipçi sayısı yükseltme konusunda ve videolarının izlenme sayısında artış oranlarının düşük olması korkusu, insanları bu istekten vazgeçirmektedir.

YouTube kanalına sahip olan bir kişinin izlenme sayısını ve abonelerini arttırmak amacıyla ve belli bir düzende sirkülasyonu sağlaması için mutlaka YouTube SEO çalışmalarını yapması gerekmektedir. Bu video sitesinde bir kanala sahip olan kişi adına, kanalının devamlılığı açısından en önemli konu hiç şüphesiz ki videolarının aldığı izlenme sayısıdır. Doğal yollarla izlenme sayısının arttırılması için de bu fenomen video sitesinde ki aramalarda en üst sıralarda çıkması söz konusu olmaktadır.

Bu konu dahilinde aramalarda en üst sırada çıkmak için ise, arama motorlarına uygun bir etiketleme ve açıklama yapılması şart haline gelmektedir. Videonun başlığı, altyazılar ve sosyal paylaşım unsurlarının da dikkatli ve özenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Ayrıca bu çalışmalardan en iyi faydayı alabilmek amacıyla YouTube izlenme sayısının fazla olması şart değil fakat çok faydalı bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için hemen buraya tıklayarak bize ulaşın

YouTube SEO çalışmalarının içerdiği konular kanalın açıklamasından, yüklenen videoların etiketlerine kadar tüm girişlerin doğru yapılandırılmasından geçmektedir.

YouTube SEO Çalışması Yapacaklara Tavsiyeler!

1. Öncelikli olarak yapılması gereken, video yüklenmeden önce video dosyasının ismini doğrudan yükselmek istenilen kelimelerin kullanıldığı bir şekilde düzenlemektir. Videonun başlığı yani simi oldukça iyi seçilmeli ve video ismi mutlaka hedeflenen anahtar kelimeyi içermelidir. Ayrıca bu isim ne çok uzun ne de çok kısa olmalıdır.

2. Ortalama 3-4 kelimelik bir başlık bu konuda iş görecektir. Bu aşamada kanal sahibinin çok iyi bir başlık bulmalıdır. Bu başlık 10  dakikalık bir videoyu 3-4 kelimede açıklamalıdır. Ama asla tek kelimelik başlıklar kullanılmamalıdır. Tek kelimelik bir başlık ya da    kısa anahtar kelimeler için yapılacak olan YouTube SEO video ses çalışmaları oldukça zor ve masraflı olacaktır. Videoya eklenen  etiketler konusunda ise dikkat edilmesi gereken unsur, anahtar kelime olarak kullanılan etiketler bölümü özenli bir şekilde                doldurulmalı ve asla spam içeren etiketler kullanılmamalıdır.

Youtube & SEO ilişkisi kurulurken anahtar kelimelerin kullanımına dikkat edilmelidir.

3. Çoğu YouTube kullanıcısının da yaptığı gibi daha fazla etiket girersem çok izlenme gelir düşüncesi tamamen yanlış bir düşüncedir. Az ama öz etiketler; yaklaşık olarak 8-10 tane etiket kullanılması yeterli olacaktır. Video açıklamaları da arama motorları arasından çok önemli olmakla beraber SEO çalışmalarının kilit noktası olması söz konusudur. Bunlar doğru bir şekilde yapıldığı takdirde mutlaka diğer rakiplerin önüne geçilmiş olunacaktır.

4. YouTube sistemine, arama motorlarına ve kullanıcılara video hakkında bilgi vermek isteyen bir kişi için videoyu anlatan, hatta video hakkında özet bilgiler verilen bilgilerin görüleceği bölüm de YouTube açıklama adı verilmektedir. Şarkı, bilgisayar donanımları, bilgisayar oyunları ya da çeşitli linkler gibi birçok akıllara gelebilecek her türlü metin içerikli yazı eklenebilmektedir.         

Videonun en iyi şekilde anlatılabilmesi, özgün ve anlamlı bir makale girilmesi ya da sosyal medya hesaplarının ve diğer videoların bağlantıları eklenebilmektedir. SEO çalışmaları için anahtar kelime girilerek de kullanılabilmektedir. Ancak en iyi yöntem her zaman anahtar kelimelerin doğrudan yazılması yerine cümle içerisinde kullanılması daha faydalı olacaktır. Sık sık yapılmaması kaydıyla doğrudan anahtar kelime de girilebilmektedir.

5. Bir YouTube kullanıcısının videolarının sosyal medyada paylaşılarak yayılması sevilmekte olduğunun işaretidir ve sevilen, beğenilen videolar her zaman arama sonuçlarında en üst sıralarda yer almaktadır. SEO çalışmalarının olmazsa olmazı olan sosyal sinyallerin gerekliliği YouTube SEO çalışmalarını da olumlu yönde etkilemektedir.

Kişinin videolarının sosyal medya profilinde, paylaşması ve hala açılmadıysa kanalına çeşitli sosyal medya kanalları açması ve abonelerinden bu hesapları takip etmesi sağlanmalıdır. Böylece abone ve izleyici kitlesi arttırılarak videonun büyük bir ün salması sağlanabilir. Bu konuda kişiye yardımcı olabilecek birçok site bulunmakla birlikte, çeşitli yöntemler kullanarak sosyal medyada bu videonun yayılması konusunda çalışmalarını sürdürmektedir. Videonun yerleştirildiği her sitenin kişiye SEO açısından fay sağlayacaktır.

İPUCU

Yapılan bu çalışmalar doğrultusunda ve doğru uygulanması durumunda, kişinin yüklediği video viral bir etki yaratarak yayılması, bu videonun izlenme sayısı ve bununla birlikte YouTube kanalının abone sayısının artması söz konusu olacaktır.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(1 Oy . Ortalama Puan : 5 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

fb3ce2 Captca Değiştir