YouTube Kanalı Oluştururken Dikkat Etmeniz Gereken 6 Nokta

YouTube Kanalı Oluştururken Dikkat Etmeniz Gereken 6 Nokta

Youtube üzerinde yapılabilen milyonlarca sayıda video içeriği, yorumlar, üyelik işlemleri gibi uygulamalar da bu platformun popülerliğini daha da arttırmaktadır.

İçindekiler

 İnsanların da Youtube sayfasında geçirdikleri vakit arttıkça kendi kanallarını oluşturma istekleri de ortaya çıkabilmektedir.

Youtube Kanalı Oluştururken Nelere Dikkat Edilmelidir?

1. Youtube kanalı oluşturulurken kanal içerisinde hangi içeriklerde video çekileceğine ve yayınlanacağına karar verilmelidir. Videonun çekileceği içeriğe göre ilgili kategori seçilerek başlanmalıdır. Örneğin eğitim hakkında video içerikleri çekilecekse eğitim kategorisi seçilmelidir. Youtube kanalı içerisinde vlog videoları çekilecekse bununla ilgili kategori seçilmelidir.

2. Çekilecek olan videoların içerikleri ve kategorisinin belirlenmesinin ardından kanalın içeriğine uygun olan bir kanal ismi belirlenmelidir. Bu noktada kanala verilecek isim dikkat çekmesi ve akılda kalması açısından çok önemli olmaktadır.

Örnek olarak bilgisayar oyunları ile alakalı içerikte videolar çekilecekse oyun canavarı, oyuncu x, oyun dünyası gibi içeriği yansıtan ve akılda kalıcı kanal isimleri bulunabilmelidir. Yaratıcılığın devreye girdiği kanala isim bulma noktasında kanal sahiplerine büyük görev düşmektedir. Yaratıcı, akılda kalıcı bir kanal ismi bulmak izlenici kitlesinin artış göstermesi açısından önemlidir.

3. Youtube kanalı oluşturulurken kişi profili de ayrıntılı ve düzgün olarak oluşturulmalıdır. Profil fotoğrafı ve kapak fotoğrafı kanal sahibi tarafından düzenlenmelidir. Kullanıcılar için bu durum önem arz etmektedir. Youtube kullanıcıları bir kanala abone olmadan önce videoların içeriklerini takip ederler ve kendi beğenilerini ölçerler. Hemen ardından kanal sahibinin profil sayfalarına girerek videoları kimin çektiğini görmek isterler. O nedenle Youtube kanal sahibinin profilini düzenlemesi ve güncel tutması gerekmektedir.

Youtube kanalı oluştururken isim, içerik, profil, hedef kitle gibi birçok detaya dikkat edilmelidir.

4. Youtube kanalı oluştururken dikat edilmesi gereken en önemli özelliklerden bir tanesi de kanalınıza özel URL oluşturmanızdır. Örneğin yine bilgisayar oyunlarına ait bir video içeriğiniz bulunuyorsa, youtube.com/oyundunyasi gibi bir sayfa belirlendiğinde buradaki "oyundunyasi" özel URL anlamına gelmektedir.

URL belirlenirken sade, dikkat çekici kafa karışıklığına sebep olmamasına ve akılda kalıcı şekilde olmasına dikkat edilmelidir. URL belirlenirken iyi ve dikkatli karar verilmelidir çünkü Youtube URL’leri yalnızca bir defa değiştirilebilmektedir.

5. Youtube kanalı oluştururken yine profil sayfanıza tanıtımınızı, içeriğinizi ve izleyici kitleye neler sunduğunuzu anlatan, gösteren bir video çekerek manşet kısmına sabitleyebilirsiniz.

6. Youtubenin özgür bir platform olması kesinlikle sizi yanıltmasın. Hedef kitlenize hitap ettiğiniz şekil çok büyük önem taşımaktadır. Youtube içerisinde oluşturduğunuz kanalınızda videolarınızın içerikleri herkese hitap etmez. Örneğin makyaj içerikli video çekiliyorsa genelleme olarak 18-35 yaş arası bayan kitleye hitap ettiğiniz anlamına gelir ya da bilgisayar oyun videoları çekiyorsanız 10-25 yaş arası erkek kitleye hitap ettiğiniz anlamına gelmektedir.

İPUCU

Hedef kitlenize uygun şekilde davranmanız   çocuklara hitap ediliyorsa argo ve yanlış cümle kullanımlarından kaçınmanız gerekmektedir. Bayanlara hitap ediliyorsa daha kibar   ve ilgi çekici bir dille konuşulması gerekir. Aksi durumda izlenme ve abone sayınız sürekli düşebilir.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(8 Oy . Ortalama Puan : 3,5 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

96039f Captca Değiştir