Yinelenen İçerik (Duplicate Content) Neden Kötüdür?

Yinelenen İçerik (Duplicate Content) Neden Kötüdür?

Yinelenen içerikler (Duplicate Content) web sitenize zarar verdiği gibi arama motorları tarafından da hiç hoş karşılanmayan içeriklerdir.

İçindekiler

İçeriğiniz diğer sitelerden herhangi birinin içeriğiyle arama motoru tarafından aynı şekilde görünüyorsa, arama motorları içeriğinizi başka bir web sitesinde gördüğü için sizin sitenizi göstermekte zorlanır. Ayrıca arama motorunda sıralamak almak için başka web sitelerinin içeriğini kullanırsanız, Google’ın kalite yönergelerini ihlalinizden dolayı (Toplama içerik gibi)  arama sonuçlarından çıkarılabilirsiniz.

Yinelenen İçerik Nedir?

Yinelenen içerik (duplicate content), internet üzerinde birden fazla yer alan içeriklere verilen isimdir. Sitenizde yer alan içerikler, title, description arama motoru sonuçlarında aratıldığında birden fazla sonuç çıkıyorsa bu durum yinelenen içerik olduğu anlamına gelmektedir.

Duplicate Content Neden Siteye Zarar Verir?

 • Tarama bütçenizi etkiler ve perfomansı azaltır,
 • Google, dizininde bulunan sayfalardan bilgileri alır ve her durumda arama sonuçlarıyla en alakalı sayfanın gösterilmesini sağlayacaktır. Eğer tekrarlayan içeriğiniz varsa bu zararlı durumdur.
 • Bağlantı profilinizi zedeleyebilir. Her zaman iyi ve özgün içerikli, yüksek kaliteli bağlantılara sahip bir web sayfanızın olması SERP'te tek olmanızı ve yinelenen içeriğin olmamasını sağlamaktadır.

Google Arama Konsolu'ndan yinelenen içerik konularında yardım alabilirsiniz.

Yinelenen içerik Nasıl Anlaşılır?

 • Birden fazla alt domainde aynı içeriği yayınlıyorsanız yinelenen içeriktir. "site" arama operatörüyle bu durumu anlayabilirsiniz.
 • Farklı dillerde oluşturduğunuz aynı içeriği, aynı URL üzerinden verirseniz yinelenen içeriktir.
 • Bazı SEO araçlarından burada yardım alınabilir.
 • Google Search Console'da HTML geliştirmelerinin altında bulunan yinelenen meta açıklamalar bölümüne göz atılabilir.
 • Parametrelerle oluşturulan sayfaların hatalı kullanımı duplicate contente işarettir.
 • Benzer web sayfalarını farklı URL’den veriyorsanız bu yinelenen içeriktir.
 • Yinelenen başlık etiketleri de bu bağlamda sayılmaktadır.

Bazı Yinelenen İçerik Sorun ve Çözümleri

Sorun: Kullanıcıların sitenizi farklı domainlerde görmesi

 • abc.com- abc.com.tr
 • abc.com- test.abc.com

[iliskiliyazi id=203]

Çözüm: Bir tane URL’ye karar vermeli, benzer ve aynı olan tüm sayfaları 301 yönlendirmesi ile belirlediğiniz tek olan sayfaya yönlendirmelisiniz.

Sorun: İngiltere’de e-ticaret üzerine siteniz var ve dil seçeneklerinde kolaylık olması adına müşterilere İngilizce dil seçeneği sunuyorsunuz. Eğer dikkatinizden kaçarsa, tüm sayfalarınızın yinelenen içeriğe dönüşme ihtimali bulunmaktadır.

Çözüm: Web sitenizde opsiyon olarak sunduğunuz tüm diller için URL’ler mutlaka farklı olmalıdır. Örnek olarak abc.com/telefon ve abc.com/smart-phones. Ayrıca farklı dil seçenekleri için hreflang etiketini de kullanmanız gerekecektir. Bu şekilde Google’a sayfaların farklı dillere hitap ettiğini bildirmiş olursunuz.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(1 Oy . Ortalama Puan : 5 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

8473e2 Captca Değiştir