Yılbaşında E-ticaret Sitelerinin Uygulaması Gereken 4 Taktik

Yılbaşında E-ticaret Sitelerinin Uygulaması Gereken 4 Taktik

Yılbaşında satışlarınızın mümkün olduğunca çok artmasını istiyorsanız bu makale tam size göre!

İçindekiler

Yılbaşı Alışverişi

Yılbaşı satıcıların müşteri potansitelleri açısından büyük bir fırsattır.

Yeni yıla sayılı günler kala insanlar yılbaşı alışverişi için sokaklara ve e-ticaret sitelerine yoğunluk vermiş durumdalar. Yılbaşında sevdiklerine somut hediyeler vermek ve bir iz bırakmak için şu an ticari sitelerde alışverişler yoğunlaşmıştır. Pazarlamacılar ve e-ticaret sitesi sahipleri için bu durum çok büyük bir fırsattır.

Müşteriler için yılbaşı, kara Cuma, anneler günü, babalar günü, öğretmenler günü gibi özel günler alışverişin diğer günlere göre yoğunlaştığı ve satışların arttığı günlerdir. Satıcıların bu tip özel günleri değerlendirmek ve kendi e-ticaret sitelerine müşteri kazandırmak için doğru adımlarla ilerlemesi ve bu günleri fırsata çevirerek satışları arttırması gerekmektedir. Bunun için ilgi çekici kampanyalar, özel indirimler, ve müşteriyi çekebilecek reklamlar oluşturulması gerekir.

1. İlgi Çekici Kampanyalar Hazırlayın!

Satıcılar tarafından müşteriler için hazırlanmış olan özel kampanyalar yılın her döneminde satışları arttırmaktadır. Yılbaşında da bu konseptle hazırlanmış müşteri odaklı ve ilgi çekici kampanyalar sitenizin üst sıralarında bulunmalıdır. Yılbaşının hakim olduğu kırmızı rengin sıcaklığıyla hazırlanmış kampanyalar müşterilerin ilgi odağı haline gelecek ve kendilerine özel olarak hazırlandığı düşünülen kampanyalardan faydalanmak isteyeceklerdir. Siteniz içerisinde kampanyaların görünür olduğundan ve müşterinin kolay ulaşabileceği şekilde konumlandırıldığından emin olmalısınız. Müşteriler için hazırladığınız kampanyaların yanında promosyonlu ürünler veya indirim kuponları hazırlamak da satışlarınızı gözle görülür derecede arttıracaktır.

2. Sitenizde Yılbaşına Özel İçerikler Bulunsun!

Fiziki yaşantımızda da yılbaşının geldiğini simgeleyen bazı semboller, aksesuarlar ve eşyalar bulunmaktadır. Her yılbaşı insanların evlerinde bulundurdukları veya dükkanların önünde bulunan süslenmiş çam ağaçları, çam ağaçlarının yanında bulunan büyüklü küçüklü hediye paketleri,  sokaklarda gezinirken karşılaştığımız canlı veya cansız noel babalar,  gökyüzünde rengarenk uçuşan havai fişekler ve yılbaşının kış aylarında olması sebebiyle kar yağışı da yılbaşının geldiğini ifade eden semboller arasındadır.

 Müşterilerin ilgisini çekebilmek için yılbaşında site tasarımınızda birkaç değişiklik yapmanız satışlarınız açısından olumlu sonuçlar doğuracaktır. Konseptinize uygun olarak örneğin giyim üzerine bir ticari siteniz varsa çam ağacı altında duran hediye paketleri veya hediye dağıtan noel baba figürünü ile sitenizi görsel olarak süslemeniz müşterilerin mutlaka ilgisini çekecektir. Gıda üzerine satış yapıyorsanız yine yılbaşı simgesi olan hindi siteniz için etkileyici bir görsel reklam olabilir. Yılbaşı konseptini olabildiğince gösterişli kullanabilmek adına mümkün olduğunca kırmızı ve beyaz renklerin yoğunlukta olduğu bir site düzenlemesine özen göstermelisiniz.

Yılbaşında satışlarınızın artabilmesi için dikkat edilmesi gereken bilgiler vardır.

3. Akıllı Telefonları Sitelerinizle Uyumlu Hale Getirin!

İnsanlar artık akıllı telefonlarını bilgisayardan daha çok kullanmaktadır. İnternet, sosyal medya, alışveriş siteleri gibi birçok şeye artık akıllı telefonlardan ulaşılabildiği için artık ihtiyaçların neredeyse tamamı bu şekilde karşılanabilmektedir. Satıcıların sosyal medya uygulamaları ile yaptıkları reklamlarda müşterilerin ilgisini çekmek durumundadır. Aynı zamanda uygulamalarda verilen reklamlarda Call to Action butonlarına tıklandığında gerekli e-ticaret sitelerine yönlendirme yapılması gerekmektedir. Bunun için site ile reklam arasındaki optimizasyonun iyi yapılmış olması gerekmektedir. Akıllı cihazların günümüzde hızına yetişmek neredeyse imkansızdır. O nedenle telefondan siteye yönlendirmenin hızlı bir şekilde yapılabilmesi için e-ticaret sitenizin de akıllı telefonlara göre güçlü ve hızlı tasarlanmış olması gerekmektedir.

4. Müşteri Memnuniyetine Özen Gösterin

Tüm bu adımları doğru uyguladığınızda satışlarınız gözle görülür seviyede artış gösterecektir. Satışların artmasıyla birlikte e-ticaret sitenizde müşteri yoğunluğu oluşacaktır ve müşterilerin hiçbiri birbirini düşünmeden bir an önce kendi sipariş ettiği ürününe sahip olmak isteyecektir.

İPUCU

En kısa sürede müşterilere siparişlerin ulaştırılması için iyi bir kargolama ve paketleme ekibinizin olması gerekmektedir. Bu noktada müşterileri memnun etmeniz, müşterilerinizin bir sonraki alışverişlerde sizi tercih etmesi ve daimi müşterileriniz olarak kalmaları için önemli bir etken olacaktır.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(1 Oy . Ortalama Puan : 1 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

0333a9 Captca Değiştir