Yerel SEO İpucu: Müşterilerinizden İnceleme Yazmalarını İsteyin

Yerel SEO İpucu: Müşterilerinizden İnceleme Yazmalarını İsteyin

Genel olarak listelemelerde en üstte çıkan siteler her zaman en iyi hit almış ve en iyi değerlendirmelerin yapıldığı işletmelere ait sitelerdir.

İçindekiler

İnsanlar her zaman işletmelerden ziyade kendisi gibi işletmeyi denemiş başka bir insanın tecrübesine daha çok güvenirler. Bu nedenle örneğin bir restoran işletmeniz var ve o işletmeye ait diğer kullanıcılar tarafından inceleme yazıları varsa yeni müşteriler kazanmanız da bu yorumların olumlu olmasına bağlıdır. Olumlu inceleme yazıları firmanız için hem daha çok müşteri hem daha fazla güven hem de daha güçlü bir SEO anlamına gelmektedir.

[iliskiliyazi id=95]

Firmanızın İnceleme Yazılarının Görüneceği Siteler

 1. Google My Business
 2. Yellow Pages
 3. Yelp
 4. Yext
 5. Foursquare
 6. Facebook

Firmanız için olumlu geri dönüşler, yüksek sıralama ve daha fazla müşteri kitlesine sahip olmak istiyorsanız bu listedeki sitelerde mutlaka yer almanız gerekmektedir.

1.     Google My Business Nedir?

Google My Business, piyasaya Google Rehber olarak girmiş süreçle birlikte bu ismi almıştır. Kullanıcıların yerel olarak arama yaptıklarında ihtiyacına yönelik olan işletmeleri en üst sırada görebilmeleri adına Google Haritalar’da herhangi bir ücret ödemeden giriş oluşturmaya yarayan bir üründür.

 • Müşterilerin firmanızı tanımasına olanak sağlar.
 • Müşterilerin şirketinizin çalışma saatlerini, iletişim bilgileri ve daha fazla bilgiye kolayca ulaşmasını sağlar.
 • Müşterilerden gelen yorum ve incelemelerin olumlu olmasını sağlayacak kalitede iseniz hem güvenilir hem de daha fazla müşteriye ulaşmanızı sağlamaktadır.

Google My Business'i kullanarak SEO açısından önemli bir yer edinin!

2.   Yellow Pages Nedir?

Yellow pages firmanızın sunmuş plduğu hizmete göre kategorilere ayrılır. Kategorilerin yer aldığı, firma bilgilerinin listelendiği ve en köklü online firma rehberlerinden birisidir. 1883 yılında matbaacılık yapan Cheyenne Wyoing telefon rehberi basımı yaptığı sırada beyaz kağıdının bitmesi üzerine sarı kağıtları kullanmasından esinlenerek oluşturulan bir sistemdir.

 • Firmanıza ait isim, adres, telefon numarası gibi bilgiler yer alır.
 • Müşteriler hizmetinizi denedikten sonra düşüncelerini ve incelemelerini bu sitede paylaşabilirler.
 • Bu paylaşımlar firmanıza ait sitenin üst sıralarda yer alması için SEO açısından çok önemlidir.

Yellow Pages en köklü ve en güvenilir firma rehberlerinden birisidir.

3.     Yelp Nedir?

Yelp uygulaması ABD’de 2004 yılında kurulmuştur. Ülkemizde 2012 yılından itibaren duyulmaya başlanan Yelp  şimdilerde aylık olarak 200 milyon ziyaretçiye ulaşmıştır. Ortalama olarak 100 milyona yakın insanın görüşleri bu uygulamada yer almaktadır. Yelp mobil uygulaması da 40 milyon civarı kullanıcıya ulaşmış durumdadır.

 • Yelp uygulamasının odağında mekanlar ve işletmeler gibi birçok ziyaret noktası bulunmaktadır.
 • Aratılan her mekan hakkında daha önce ziyaret etmiş ya da hizmet almış insanların olumlu veya olumsuz eleştirileri bulunmaktadır.
 • Bu eleştiriler dikkate alınarak yeni deneyimleyecek kullanıcılar da yorumlara göre seçim yapmaktadırlar.

Yelp uygulaması sürekli olarak kullanımı yaygınlaşan faydalı bir rehber uygulamasıdır.

4.     Yext Nedir?

Yext uygulamasıyla beraber insanlar istedikleri her lokasyona kolayca ulaşabilmektedirler. Hem adres olarak hem mekan ya da firma olarak rahatlıkla ulaşabildikleri gibi firmalar hakkında diğer kullanıcıların yorumları sayesinde bilgi edinerek tercih yapabilme imkanına sahip olmaktadırlar.

Yext uygulaması sayesinde insanlar her türlü lokasyonda bulunan işletmelere hızlıca ulaşabilmektedir.

5.     Foursquare Nedir?

Foursquare anlık olarak bulunduğunuz lokasyonu belirleyerek çevrenizde bulunan mekanları görebileceğiniz bir sosyal ağdır. Uygulamayı açtığınızda ilk olarak size tercih ettiğiniz kategoriye göre yakınınızda yer alan işletmeleri gösterecektir.

Bunun dışında adını bildiğiniz ama daha önce hizmetini denemediğiniz bir yere ulaşmak için arama kısmına işletmenin adını yazmanız yeterli olacaktır. Bu sayede işletme ile ilgili konum bilgilerinden müşterilerin deneyimlerine kadar her türlü bilgiye ulaşma imkanını oluşur.

Foursquare sayesinde hem yakınınızda bulunan hem de özel olarak aradığınız her işletmenin bilgilerine ulaşabilirsiniz.

6.     Facebook Nedir?

Facebook herkesin bildiği gibi her türlü kitleye, işletmeye, deneyime ulaşabilmek için dünyada aktif olarak kullanılan en büyük sosyal medya platformudur. İnsanlar almak istedikleri hizmete ait işletme adını Facebook’a yazarak o işletme hakkında her türlü bilgiye kolaylıkla ulaşabilmektedir.

İşletmeyi daha önce denemiş ve hizmet almış müşteriler de Facebook üzerinden işletmeye ait sayfaya kullanıcı deneyimlerini sunarlar.

Aynı işletmeden daha önce hizmet almamış kişiler Facebook sayfasına giriş yapar ve hizmeti denemiş kişilerin incelemeleri ve yorumları sayesinde olumlu ya da olumsuz bir fikir sahibi olurlar. Buna göre de tercihlerini oluştururlar.

Sosyal medyanın en güçlü ağı olan Facebook ile istediğiniz her firmanın bilgilerine ve incelemelerine ulaşabilirsiniz.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

066f18 Captca Değiştir