Yeni Google Search Console Herkese Açıldı

Yeni Google Search Console Herkese Açıldı

2017’de geliştirilmeye başlanılan yeni Google Search Console bazı kullanıcı gruplarına beta olarak açılmış ve feedbackler ile yeni özelliklerin nasıl bir arada gittiğini gördü. Geçtiğimiz günden itibaren ise tüm kullanıcılar yeni SC’ye ulaşabiliyor. Yenilenen ara yüz ve özellikler de ise gelişmeler var. Şuan da beta olduğundan örneğin yapısal veri özellikleri gibi üst düzey raporlara henüz ulaşılamıyor.

Performans raporlarındaki gelişim artık raporların daha rahat okunabilmesini sağlıyor. İstatistikler artık çok daha fazla saklanabiliyor. Sorgular ise pozisyonlar ve TO gibi oranların renklendirilmesi de yapılmış durumda. Sayfalara özgü özelleştirmeler, ülkeler ve özellikle cihaz tercihlerinin belirtilmesi de olumlu durum olarak yorumlanıyor. SEO planlamalarında ve teknik konularda ücretli araçlar gibi oldukça yardımcı bilgiler araçta yer alıyor.

Yeni SC raporlarından örnek.

Dizin kapsamı durumda ise hata alan, uyarı olan ve geçerli sayfaları görebiliyorsunuz. Burada ayrıca hataların türleri de belirtiliyor. 500 hata kodu, 404, soft 404 ya da robots.txt ile kısıtlanmış olsa da dizine eklenen URL’leri detaylıca görebiliyorsunuz.

AMP raporlarına da yine yeni sürümden ulaşabiliyorsunuz. Detaylıca belirtilen hatalar giderildikten sonra bu hataların düzeltildi işaretlenmesinin sonunda Google botları gelip ilgili URL’leri tarıyor ve son durumu hakkında wmyi bilgilendiriyor.

Yeni AMP sürümü.

Yeni Search Console

Yeni SC’ye ulaşmak için buradaki bağlantıdan yardım alabilirsiniz. Sağ tarafta doğruladığınız mülklerinizi seçerek yenilenmiş özelliklere göz atabilirsiniz. Sol alttaki bağlantıyla eski sürüme de kolayca geçiş yapabiliyorsunuz.

Eski Search Console ise panellerde bir süre daha devam edecek; ancak bir süre sonra yenisine kullanıcılar tamamen geçecek.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

b1bdb6 Captca Değiştir