Yaratıcı Domain Adı Oluşturmak için Bunları Uygulayın

Yaratıcı Domain Adı Oluşturmak için Bunları Uygulayın

Domainler, oluşturulacak olan markanın kimliğidir. Domain adının yaratıcılığına bağlı olarak web sitesinin ziyaretçi sayısını belirler, marka hakkında ipuçları verir.Doğru ve yaratıcı alan adı seçimi yapıldığında web site trafiği artış gösterir.

İçindekiler

Domain seçimini doğru yapabilmek için uygulanması gereken bazı taktikler vardır. Bunlar;

1.     Anahtar Kelimeler için Araştırma Yapın

Domain adı belirlemeden öncesinde ortaya koymak istediğiniz alan adıyla ilgili olabilecek anahtar kelimeleri araştırmalı ve sitenizle en çok alakalı olanlardan minimum 5 tane belirlemelisiniz. Sonrasında bu anahtar kelimelere uygun ekler getirerek bir alan adı oluşturabilirsiniz. Domain adınızda anahtar kelimeleri mümkün olduğunca kullanmanız SEO tarafından da çok faydalı olacaktır. Bunun dışında domain adınız ziyaretçilere içeriğiniz ve yaptığınız işle alakalı olarak bilgi verecektir.

2.     Genellikle “.com” Tercih Edin

Uzantılar arasında dünya üzerinde en çok bilinen uzantı .com’dur. Elbette .org ya da .net uzantıları arasında çok başarılı olmuş web siteleri bulunmaktadır. Genel olarak uzun vadeli ve başarılı bir web sitesi oluşturulmak isteniliyorsa .com uzantılı bir web sitesi oluşturmak büyük önem taşımaktadır.

Yaratıcı bir domain adı oluşturmak web siteleri için hayati önem taşımaktadır.

3.     Domain Adı Hafızada Kalmalı

Oluşturacağınız web sitesine ait Domain adı bir yerde sözlü olarak  telaffuz edildiğinde, karşıdaki kişi daha sonrasında keyfi veya ihtiyaçtan kullanmak istediğinde domain adı hatırlanabilir olmalıdır.

İPUCU

Domain adı tercih edilirken 10 harften fazla kullanılmamasına dikkat edilmelidir. Kısa ve dikkat çekici alan adları daha fazla akılda kalır ve daha kolay hatırlanacaktır.

4.     Alan Adınız Aslında Markanız

Kurumsal siteler için geçerliliği çok fazla olmasa da internet girişimcileri için çok önemli bir maddedir. Domain adınız markanızı ve markanızın taşıdığı değerleri mutlaka yansıtmalıdır. Unutulmamalıdır ki Google.com adresinin bu günkü değere ulaşacağını 20 sene önce kimse tahmin edemezdi.

5.     Yalnızca Harfleri Kullanın

Domain adınızı belirlerken yalnızca alfabede bulunan harfleri kullanmayı tercih etmelisiniz.  Numara, tire, soru işareti gibi akılda kalmayan ve yazması daha zor imleçleri kullanmamaya özen göstermelisiniz. Bu şekilde web siteniz daha kolay bulunabilir.

6.     Yanlış Okunmaktan Kaçının

Domain adınızın telaffuzunun tek olmasına dikkat etmelisiniz. Domain adınızın kullanıcılar tarafından yanlış okunması ve bu yanlış okunmanın yayılması, sonucunda da kullanıcıların başka bir web siteye yönlendirilmesi markanızın itibarını zedeler. O sebeple domain adı alırken okunuşunun kolay ve tek olmasına dikkat edilmelidir.

Domain oluştururken kullanıcı hafızasında yer edecek anahtar kelimeler kullanılmalıdır.

7.     “.com” Alın Ama Yetinmeyin

.com uzantısı ile domain satın aldıysanız bunun haricinde .net, .org, .biz, .info gibi ek adresler oluşturarak .com uzantılı adresinize yönlendirmeler yapabilirsiniz. Bu sayede kullanıcılar sizin web sitenize farklı alternatifler kullanarak da ulaşabilir. Aksi durumda kullanıcılar diğer uzantıları kullanarak sizin web sitenizin kopyasını oluşturabilirler.

8.     Domain Adını Uzun Vadede Satın Alın

Domain adınızı uzun vadede satın  alırsanız ve genellikle kullandığınız e-posta adresinizle kayıt gerçekleştirirseniz, domain adınızı kaybetme riskini minimum seviyeye indirmiş olursunuz. Domain adınızı kaybetmemek için geçerlilik süreniz dolmadan önce yeniden uzatmanız gerekir.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

ca7d2a Captca Değiştir