Web Sitesi Trafiğinizi Azaltacak 6 Neden

Web Sitesi Trafiğinizi Azaltacak 6 Neden

Organik arama sonuçları, bir satın alma araştırması yaparken hala tüketiciler için hala ilk sırada yer almaktadır. Search Engine Land’e göre organik kaynaklar, tıklama başına ödeme ve sosyal medyayla alakalı trafiği sağlamak için daha etkili ve güvenilirdir.

İçindekiler

İPUCU

Organik arama, işletme satışlarını, gelirlerini ve kazançlarını arttırmada çok önemli bir rol oynamaktadır. Ancak, web sitenizin organik trafiğini azalttığını fark etiğiniz durumda ne olur? Web sitenizdeki organik trafiğin düşmesine sebep olabilecek birkaç neden vardır bunlar;

1. Web Siteniz Manuel İşlem Görmüş Olabilir

Web sitenizde kalitesiz içerikler bulunuyorsa ya da yinelenen içerikler varsa siteniz “Panda Cezası” ile cezalandırılabilir. Öte yandan geri bağlantı kurmada agresif davrandıysanız ya da şüpheli yöntemlerle bağlantı kazanmışsanız “Penguen Cezası” alabilirsiniz.

Web sitenizdeki kalitesiz içerikler ceza almanıza sebep olabilir.

Diğer olası ceza nedenleri arasında, anahtar kelime doldurma, katma değeri düşük içerik gibi sebep gösterilebilir. Google Analytics ve Search Console verilerinin dikkatle analizi, hangi ceza çeşidine maruz kalacağınız hakkında daha net bir bilgi verebilir.

Bu tip cezaların üstesinden gelebilmek için, web sitesini yeniden uyumlu hale getirmenin yollarını bulmanız gerekecektir. Gerekli önlemleri aldıktan sonra yeniden değerlendirme isteğinde bulunabilirsiniz.

2. Hırsız Reklamlar!

Organik trafiğin azaldığını düşündüğünüz zamanlarda ya da böyle bir durumu gözlemlediğiniz zamanlarda, Google’daki anahtar kelimeleri araştırmanız ya da ücretli reklamların, trafiğinizin bir kısmını çaldığı ihtimalini değerlendirmelisiniz. Böyle bir durumda web trafiğinizi geri almanın en mantıklı yolu Google AdWords’e yatırım yapmak olacaktır.

3. Yeni Web Sitesi Tasarımı veya Yeni Sunucuya Geçiş

Web siteniz gözden geçirildiyse, organik trafiğiniz bundan etkilenebilir. Düşük site hızı, kötü kullanıcı deneyimi, ve çok fazla kesinti oluşması gibi farklı sorunlara neden olabilecek yeni bir sunucuya taşındığında da aynı sıkıntıları yaşayabilirsiniz.

Bu nedenle yeniden tasarlandıktan ya da farklı bir sunucuya taşındıktan sonra yönlendirme ve eksik sayfalar gibi yaygın hataları kontrol etmeniz gerekmektedir. Değişiklikler yapılırken web sitenizin trafiğini de olumsuz etkilememesi adına SEO çalışmalarına da özen göstermelisiniz. Zamanlamanızı ve tasarımınızı da ona göre ayarlamanız gerekmektedir.

4. Yanlış Yönlendirme Olabilir

Eski sayfaları yeni ve doğru sayfalara yönlendirme işleminiz başarısız olursa, organik trafiğiniz de bundan olumsuz etkilenecektir. Google, 302 ya da 307 yönlendirmeleri yapmaktan hiç hoşlanmaz.

Web trafiğinizin azalmasına neden olacak bazı sebepler bulunmaktadır.

5. Siteniz Mobil Cihazlarla Uyumlu Olmayabilir

Akıllı telefonlarını çevrimiçi arama için bilgisayarlardan daha fazla kişi kullanmaktadır. Web sitenizin mobil cihazlarla uyumlu olmaması organik trafiğinizi azaltabilecek faktörlerden birisi olabilir. Web siteniz mobil cihazlara uygun değilse, Google’ın kolayca erişilebilen bir siteye hizmet etme olasılığı daha yüksek olacaktır. Bu, sıralamanızı ve web site trafiğinizi olumsuz etkileyecektir.

Web sitenizin mobil uyumluluğunu kontrol edebilmek için Mobil Uyumluluk Test Aracı kullanmalısınız. Bu sebepten dolayı web sitenizi mutlaka mobil uyumlu hale getirdiğinizden emin olmanız gerekmektedir.

6. Yanlış Google Analytics Ayarları

Bu durum size çok basit gelebilir ancak organik trafiğinizi düşürebilecek önemli sebeplerden bir tanesidir. Web sitenizin organik trafiğinin devamı için Google Analytics ayarlarınızı kontrol etmelisiniz; çünkü etiketleme sorunu parametrelerin yanlış ayarlanması gibi sorunlar trafiğinizin düşmesine sebep olabilir.

Sebebini kontrol etmek için, bir web sayfası ya da trafik kaynağı sorununuzun olup olmadığını belirlemek için Google Analytics’teki trafik kanallarını ve site içerik raporlarını görüntülemelisiniz. Web sayfalarının organik trafikte düşüş yaşadığını fark ederseniz, analiz kodunun doğru şekilde yüklendiğinden emin olmanız gerekmektedir. Bunun için de Google Tag Assistant’ı kullanabilirsiniz.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

d152da Captca Değiştir