Web Sitesi Trafiğinizi Arttıracak 21 Yöntem

Web Sitesi Trafiğinizi Arttıracak 21 Yöntem

Bir web sitesi oluşturdunuz. Her şeyin harika olduğundan eminsiniz. Tasarımınız tamamlandı ve sitenizin ziyaret edilmesi için istatistik sonuçlarını bekliyorsunuz. Ama bir sorunla karşılaştınız. Sitenizin giriş çıkış trafiği planladığınız seviyede değil. Bu durumda web siteniz için yapmanız gereken bazı adımlar var. Hadi gelin bu adımlara birlikte bakalım;

İçindekiler

Trafiğinizi Arttıracak Yöntemler

1. İlk olarak yapılması gereken şey en yüksek kalitede ve %100 özgün içerikler oluşturmalısınız. Arama motorları için üst sıralarda yer almak ve web sitenizin trafiğinin daha yoğun bir hale gelmek istiyorsanız siteniz içerisinde bulunan içeriklerin tamamı kaliteli ve özgün olmalıdır.

2. Google arama motoru üzerinden 1 günde 2,5 milyar civarında arama yapılmaktadır. Bu aramalar içerisinde sizin sitenizin de listelenmesini ve tıklanmasını istiyorsanız, web sitenize sürekli olarak güncel içerikler eklemeniz gerekmektedir. İçeriklerinizde ya da blog yazılarınızda genellikle kullanıcıların arattıkları anahtar kelimeleri kullanırsanız hem SEO açısından üst sıralarda yer alırsınız hem de kullanıcıların ihtiyacı olan bilgiyi sunduğunuz için sitenizin tıklanma oranı daha hızlı yükselir.

3. İnternet kullanıcılarının aklında kalabilecek ve içeriğinizi anlatan bir domain belirlemelisiniz. İnsanların unutmayacağı hafızalarında yer edecek, ilgi çekici bir alan adıyla daha çok tıklanan bir site haline gelebilirsiniz. Bunun dışında yine site içeriğini ve adını yansıtan bir logo ile görsel hafızaya da hitap ederek kalıcı olabilirsiniz.

4. Giriş çıkış trafiği yüksek olan hit alan sitelere benzeyen bir alan adı satın alabilirsiniz. İnternet kullanıcıları site araması yaparken yanlış bir tuşa basarak ya da eksik yazarak farklı sitelere yönlendirilebilmektedir bu durumda sitenizi fark etme imkanları olabilir.Web sitenizin trafiğini arttırmak için bir çok adımı doğru şekilde uygulamalısınız.

5. Web sitenize belirlediğiniz alan adı mümkün olduğunca kolay okunabilir şekilde olmalıdır. Alan adı seçimi yaparken zaten büyük ve küçük harf seçme şansınız maalesef ki yoktur. Ancak logo tasarımınızı yaparken ya da site duyurunuzu yaparken alan adınızı büyük ve küçük harfleri kullanarak belirginleştirin. Böylece kullanıcılar hem okurken hem de birbirlerine tavsiye verirken daha rahat erişim sağlayabilirler.

6. Web sitenizin içeriğinde görsel paylaşımlar yaparken resmin içeriğine ilişkin anahtar kelimeler kullanırsanız  arama motorlarında yine üst sıralarda yer bulursunuz ve bu anahtar kelimeler sayesinde daha fazla görünürlüğe ulaşırsınız. Bu oldukça verimli bir SEO taktiğidir.

7. Anahtar kelimelerini çok iyi şekilde belirlemek ve yoğun mesai harcayarak doğru anahtar kelimelere ulaşabilmek için araştırma yapmanız gerekmektedir. Bu sayede en çok aratılan kelimelerle sitenizde özgün içerikler paylaştığınızda siteniz kullanıcılar için arama motorlarında görünür hale gelecek ve üst sıralarda yer alacaktır.

8. Başlık seçimine çok dikkat etmelisiniz. Yazılarınızın kalitesi ve içeriği kadar başlıkları da özgün ve ilgi çekici olmalıdır. Google’da arama yaparken hepimiz etkilendiğimiz ve hoşumuza giden başlığa ait web sitesine tıklarız. Bu nedenle merak uyandıran başlıklar önemlidir.

9. İçeriklerinizde blog yazıları ve makaleler kullanıyorsanız yazılarınızın özgün olduğu kadar uzun tutulmasına ve dolu dolu olmasına dikkat etmelisiniz ortalama 800-1000 kelime olan ve gerçek bilgilere sahip olan yazılar her zaman daha fazla hit alan ve ilgi gören yazılar olmuştur.

10. Yazılarınızda web sitenin sayfaları arasında bağlantı verirseniz hem site içerisinde daha fazla  vakit geçirme açısından hem de backlink açısından oldukça faydalı olacaktır. (bknz: On Page SEO)

11. Faydalı makale sitelerine kendi makalelerinizden gönderin ve kendi sitenize makaleler üzerinden bağlantı verin. Farklı sitelere gönderdiğiniz makaleler arasındaki kelimelerden alakalı olarak kendi sitenize link verirseniz kullanıcılar tıkladığında otomatik olarak sizin sitenize yönlendirilecekler ve bu şekilde web sitenizin trafiği artacaktır.

 12. Takip ettiğiniz istatistikler sonucunda web sitenize giriş yapan ziyaretçinin daha sonradan çıktığını ve bir daha giriş yaptığını farkettiğiniz durumda müşteri kaybeden dükkan durumuna gelirsiniz. Bu durumun oluşmaması ve ziyaretçileri kaybetmemeniz adına farklı stratejiler geliştirmelisiniz. Anket, hediye, çekiliş gibi çeşitli yöntemlerle kullanıcıları sitenize çekmeniz gerekir.

13. Değişik ve tanınmış, fazla hit alan forum ve blog sitelerinde kendi sitenizin reklamını yapın ve tanıtın. Hoşunuza gitmeyen sıkıcı bir yöntem olabilir. Ancak hem ücretsiz hem de çok iyi bir reklam şeklidir.

14. Arama motorları kırık linklerden hiç hoşlanmazlar. Bu nedenle sitenizde kırık link olmamasına çok dikkat edin.Web sitenize giriş çıkış yapan ziyaretçilerle ilgili istatistikleri göz önünde bulundurmalısınız.

15. Web sitenizde güvenli bir web hosting kullanmanızda fayda var. Google arama motoru sitenizi indekslemek için kontrol yaptığında siteniz çalışır durumda değilse hemen sizi alt sıralara iter ya da listeye koymaz. Web sitenizin yeniden üst sıralara taşınması baya bir uzun zaman alır ki bu da isteyeceğiniz bir durum olmayacaktır.

16. Cüzi miktarda bir bütçe ayarlayarak reklamınızı yapmak için sitelere, forumlara başvurabilirsiniz. Sitenizin tanıtımını yapmak  için reklam vermeniz, daha fazla tanınmanız ve trafiği arttırmanız açısından faydalı olacaktır.

17. Kullanıcıların ilgisini çekmek ve  sitenizin sürekli aktif olarak giriş çıkış trafiğine açık olmasını istiyorsanız her zaman ciddi ve  dolu içerikte makaleler yayınlamanız yeterli olmayacaktır. Bunun yanında makalelerin içinde veya farklı şekilde komik görseller videolar ya da ilgi çekici kısa bilgiler paylaşarak kullanıcıları sitenize çekebilirsiniz.

18. Yazdığınız konularla alakalı olarak işin inceliklerini ve ilgisi varsa nasıl başarılı olunacağıyla ilgili taktikler verin. Bu da kullanıcıların okuduklarında birbirlerine aynı tavsiyeleri anlatmalarını sağlayacak ve hoşlarına gidecektir.

19. Sosyal medya kullanımını asla ihmal etmeyin. İnsanların neredeyse tamamına yakını sosyal medya platformlarında aktif durumdadır. Web sitenizin tanıtımını sosyal medya üzerinden yapmayı başarırsanız çok daha fazla kullanıcıya hitap edebilirsiniz.

20. Eğer bir satıcı ya da pazarlama yönteminiz varsa ve buna bağlı bir web siteniz varsa daha fazla tanınmak amacıyla küçük bütçeli bir Adwords reklam verebilirsiniz.

21. Hakkımda adlı bir sayfa oluşturur ve sayfada gerçek kimliğinizi ve bilgilerinizi paylaşırsanız hem kullanıcılar sizi daha iyi tanıyacaktır hem de arama motorları tarafından tam not alacaksınızdır. Kullanıcılar makaleleri okuduklarında kimin yazısını okuduklarını bilmiş olurlar. Arama motorları için ise kimliğinizin bilinir olması SEO açısından önemli bir püf noktadır.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

e03b05 Captca Değiştir