Web Sitenizde Trafiği Arttırmak için; LSI (Latent Semantic Indexing)

Web Sitenizde Trafiği Arttırmak için; LSI (Latent Semantic Indexing)

Google’ın son derece kafa karıştıran özelliklerinden birisi olan LSI’de Google 2  farklı durumu açıklığa kavuşturmak istiyor. Siz de web sitenizin doğal trafiğini bu iki durumu algılayarak arttırabilirsiniz.

İçindekiler

Peki Google’ın anlamanızı istediği bu iki durum nedir?

1. Web sitelerinin kullanıcılar için ürettiği içerikler

Google, web sitenizde oluşturduğunuz tüm içeriklerin kullanıcılar için ne tür yararlar sağladığını ve bu içeriklerin insanların hangi ihtiyaçlarına yönelik olduğuyla alakalı ilişkiler kurmaya çalışır.

2. Web kullanıcılarının yaptığı aramalar

Google’ın siteleri indekslemek için gönderdiği botları kullanıcıların webde ne tür aramalar yaptığı ve bu aramalar sonucunda hangi sitelerin onların ihtiyacını karşıladığını araştırmaktadır.

LSI ( Latent Semantic Indexing) Nedir?

Kısaca LSI, Kullanıcıların internette aratmış oldukları kelime gruplarının ve bu kelime gruplarıyla karşılığında ortaya çıkan web sitelerinin ilişkilerini tespit etmek için kullanılmakta olan bir yöntemdir. Konuyu biraz daha açıklığa kavuşturacak olursak Google botlarını interneti taramak için gönderdiğinde, her sayfayı ve her kelimeyi tek tek  tarar ve indeksler. Bu indekslemeler içerisinde kullanıcıların aramalarıyla ilişkilendirilebilecek kelimeleri bulmaya çalışır.

LSI, Google'ın web sitelerin kalitelerini arttırmaları için kullanmış olduğu bir yöntemdir.

Hatta içerikler arasındaki bazı kelimelerin sıklıkla kullanılmamasına rağmen kullanıcıların ihtiyacını karşıladğını anlar ve kelimeler arasında anlamsal bir bağ ortaya çıkarır. Bu kelimeler aratıldığında da ilgili web sitesi kullanıcıya sunulur. Burada Google, web kullanıcılarına arama yaptıklarında en doğru sonuca ulaşmalarını sağlamayı hedeflemektedir. Bu hedeflere ulaşabilmek için de çeşitli yöntemler kullanmaktadır. Bu yöntemlerden birisi de “Latent Semantic Indexing”dir.

Bir Örnekle durumu daha da açıklığa kavuşturacak olursak;

Anahtar kelimemiz E-ticaret olsun.

E-ticaret son yıllarda hayatımızda büyük bir yer edinmiştir. E-ticaret aslında göründüğü kadar basit bir iş değildir. E-ticaret’i en verimli şekilde kullanabilmek için mutlaka bir ekibe ihtiyacınız vardır. Farklı alanlarda E-ticaret yapılabilmektedir.”

Görüldüğü gibi içerisinde sürekli olarak E-ticaret kelimesi geçmesine rağmen aslında bu yazı hiç birşey anlatmamaktadır. Ya da konuyla ilgili kullanıcılara hiçbir bilgi sunmamaktadır. Hatta bu metindeki anahtar kelime de spam seviyesinde kullanılmaktadır. Google’ın amacı da bu tip kullanıcılara fayda sağlamayan metinleri kullanıcılarla buluşturmamaktır.

Olması gereken metni inceleyecek olursak;

“E-ticaretin en etkili ve verimli şekilde oluşturulabilmesi için SEO uyumlu içerikleri hazırlayacak, ürün girişi yaparak ilgi çekici ürün açıklamaları ortaya çıkaracak, müşterilere hitap edecek ürün fotoğraflarını oluşturabilecek, güvenli ödeme sistemini kontrol edebilecek kişilerden oluşan bir ekibe ihtiyaç duyulmaktadır.”

Bu metin ise anahtar kelimeyi ve anahtar kelimenin içeriğiyle ilgili kullanıcılara en doğru bilgileri sunmakta olan bir metindir. Kullanıcılar tarafından son derece anlaşılabilir ve işlerine yarayabilecek bilgileri onlara sunabilecek türde bir yazıdır. Bunun dışında Google incelemesine değinecek olursak, Google botları web sitesinde yazıyla ilgili tarama yaparken E-ticaret kelimesi dışında SEO, ürün açıklamaları, ürün fotoğrafları, güvenli ödeme gibi e-ticaretle bağlantısı olan diğer alakalı kelimeleri de ortaya çıkararak aralarında bir bağ olduğunu fark edecek ve kullanıcıya sunacaktır. Bu duruma LSI bağı denilmektedir.

LSI Web Sitenizi Nasıl Etkiler?

LSI yani gizli anlamsal indeksleme web sitenizin trafiğini arttırmaya yardımcı olsa da elbetteki tek başına asla yeterli olmayacaktır. LSI, Google tarafından sitelerin kalitesini arttırmak için kullanılmakta olan yöntemlerden yalnızca bir tanesidir.

İPUCU

Web sitenizin içeriğini hazırlarken önceliğiniz her zaman kullanıcılara faydalı bilgiler sunmak olmalıdır. Bunları yaptığınız takdirde Google da mutlaka emeğinizin karşılığını verecektir.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(1 Oy . Ortalama Puan : 5 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

ef3e1f Captca Değiştir