Web Siteniz İçin Backlink Çeşitleri

Web Siteniz İçin Backlink Çeşitleri

Web sitelerinde Google’ın gözüne girebilmek ve bu sayede başarılı olabilmek işin SEO ve SEM çalışmalarının önemi son derece büyüktür. Bu çalışmaların en etkili yöntemlerinden bir tanesi olan backlink’in etkisi de Google için oldukça fazladır.

İçindekiler

Elbette ki web siteniz için elde edebileceğiniz backlink çeşidi sadece bir tane değildir. Peki hangi backlink nasıl elde edilir gelin birlikte bakalım;

Profil backlink, forum sayfalarından ya da üye olmayı gerektiren sayfaların üyeliklerinden elde edilmekte olan backlink çeşididir. Daha geniş tanımlayacak olursak; Üye olmayı gerektirecek herhangi bir sayfaya profil oluşturduğunuzda, profilinizde yer almakta olan hakkında, biyografi, web sitesi gibi alanlara web sitenizi eklemeniz durumunda elde edeceğiniz backlink türüdür.

Makale backlink, herhangi bir makale sitesi üzerinden elde edebileceğiniz backlink çeşididir. Web sitelerindeki makaleler içerisinde web sitenizle ilgili herhangi paylaşım yapıldığında bu makale üzerinden backlink elde etmiş olursunuz. Yapı ve görüntü açısından tanıtım yazısı ile benzerlik göstermektedir.

Backlink çeşitleri arasında size uygun olanları kullanılarak içeriklerinizi tanıtabilirsiniz.

Wiki backlink, wiki siteler üzerinden elde edilen backlink çeşididir. Wikipedia gibi kullanıcılara faydalı bilgi sunmayı hedeflemiş web siteleri üzerinden elde edilmekte olan backlinktir. Backlinklerin, bu tip sitelerde yayınladığınız veya başkaları tarafından yayınlanmış olan ve kullanıcılar için faydalı olan içeriklerin kaynak bölümünden elde edildiği bu dönemde “dead links” olarak adlandırılan linklerin düzenlenmesi sayesinde ortaya çıkmıştır.

Blog backlink, blog sitelerinde yer alan makalelerin yorum kısımlarından elde edilmekte olan backlink çeşididir. Bu backlink türü, günümüzde de birçok webmaster tarafından sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir.

Tanıtım yazısı, en fazla tercih edilen backlink elde etme yöntemleri arasında yer almaktadır. Web sitelerinde yayınlanmakta olan bir tanıtım içeriğine yerleştirilen linkler sayesinde backlink elde edebilirsiniz. Bu tip backlinklerde ortaya çıkabilen en büyük hata bir makale ile çok sayıda web sitesinden backlink elde etmeye çalışmaktır ve bunun yapılmaması gerekir.

6. Sosyal İmleme

Sosyal imleme, Google’ın en çok sevdiği backlink çeşitlerinden bir tanesidir. Sosyal imleme, sosyal medya platformları üzerinden elde edilen backlink çeşididir. Otomasyon programlar sayesinde en hızlı ve en seri şekilde uygulanabilmesi, aktif kullanıcısı olmayan sitelerden elde edilmesi ve sürekli aynı url ile aynı anahtar kelime kullanılarak elde edilmesi nedeniyle doğallıktan son derece uzaklaşmıştır. Bu nedenle ise tercih edilen sayısı gün geçtikçe azalmaktadır. Buna karşın bilinçli şekilde uygulandığında hala etkisi son derece büyük olan bir backlink türüdür.

Backlinkler Google'ın gözüne girebilmeniz için son derece önemli SEO çalışmalarıdır.

Footer link, web sitelerinin footer veya sidebar kısmından elde edilebilecek olan backlink türüdür. Birçok backlink türü geçerliliğini yitirmiş olsa da footer backlink hala sıklıkla tercih edilmektedir.

Firma backlink, yerel SEO’da önemi oldukça büyük olan bir backlink çeşididir. Bu backlink yöntemi aslında doğrudan hedeflenmiş bir kelimeye bağlantı vermez. Buna rağmen odak noktası, firmanın bilinirliğini arttırmaya yöneliktir.

Tüm bu yazıda bahsedilmiş olan backlinklerin dışında do follow veya no follow gibi ya da backlink alacağınız site sahininin dışında alınan ve etik olmayan backlink türleri de bulunmaktadır.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

841044 Captca Değiştir