Web Push Bildirimlerinin SEO Üzerindeki Etkisi Nedir?

Web Push Bildirimlerinin SEO Üzerindeki Etkisi Nedir?

Her gün 10 milyardan fazla Chrome bildirimi iletiliyor. Web push bildiriminin uygulanmasında herhangi bir olumsuz etki bulunmamaktadır. Genel olarak SEO çalışmalarınızı iyileştirmek ve geliştirmek için web push bildirimlerini en doğru şekilde kullanmanız gerekmektedir.

İçindekiler

Web Push Bildirimleri

Web push bildirimleri, cihazınızdaki bir tarayıcıya gönderilen tıklanabilir mesajlardır. Bu bildirimler yalnızca, bildirimlere abone olan kullanıcılara gönderilebilir. Web push bildirimleri tarayıcı tarafından gösterildiğinden abonelerin bu bildirimleri almak için web sitenizde bulunması gerekmez. Kullanıcılar bu bildirimlere mobil, masaüstü ve tabletten abone olabilmektedirler.

Web push bildirimleri, web sitesi trafiğinizi arttırmak için etkili bir yoldur.

Pazarlamanıza Yardımcı Olabilirler

Bir pazarlamacı olarak, web push bildirimlerini kullanırken 2 önemli detaya dikkat etmelisiniz;

Mobil ve Masaüstü İçin Bir Pazarlama Listesi Oluşturun

Tarayıcılar, kullanıcılara push bildirimleri için abone olmalarını isterler. Abonelik, yalnızca İzin ver/Engelle seçeneği sunduğu için web sitenize bir çok abone oluşturmanıza yardımcı olur. Abonelik oranları, uygulamanıza bağlı olarak %5 ile %25 arasında değişebilmektedir.

Basitçe açıklamak gerekirse, e-posta ile karşılaştırıldığında roket hızında bir abone bildirim tabanı oluşturabilirsiniz.

Yüksek Dönüş Oranı

Web push bildirimleri doğrudan tarayıcı üzerinden cihaza gönderildiğinden, e-postayla karşılaştırıldığında çok daha yüksek bir geri dönüş alırlar. 200 işletme ve 26 milyon bildirim üzerinden ölçülen ortalama tıklama oranı yaklaşık %5’tir. Bu sayılardan dolayı, web push bildirimlerinin e-posta veya sosyal medya paylaşımından daha yüksek tıklanma oranına sahip olduğu izlenmiştir.

SEO Stratejinizin Ayrılmaz Bir Parçası Olacak

Tüm metrikleri tek tek ele alırsak ve web push bildirimlerinin çeşitli önde gelen markalar için nasıl çalıştığını ve genel SEO’nuza nasıl katkıda bulunabileceğini inceleyelim;

Örnek-1 Push Bildirimi

Web Sitesi Trafiği

Bilindiği gibi web sitesi trafiğinin yeterli olmaması sinir bozan bir durumdur. SEO çalışmaları da bununla alakalı kullanıcılara hizmet verecek şekilde uyarlanmıştır. Web sitenize tıklayan kullanıcıların oluşturduğu web trafiğini tekrarlamalısınız.

E-ticaret pazarlamacıları, tekrarlanan trafiği yönlendirmek ve satışları arttırmak için web bildirimlerini kullanmaktadırlar. Örneğin, önde gelen bir gıda dağıtım şirketi olan FreshMenu, kişiselleştirilmiş bildirimleri zorlamak için yerinde davranış verilerini kullanır. Sonuç olarak da FreshMenu satışlarının %12’si web push bildirimlerinden kaynaklanmaktadır.

Trafiğin tekrar edilmesi, SEO stratejinize önemli bir değer katmanıza yardımcı olmaktadır. Artık web trafiğinizin kalitesini değerlendirmek için bazı niteliksel ölçütler bulunmaktadır. Kalite 3 ana nokta ile belirlenmektedir;

  • Çıkma oranı
  • Ortalama oturum süresi
  • Sayfa görüntülemeleri

E-posta ve Web push gibi kanallardan elde edilen trafiği tekrarlamak açıkça daha iyi performans göstermektedir.

Sayfa Görüntülemeleri ve Oturum Süresi

Sayfa gösterimlerinin sayısı ve oturum süresi, SEO çalışmalarınızı ölçerken odaklanmanız gereken diğer metriktir. Couponzguru, diğer kullanıcı etkileşimi platformlarına kıyasla web push bildirimlerinin sayfa görünümlerine ve oturum sürelerine etkisini deneyimleyen önde gelen sitelerden birisidir.

Bildirim Gönderirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kullanıcılarınıza web push bildirimleri gönderirken bazı metriklere dikkat etmelisiniz;

  • Hedef kitlenizin derin kavrama yeteneğini geliştirin
  • Hedef kitlenize hitap eden konularda akıllıca bölümlere ayırın
  • Sadece etkileyici mesajlar gönderin
  • Harekete geçirici mesajlar kullanın
  • İlgili simgeleri ve görselleri kullanın
  • Abonelerin yerel saat dilimlerine göre bildirim gönderin

Doğru Uygulamayı Yapın

Doğru uygulama, daha fazla abone kazanmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda da kritik bir SEO sinyali olan daha fazla trafik elde etmenizi sağlayacaktır. İnternet, kullanıcıları sürekli olarak artış gösterirken web push bildirimlerini iyice anlamak ve kavramak çok önem arz etmektedir.

İPUCU

Doğru web push uygulamasının yapılması için kendinize sormanız gereken 3 soru vardır; Ne? Nerede? Ne Zaman? Sorularının cevaplandırılarak doğru adımlarla ilerlenmelidir.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

e5dc49 Captca Değiştir