Web Görselleri Nasıl Optimize Edilir?

Web Görselleri Nasıl Optimize Edilir?

Web görsellerinin optimize edilmesiyle ilgili birçok yöntem ve çözüm bulunmaktadır.

İçindekiler

Web sitenizi oluşturdunuz ve özel resim boyutlarınızı da mümkün olan en iyi şekilde optimize ettiniz. Son aşamada da kullanıcıya teslim ettiniz. Aradan belirli bir süre geçtikten sonra müşteriniz size, “Sayfa hızım neden bu kadar kötü?” ya da “Sayfanın yüklenmesi neden bu kadar uzun sürüyor?” şeklinde sorular yöneltiyor. Web sitesini kontrol ettiğinizde ise görüntülerin olması gerekenden çok büyük olduğunu fark edersiniz. Bu tip sorunları çözebilmek adına bazı şeyleri dikkate almalısınız.

Resim Boyutlarını Belirleyin

Web sitesi oluşturmaya başlamadan önce, tasarımdaki tüm görüntülerin standart bir görüntü en boy oranını takip etmesini sağlamak için tasarımcınızla iletişim halinde olmalısınız. Özel resim boyutlarınızı buna göre ayarlarsanız, resim kırpma işlemi bir sorun haline gelmemiş olur.

Resim boyutları, sayfanın görsel optimizasyonu için çok önemldir.

Belirlenmiş standart kamera en boy oranları olduğu için 3: 2, 4: 3 veya 16: 9 kullanmayı deneyebilirsiniz. Eğer bunu yapmanız mümkün değil ise görselleri sıfırdan oluşturmanız gerekecektir. Bu noktada da en boy oranlarının ne olacağını görebilmeniz için mevcut bir aktif web sitesini örnek olarak alabilir ve buna göre bir tasarım ortaya çıkarabilirsiniz.

Dosya Yükleme Boyutunu Kısıtlayın

Dosya boyutunu kontrol edebileceğiniz birçok eklenti bulunmaktadır. Gelişmiş Özel Alanlar kullanılarak adlandırılan görseller için, yüksek resim boyutu / dosya boyutu ekleyebilir ve UI'deki tüm belirli dosya türlerini kısıtlayabilirsiniz.

Görselleri Optimize Edin

Bunu yapmanın en iyi yolu Photoshop'un web için farklı kaydet seçeneğini kullanmaktır; ancak kullanıcının bu yazılıma sahip olacağını garanti edemezsiniz o nedenle şu iki seçenekten birisini kullanmanız gerekmektedir;

1. Eklentiler

Toplu optimizasyon için harika olduğu gibi, aynı zamanda bir maksimum dosya yükleme boyutu seçeneği sunan Smush ile daha iyi olanlardan bazı iyi eklentiler var. EXIF verilerini ayarlarda kaldırmak için ek bir onay kutusu vardır.

2. Çevrimiçi Görüntü Optimizasyonu

Bu konuda da birçok resim optimizasyonu var, ancak TinyPNG  mevcut en basit seçeneklerden birisidir. Dosyanızı yükleyin ve sıkıştırılmış sürümü indirin. TinyPNG, tüm EXIF ​​verilerini kaldırır.

Tüm Yaptıklarınıza Rağmen Hala Yeterli Değil mi?

Görsel sorunlarını çözebileceğiniz birçok tavsiyeden bahsettik ancak yine de yeterli değil ya da görsellerle ilgili farklı sorunlarla karşılaşıyorsanız;

  • Maksimum dosya boyutu bazı küçük resimler için hala daha çok büyüktür.
  • Gerçek piksel boyutu, aslında gerekli olandan daha büyük olabilir.
  • Görüntü için yanlış dosya türü kullanılmış olabilir.

Sitedeki resim optimizasyonunu sağlarken, doğru resim dosyasını seçtiğinizden emin olmalısınız.

Sonuçta…

Aslında bunların tamamı birer seçenektir. Ortaya çıkma ihtimali olan birçok görsel sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Bu sorunlardan en yaygın olanlarına ait çözüm ve bilgilendirmeyi sizler için düzenledik.

İPUCU

Bu çözümler uygulanırken müşterileriniz ya da web sitesine görsel desteğinde bulunacak kullanıcıların da web sitenize ait görsellerin detayları ve özellikleri hakkında eğitilmesi, bilgilendirilmesi gerekmektedir. Bu da yeni sorunlarla karşılaşılmasının önüne geçecektir.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

acfb26 Captca Değiştir