Web Geliştiricileri için En İyi 15 Google Chrome Uzantısı

Web Geliştiricileri için En İyi 15 Google Chrome Uzantısı

Bir web geliştiricisi olarak, tasarladığınız şeyin herhangi bir cihaza veya tarayıcıya uyarlanabildiğinden emin olmak istersiniz. Başlangıç olarak, Google Chrome bu listenin başında olmalıdır.

İçindekiler

İPUCU

Chrome’u tarayıcı testlerinizin bir parçası olarak kullanmanın yanı sıra, web geliştiricileri için özel olarak oluşturulmuş araçlar açısından da yararlıdır.

1. Web Developer

Neredeyse 1 milyon kullanıcı ve 4.5 yıldızlı derecelendirmesi ile Web Developer’ın Google Chrome’un web geliştiricileri için en iyi uzantılarından biri olduğu söylenilebilir. Chris Pedrick tarafından geliştirilen bu uzantı, resimler, bilgi, yeniden boyutlandırma, formlar ve daha pek çok şeyle ilgili çeşitli web geliştirici araçlarıyla küçük bir araç çubuğu eklemektedir.

Web Developer resim düzenleme araç çubuğu eklemeye yarayan bir araçtır.

2. Wappalyzer

2009’da Elbert Alias tarafından geliştirilen bir araç olan Wappalyzer, geliştiricinin bir web sitesinin arka planını oluşturan çeşitli teknolojileri tanımasına olanak sağlayan bir Google Chrome uzantısıdır.

Wappalyzer açık kaynaklı, çapraz platform için yardımcı bir programdır.

Wappalyzer, içerik yönetim sistemleri, e-ticaret platformları, web çerçeveleri, sunucu yazılımı, analiz araçları ve diğerleri de dahil olmak üzere 1000’in üzerinde teknolojiyi tespit edebilen açık kaynaklı ve çapraz platform için bir yardımcı programdır.

3. Window Resizer

Bu Google Chrome uzantısı, çeşitli çözünürlüklere dayalı duyarlı tasarımınızı test edebilmeniz için tarayıcı penceresini yeniden boyutlandırır. En yaygın ekran boyutları mobil, dizüstü, masaüstü cihazlar için mevcuttur. Ancak kendi özelleştirilmiş pencere boyutlarınızı da girebilirsiniz.

Window Resizer, çeşitli çözünürlüklere dayalı duyarlı tasarımınızı test edebilmeniz için tarayıcı penceresini yeniden boyutlandırmaya yarar.

4. Page Ruler

Page Ruler Google Chrome uzantısı, web sayfasında bir cetvel oluşturarak size ölçmek istediğiniz herhangi bir sayfa öğesinin genişliği, yüksekliği ve konumunu sağlar. Cetvelin kenarlarını yeniden boyutlandırmak için sürükleyebilir, taşıyabilir, ya da yeniden boyutlandırabilirsiniz. Bunu da ok tuşları ile yapabilirsiniz.

Page Ruler, web sayfasında bir cetvel oluşturarak size ölçmek istediğiniz herhangi bir sayfa öğesinin genişliği, yüksekliği ve konumunu sağlamaktadır.

5. Instant Wireframe

Instant Wireframe aracı, web sayfalarını farklı bir perspektifle, üstlerine bir tel kafes üstü katman koyarak görüntülemenizi sağlar. Yeni bir proje için tasarım ilhamı ararken sayfa öğelerini daha basit bir şekilde parçalamanın mükemmel bir yoludur.

Instant Wireframe, web sayfalarını farklı bir perspektifle, üstlerine bir tel kafes üstü katman koyarak görüntülemenizi sağlamaktadır.

6. Marmoset

Marmoset Google Chrome uzantısı, saniyeler içerisinde güzel kod anlık görüntüleri oluşturmayı mümkün kılmaktadır. Bu listede yer alan diğer seçeneklerden bazılarına kıyasla biraz goofy görünse de, işinizin sosyal medyada, portföyünüzde v.b  alanlarda kullanılmak üzere grafiksel sunumlar oluşturmak için yararlıdır.

Marmoset, saniyeler içerisinde güzel kod anlık görüntüleri oluşturmayı mümkün kılmaktadır.

Bu Google Chrome uzantısı, bozuk olanları bulmak için bağlantılarınızı manuel olarak ayırma çabalarından kurtarır. Bu uzantı belirli bir web sayfasındaki tüm bağlantıları otomatik olarak bulup sizin için kontrol ederek hangilerinin geçerli olduğunu ve hangilerinin bozuk olduğunu vurgulayarak çalışır.

Check My Links, bozuk olan linkleri bulmak için bağlantılarınızı manuel olarak ayırma çabalarından kurtarır.

Başka bir Chrome uzantısını yüklemeden önce, bu işlevin zaten kullandığınız bir SEO aracının veya WordPress eklentisinin bir parçası olarak dahil edilmiş olabileceğini unutmayın.

8. WhatFont

WhatFont Google Chrome uzantısı, geliştiricilerin bir web sayfasında kullanılan yazı tiplerini kolayca tanımlamasına yardımcı olur. Yüklendikten sonra kullanıcılar yalnızca biraz daha karmaşık olabilecek diğer benzer programlardan farklı olarak fontun üzerine gelip onun ne olduğunu belirlemek zorunda kalırlar.

WhatFont, geliştiricilerin bir web sayfasında kullanılan yazı tiplerini kolayca tanımlamasına yardımcı olur.

9. ColorZilla

ColorZilla, 5 milyondan fazla indirmeyi ve 1.3 milyon kullanıcısıyla en popüler Google Chrome uzantılarından birisidir. Aslında yukarıda bahsedilen WhatFont gibi yapmanız gereken tek şey bir renk kodu oluşturmak için bir rengin üzerine gelmektir. ColorZilla, sahip olabileceğiniz her türlü ihtiyaç için renk araçları sunmaktadır. Bunlara bir damlalık, renk seçici, palet görüntüleyici dahildir.

ColorZilla, sahip olabileceğiniz her türlü ihtiyaç için renk araçları sunmaktadır.

10. Code Cola

Code Cola, üzerinde çalışmakta olduğunuz projenin kaynak kodunu aynı anda görüntülemenize ve CSS özelliklerini kolayca düzenleyebilmeniz için bir CSS editörü olarak işlev görmesini sağlamaktadır.

Code Cola, üzerinde çalışmakta olduğunuz projenin kaynak kodunu aynı anda görüntülemenize yarar.

11. CSSViewer

Nicolas Huon tarafından hazırlanan CSSViewer, bir web geliştiricisinin ihtiyaç duyduğu CSS bilgilerini hızlı bir şekilde sunan basit bir CSS özellikleri görüntüleyicidir. Araç, yazı tipi, metin, renk, arka plan, kutu, konumlandırma ve efekt nitelikleri de dahil farenin üzerine geleceği bölümün kimliğini raporlayan bir panel sunar.

CSSViewer, bir web geliştiricisinin ihtiyaç duyduğu CSS bilgilerini hızlı bir şekilde sunan basit bir CSS özellikleri görüntüleyicidir.

12. JSONView

JSONView Google Chrome uzantısı, geliştiricilerin web tarayıcısında belgeleri indirip metin olarak görmelerini sağlamaktadır. Belge biçimlendirilmiş ve vurgulanmıştır.

JSONView, geliştiricilerin web tarayıcısında belgeleri indirip metin olarak görmelerini sağlamaktadır.

Bu araç, hem sitenizdeki hem de web üzerindeki başkalarının JSON kodunu kontrol etmenizi sağlar ve bağlantıları tıklamayı, temel doğrulamayı tamamlama becerisini içermektedir. Başlangıçta Firefox için oluşturulmuş olsa da Google Chrome ile çalıştırılmak için yapılmıştır.

13. MySQL Admin

Bu Google Chrome uzantısı, MySQL veri tabanınızı yönetmenizi kolaylaştırmaktadır. MySQL sunucusunun yönetim GUI’sini, phpMyAdmin, Sequel Pro’ya benzer şekilde sağlar.

MySQL veri tabanınızı yönetmenizi kolaylaştırmaktadır.

MySQL Yönetici özellikleri şunları içerir;

  • MySQL sunucusuna bağlanma, SSL ile MySQL sunucusuna bağlanma, SSH2 Port yönlendirmesi yoluyla MySQL sunucusuna bağlama
  • Bağlı sunucunun istatistiklerini ve işlem listesini görüntüleme, tablo listesi ve seçilen tablo satırlarını görüntüleme
  • Tablo oluşturma ve bırakma, satır ekleme ve güncelleme
  • Veritabanlarını dışa aktarma

14. ClockWork

Clockwork, PHP geliştiricileri için bir dizi geliştirme aracı sağlar. İstek verileri, uygulama günlüğü, veri tabanı sorguları, yollar ve uygulama çalışma süresinin görselleştirilmesi de dahil olmak üzere, PHP komut dosyalarının hata ayıklaması ve profillenmesi için gerekli tüm bilgileri içeren yeni bir panel sunar.

Clockwork, PHP geliştiricileri için bir dizi geliştirme aracı sağlar.

Clockwork ilgili tüm verileri toplayan ve herhangi bir PHP projesi ile kolayca entegre olan bir sunucu tarafı bileşeni kullanır.

15. XDebug Helper

Bu Google Chrome uzantısı, hata ayıklama, profil oluşturma ve POST/GET değişkenleri veya çerezleriyle uğraşmak yerine PHP kodunu izleme ile yardımcı olur.

XDebug Helper, PHP kodunu izleme ile yardımcı olur.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

b0d0f8 Captca Değiştir