Bu Maden Başka: Veri Madenciliği - Geofencing Hakkında 5 Bilgi

Bu Maden Başka: Veri Madenciliği - Geofencing Hakkında 5 Bilgi

Teknolojik gelişmelerin neredeyse tamamı artık lokasyon üzerine kurulu ve bu durum da pazarlamacılar için büyük bir fırsat anlamına geliyor. Bu gelişme insanlar için yeniden öğrenme ihtiyacı ortaya çıkarmaktadır.

İçindekiler

1. Geofencing Nedir?

Daha önceden belirlenmiş olan coğrafi sınırların tanımlanabilmesi için GPS ve RFID kullanılması anlamına gelmektedir. Geofencing, pazarlamacılar için kullanıcıların mobil cihazlarıyla giriş ya da çıkış yaptıkları durumlarda, sms, e-posta, push, notification gibi pazarlama mesajlarının iletilebilmesi olanağıdır.

Pazarlamacılar bu dönemde elektronik cihazlarından herhangi bir coğrafi alanı filtreleyerek o coğrafi alandaki kullanıcılarıyla her türlü iletişim kurabilmektedirler.

Geofencing aracı ile bildirim gönderilebilmesi için müşteri onayına ihtiyaç vardır.

2.  Geofencing Uygulamanın Yararları Nelerdir?

Geofencing uygulamasının kullanılması potansiyel satışlarınızın arttırılması ve sabit müşterilerinizin sadakatini arttırabilmektedir. Bu da CRM verilerini kullanarak yapılabilmektedir. Dolayısıyla müşterilerin, yakınında ya da mağzanızda bulunmadığı durumlarda hemen bir çalışma yapabilir ve bir kampanya hazırlayabilirsiniz.

Örnek olarak farklı lokasyondaki müşterilerinize şu mesajı iletebilirsiniz; “Hey, seni özledik hemen gelip ücretsiz kahveni almaya ne dersin?” gibi bir mesaj ile onları sadakate ikna edebilirsiniz. Bunun dışında yeni ürünleriniz ya da farklı kampanyalarınız için de müşterilerinizi bilgilendirebilirsiniz.

3. Geofencing Kullanmak İçin Bazı Fikirler

Kullanıcı deneyimi açısından müşterilerinize kolaylıklar sağlayabilir, onları ödüllendirebilirsiniz. Web sitenizden çıkış yapmaya karar verdiklerinde de onlara sitenizin kullanıcı deneyimi ile alakalı olan anketler yapabilirsiniz.

[iliskiliyazi id=61]

Geofencing çıkışında ise müşterilerinize “Bugün giriş yaptığınız için teşekkür ederiz, deneyiminiz nasıldı?” gibi küçük sorularla ya da “Daha iyi nasıl olabilirdi?” gibi yönlendirmelerle hem müşteri gözünden eksiklerinizi görebilir hem de müşterilerle etkileşim halinde olabilirsiniz.

Rakiplerinizi de Geofencing konusunda takip edebilir neler yaptıklarını deneyimleyebilir bu sayede de kendinizi ölçümleyebilirsiniz. Yalnızca kendi sektörünüzle alakalı değil genel olarak her konuda Geofencing’i pazarlamacıların ne şekilde kullandığını gözlemleyebilirsiniz.

4. Geofencing’in Teknik Şartları Nelerdir?

Genel olarak GPS, hücresel veriler ve Wİ-Fİ verilerinin birleşimini kullanarak çalışmaktadır. Tarihsel açıdan da tamamıyla hücresel verilerin ortaya çıkışıyla ilgili bir durumdur. Belirlenmiş bir konuma müşteriler eriştikleri zaman onlara bir mesaj, bildirim gönderebilirsiniz ancak müşterilerin ilk etapta bunu kabul etmesi gerekmektedir. Geofencing aracı, aşamalı olarak devreye girmektedir ve konum servisleri için seçtiğiniz yer belirleme işlemini gerçekte de uygulayabilen uygulamalarla değiştirerek bir tür bildirim işlemi yapılmak isteniyor.

Müşterilerle en iyi etkileşime geçmek için bildirim işlemini en doğru şekilde kullanmanız gerekmektedir. Konum olarak müşterileri takip etmeniz onlar için ürkütücü bir durum olsa da kampanyalarınızı sunmanız için son derece etkili bir yöntem olabilmektedir. Farklı bir konumda bulunan müşterilerinize; “Hey X yerinde ne yapıyorsun? Bizden Y ürünleri için bir indirimin var. Hemen gel ve fırsatları değerlendir” şeklinde bir kampanya ile onların ilgisini çekebilirsiniz.

Geofencing ile kampanya ve indirimlerden haberdar olmak için müşterilerin %80'i onay vermektedir.

5. Geofencing Gizlilik ve Tüketici Hakları

Geofencing aracı ile bildirim alınabilmesi için müşterilerin onaylamasına ihtiyaç vardır. Müşterilere konum bilgisi ile gönderilecek olan sms ya da bildirimler operatör servisleri üzerinden yapılabileceği için müşterilerin bu bildirimlere onay vermesi gerekmektedir.

Geofencing çalışma şekli itibarıyla uygulamanızın belirli bir konumu izlemesi, yalnızca sunucunuza ya da platformunuza belirli bir konumu ihlal ettiği zamanı bildirmesine izin vermektedir. Her yere ve her noktaya izin vermemesi gizlilik ile alakalı bir durumdur. Müşterilerin %80’i indirimleri, kampanyaları ya da kendilerine özel sürprizleri görebilmek adına bu bildirimlere onay vermektedirler.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

c8771d Captca Değiştir