Ürün Çekimlerinde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Kural

Ürün Çekimlerinde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Kural

Ürün görsellerinin doğru adımlar izlenerek çekilmesi müşterinin ilgisini çekmek adına önemli bir uygulama olacaktır.

İçindekiler

Ürün Çekimi Ne Kadar Önem Taşır?

Teknolojinin insanların düşündüklerinin çok daha ötesinde bir ilerleme göstermesiyle birlikte ürünlerin, müşterilere pazarlama formatları da değişiklik göstermiştir. Satıcılar ürünlerini e-ticaret siteleri kurarak online satışa sundular. İnsanlar online alışverişe ilk etapta çok fazla güvenmese de şimdilerde internet alışverişi ileri bir seviyeye taşınmıştır.

Satıcılar ürünlerini tanıtırken elbette ki ne kadar detaylı da olursa olsun yalnızca ürün açıklamaları ve ürün özellikleri müşteriyi tatmin etmeyecektir. Müşterilerin internet üzerinden satın alacağı bit ürüne karar vermesi için en önemli özellik ürüne ait görsellerdir. Profesyonel olarak doğru adımlarla çekilmiş detaylı ürün fotoğrafları her zaman müşterinin dikkatini çekmiştir. Ürün fotoğraflarının müşterinin ilgisini çekecek şekilde hazırlanmış olması satıcının marka değerini yükseltir ve alıcı potansiyelini arttırır.

Satılacak olan ürünün yalnızca ucuz ve kaliteli olması müşterilerin satın alması için yeterli değildir. İnsanlar satın alacakları ürünleri görebilmek hatta mümkünse dokunabilmek isterler. Dokunma işleminin internet ortamında sağlanması mümkün olmayacağından, alıcılar ürün görsellerine çok dikkat etmektedirler.

Firmalar veya e-ticaret işletmeleri ürünlerini görsellerini en iyi şekilde müşteri hizmetine sunabilmek için profesyonel fotoğrafçılara ihtiyaç duymaktadırlar. Marka değerini yükseltmiş ve yükseltme çalışmaları içinde olan her firmanın pazarlama amacıyla yapmış olduğu en büyük yatırımlardan biri profesyonel fotoğrafçılardır. İster dijital platformdaki satışlar için ister fiziki yaşamdaki ürün katalogları için, yani her alanda müşteriden olumlu geri dönüş alabilmek adına ürün fotoğrafları çok büyük önem taşımaktadır.

Ürün çekimleri müşterinin ilgisi açısından çok önemli bir yere sahiptir.

Ürün Çekimi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ürün fotoğraflarının en doğru şekilde çekilebilmesi ve müşterinin ilgisini çekebilmesi için satıcıların dikkate alması gereken detayları 5 madde halinde sıraladık;

1. Çekilen Fotoğrafların Görünürlüğüne Dikkat Edin

Ürün fotoğrafları çekilirken görsellerin net ve aydınlık konumda olmasına dikkat edilmelidir. Fotoğrafların ürün odaklı olmasına dikkat edilmelidir. Ürünler müşterilere tüm detaylarıyla gösterilmelidir ki müşterilerin kafasında soru işaretleri oluşmasın.

2. Ürünleri Doğru Açılarda Çekin

Ürün fotoğrafları çekilirken, belirli bir sınır içerisinde ürünlerin yakın kadrajdan çekilmesine özen gösterilmelidir. Bu sayede müşteriler satın almak istedikleri ürünlerini daha net inceleyebilirler.

3.Ürün Ayrıntılarını Gözden Kaçırmayın

Müşteriler satın almayı düşündükleri ürünlerin fotoğraflarına olabildiğince yakınlaşmak isterler. Fotoğrafları çekerken ürünlerin ayrıntıları görünmeyen özelliklerine dikkat çekilmelidir.

4. Fazla Efekt Kullanmayın

Fotoğrafı çekilen ürünler olanın dışında gösterilmeye çalışılmamalıdır. Müşteriler ürünlerini en sade ve yalın hallerinde görmeli ve ona göre karar vermelidirler. Bunun dışında gereksiz olarak kullanılan yazı ve efektler ürünleriniz ve siteniz üzerinde amatör bir görüntü oluşturacaktır.

5. Ürün Görsellerinizde Canlı Modeller Kullanın

Ürünlerin canlı modeller üzerinde tanıtılması biraz pahalı bir uygulama olsa da profesyonellik anlamında sizleri bir üst seviyeye taşıyacaktır. Bu durum müşterilerin seçimleri olarak da daha kolay satın almalarında fayda sağlayacaktır. Bir model üzerindeki kıyafetin duruşu, boyu gibi özellikler betimlemede ve müşterilerin karar aşamalarında daha etkili olacaktır.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

069a04 Captca Değiştir