Uluslararası E-ticaret Yapmayı Düşünüyorsanız Mutlaka Bunlara Bakmalısınız

Uluslararası E-ticaret Yapmayı Düşünüyorsanız Mutlaka Bunlara Bakmalısınız

Gelecek vadeden yatırımlar yapmak, yurtdışına ürün pazarlayabilmek veya ürün satışı yapabilmek adına önemli bir adım olacaktır. Yurtdışında tek bir ülkeye giderek reel bir firma açmaktansa, e-ticaret ortamında her yere satış gerçekleştirmek daha akıllıca olacaktır. 

İçindekiler

Yurtdışına e-ticaret üzerinden ürün satışı yapmak elbette ki kolay olmayacaktır. Doğru adımlarla ilerlendiğinde yurt dışında faydalı satış imkanlarınız mutlaka olacaktır. Bunun için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Hedef Pazarınızı Belirleyin

Ülkemizde de aynı mantıkta yapmış olduğunuz bu kriter biraz daha detaylandırılarak yurt dışında da yapılmalıdır. Satışını gerçekleştirmeye karar vermiş olduğunuz ürününüzün hangi ülkeler tarafından rağbet görebileceğini belirlemelisiniz.

Onun dışında sizin müşterilerden alacağınız siparişleri hangi ülkelere gönderme imkanınız olduğuna karar vermeli ve pazarınızı o ülkelere açmalısınız. Satış yapmayı planladığınız ülkelere karar verirken o ülkelerin ekonomik ve politik durumlarını da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bu kriterlerin tamamını göz önünde bulundurarak hedeflediğiniz ülkelerde pazarınızı açabilirsiniz.

Pazar Araştırması Yapılmalı

Satış yapmak için ülkelerinizi belirledikten sonra o ülkelerde genel olarak insanların ya da müşteri potansiyeli olarak düşündüğünüz hedef kitlenizin taleplerini belirlemelisiniz. Satmayı düşündüğünüz ürünlerin aynısı veya benzerlerini satan rakip firmaların ne derecede başarılı olduklarını gözlemlemelisiniz.

Rakip firmalarınızın bir adım önünde olabilmek için neler yapabileceğinizi düşünmelisiniz. Rakipleriniz sizden eski ise ortalama bir sadık müşteri kitlesine sahip demektir. Bu durumda onlarla baş edip edemeyeceğinize ürün kalitenize ve fiyat farklarınıza karar vermeniz gerekmektedir.

Uluslararası e-ticaret yaparken pazarınızı çok iyi belirlemeniz gerekir.

E-ticaret Sitenizi Yerelleştirin

Öncelikli olarak müşterilerinizin ürünlerinizi görebileceği, satın alabileceği ve müşterilerin ilgisini çekebilecek bir e-ticaret sitesi oluşturun. Yurtdışı satışı yapacağınız ve birden fazla ülkeye hitap edilecekse sitenizde mutlaka çoklu dil seçeneği olmasına özen gösterin.

İPUCU

Site tasarımınızın yurtdışına uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Müşterilerinize uygun bir site tasarımı ve çoklu dil seçeneğinizin olması sitenizi uluslararası alana entegre edecektir ve onlara ait kültüre göre yerelleştirecektir. Bu da daha samimi ve müşterilerinizle daha sıcak bir etkileşimde olmanızı sağlayacaktır.

Kültür ve Dil Farkını Hissettirmeyin

Uluslararası e-ticaret yapmayı planladığınız ülkeler için farklı diller ve farklı kültürlerle karşılaşacaksınız. Her ülkenin kültürü ve dili birbirinden farklı olduğundan hepsini bilmeniz elbette ki beklenemez. Ancak mümkün mertebede bu kültürlere uyum sağlamak önceden satış yapacağınız ülkelerin kültürleri hakkında bilgi sahibi olmak size olumlu geri dönüşler sağlayacaktır.

Aksi durumda müşteri ile satıcı arasındaki kültür farkları çok belirgin olursa bu durum satışlarınızla ilgili olan tüm süreci değiştirecektir. Yurtdışındaki ürünlerinizi pazarlarken belirlediğiniz her ülkeye göre ayrı bir satış stratejinizin olması gerekmektedir.

Yurtdışında Stok Tutabilirsiniz

Müşteriler siparişlerini verdikten sonra çok fazla beklemek istemezler. Ürünlerinin olabilecek en kısa sürede ellerinde olmasını isterler. Ülkemizden yurtdışına bir ürün göndermek de haliyle epeyce uzun sürecektir. O nedenle imkanınız var ise satış yapmayı düşündüğünüz ülkelerde depolarınız içinde de stoklanmış ürünlerinizi tutabilirsiniz. Hızlı gönderilen siparişler her zaman müşteriyi memnun edecektir. Ürünleri müşteriye ulaştırma sürenizin kısalması ve yurtdışı bağlantılarınızın kuvvetlenmesi için yurtdışında stok bulundurmak faydalı olacaktır.

Yurtdışına gönderilecek ürünlerin ülkeye göre her türlü faktöre uyum sağlaması gerekir.

Yurtdışına Uygun Para Birimi ve Ödeme Yöntemi Kullanın

Satış yapmayı planladığınız ülkelerde hangi para birimlerinin kullanıldığı ve rakip firmalarınızın hangi ödeme yöntemlerini kullandıklarını iyice araştırmalı ve müşterilerin memnun kalacağı ödeme yöntemlerini sitenize entegre etmeniz gerekmektedir. Aynı şekilde hangi ülkeye satış işlemi gerçekleştiriyorsanız o ülkenin para birimini de kullanmalısınız. Ürün fiyatlarınızı da belirlerken yine aynı şeyleri dikkate alarak belirlemeli ve  o para birimlerini kullanmalısınız.

Dropshipping Yönteminden Faydalanın

Pazarınızın hedefini belirledikten sonra satışını yaptığınız ürünleri elinde bulunduran tedarikçilerle iletişime geçerek Dropshipping sistemi ile yurtdışına satışlar yapabilirsiniz. Bu sistemi kullanarak iyi bir reklamla satış yapabilirseniz hem teslimat süreniz kısalacak hem de stok tutmanıza gerek kalmayacaktır. Eğer kısıtlı bir sermayeye sahipseniz bu yöntemle de yurtdışında işlem yapabilmeniz mümkündür.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(1 Oy . Ortalama Puan : 5 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

bcbb68 Captca Değiştir