TripAdvisor’de Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler (6 Madde)

TripAdvisor’de Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler (6 Madde)

TripAdvisor dünyanın her yerindeki 7.3 milyondan fazla otel, restoran ve etkinlikte arama sonuçlarını ve kullanıcı oylarını son derecede hak ediyor. Özellikle uluslararası bir seyahatteyseniz, muhtemelen sitenin sıralama ve inceleme koleksiyonunun alanında ne kadar etkili olduğunu fark etmişsiniz demektir.

İçindekiler

TripAdvisor üzerinde olumlu bir üne sahip olmanın ciddi olarak mali yararı vardır ve ünlü şehirler arasında oldukça rekabetçi bir savaş yaratır. TripAdvisor sayfanızın, tıklanacak milyonlarca aylık kullanıcı için en iyi şekilde optimize edilmiş olmasını sağlamak için yapılması ve yapılmaması gereken birkaç önemli detay bulunmaktadır.

1. Yapın: TripAdvisor İnceleme Kılavuzlarıyla Kendinizi Tanıyın

Birçok inceleme sitesi gibi, TripAdvisor da tüm incelemelerin karşılaması gereken içerik yönergelerinin bir listesi vardır. Şimdilerde muhtemelen dil ve alaka düzeyindeki standart kuralların bu yönergelere girdiğini tahmin edebilirsiniz, ancak incelemelerin de yeni ve okunması kolay olması gerekmektedir. Tüm incelemelerin geçmesi gereken şartlar şunlardır;

 • Aile dostu
 • Seyahat edenler
 • Tarafsız
 • Yararlı, özgün
 • Orijinal
 • Ticari olmayan
 • Özel bilgiler
 • Girişler
 • Okunması kolay

Bu kurallara kendiniz aşina olursanız, TripAdvisor kullanıcılarına, bu temel ilkeleri ihlal eden değerlendirmeleri işaretleme hakkı verir. Yapmanız gereken tek şey, incelemenin sağ alt köşesindeki gri bayrağı tıklamalısınız, ihlali seçin ve daha sonra kısa bir yorum bırakın. Site incelemeleri 48 saatlik denetleme sürecinde yürütülse de, bol spam ve diğer uygunsuz içerikler yayınlanmıştır. Bu olumsuz incelemelerin kaldırılması ve işaretlenmesi, ortalama oylarınızı arttırmanıza yardımcı olabilmektedir.

TripAdvisor da tüm incelemelerin karşılaması gereken içerik yönergelerinin bir listesi vardır.

2. Yapmayın: Sahte Yorumlar Oluşturmaya Çalışmak

TripAdvisor listelerinin en üst sıralamasında potansiyel tanıma ve rekabet yarışı göz önüne alındığında, inandırıcı olmayan inceleme oluşturma taktiklerini takip etmeye çalışmak cazip olabilir ve yapılmaması gerekir.

TripAdvisor sıfır tolerans dolandırıcılık politikası, bir gezginin yanıltılmasına veya kimliğe bürünme girişiminde bulunmak için geçerlidir. Bu durum itibarınıza ciddi zarar verebilmektedir. Sahte yorumları yazmak veya gerçek müşterilerin olumsuz yorumları terk etmesini engellemek ya da başkalarına açık saldırılar eklemek gibi hain stratejiler de bulunmaktadır. Bunlar arasında;

 • Arkadaş veya akrabalardan olumlu yorumlar yazmalarını istemek
 • Yorum kartlarını kopyalamak ve bu görüşleri bir inceleme olarak göndermek
 • Müşteri gibi onların adına bir inceleme göndermek

Sahtekarlıktan şüphelenilen işletmeler için potansiyel cezalar, sayfanıza yerleştirilen büyük kırmızı ceza uyarısına göre popülarite indeksinde önemli düşüşler meydana getirir. Bu tür sonuçlardan kaçınmak ve kurallar dahilinde incelemeler üretmeniz gerekecektir.

3. Yapın: Gözden Geçirme Efektinden Yararlanın

Birçok işletme sahibi bunun farkında değil ancak TripAdvisor, inceleme ekspres adlı bir ücretsiz inceleme isteği platformu sunmaktadır. Yelp’in tutarsız inceleme talep kurallarından farklı olarak, TripAdvisor yöneticileri yeni incelemeler için geçmiş müşterilere başvurmaları için açıkça teşvik etmektedir.

Review Express ile azami 1000 e-posta adresine sahip bir müşteri veri tabanını hızlı ve kolay bir şekilde yükleyebilir. Okuyuculara da inceleme bırakmaları için yönlendirilen özelleştirilmiş bir mesaj gönderebilir. Bu aracı kullanırken yalnızca iki şart vardır;

 • Tüm kişilerin yalnızca gerçek müşteri olması gerekir. Potansiyel konuklarla iletişim kurmak için “inceleme ekspres” kullanmayın ve günlük e-bülteninizdeki yavru kedi giflerini göndermek için kullanmamalısınız.
 • Yüklediğiniz e-posta adreslerinde önyargılı olmamalısınız. TripAdvisor, yalnızca olumlu bir eleştiri bırakacak kişileri seçip seçmemekten dolayı sizi suçlu bulursa cezalandırılabilirsiniz.

4. Yapmayın: Olumlu İncelemeler İçin Değişiklilerde İndirim ve Teşvikler

Genel olarak, sahte incelemeler ya da organize güçlendirme yaptıkları kadar, konuklar ziyaretçilere olumlu bir eleştiri bırakmak için cezalandırılacaktır. Yapay olarak enflasyondaki bazı işyerleri, bir incelemeyi bırakmaları ya da incelemeler karşılığında hediye kartları ve yükseltmeler sunmaları gibi, konuklara bir ödül çizgisine girmek gibi taktikleri ele vermişlerdir.

TripAdvisor incelemelerinin geçerliliğine itiraz eden herhangi bir işlem sert bir cezayla karşı karşıya gelecektir. Bu nedenle, topluluk mensuplarına, iç metin ekibine ve inceleme metninde kendilerine zarar verebilecek herhangi bir şeyin yerini belirleyecek yazılıma güvenirler.

5. Yapın: Negatif İncelemelere Yanıt Vermek

 Bir müşterinin bakış açısına göre, olumsuz bir inceleme görmekten daha kötü olan tek şey, işletmeye yapılan olumsuz bir yorumda, meseleyi çözmek için hiçbir girişimde bulunulmamasıdır. Uygun bir yanıt stratejisi, konukların geri bildirimine önem vermediğini göstermez, yalnızca gözden geçirenlerin yayınlarını daha olumlu bir düşünceye dönüştürmesine yol açar.

Mutlaka negatif incelemelere yanıt vermelisiniz.

Olumsuz inceleme yanıtında bulunması gereken birkaç önemli öğe olarak;

 • Görüşleri ve incelemelere önem verin
 • Konunun onaylanması ve ele alınması
 • Ziyaretçi deneyiminin bir öncelik olduğunu unutmayın
 • Olası takip için iletişim bilgilerinizi bırakın

TripAdvisor benzersizdir, çünkü bir yönetici tarafından yalnızca tek bir inceleme yanıtı verilir ve gözden geçiren için cevap özelliği yoktur. Söylemeniz gereken her şeyi söyleyin ve konuşmayı çevrimdışı devam ettirmeniz gerekmesi ihtimaline karşı iletişim bilgilerinizi eklemelisiniz. Yöneticilerin yanıtları, incelemelerle aynı yönergelere girdiğini unutmamalısınız.

6. Yapmayın: Sayfanız Gözetimsiz Olsun

Sayfanızı güncel tutmak, işletmenizin görüşünüzü etkilemek konusunda fazlaca yol kat edebilir. Genellikle müşterinizin ziyaret ettiği ilk ve son yer, büyük bir izlenim bırakma ve etkileşimi olumlu sonuçla bitirme şansı.

 • Doğru işletme yeri, telefon numarası ve web sitesi listeleri
 • TripAdvisor haritası üzerinde bir pin ( Yönetim Merkezi’nde, Profilin altında “Listeyi Yönet”i seçin, ardından da “Konum”u tıklayın”
 • 20 ya da daha yüksek kaliteli fotoğraf

Ziyaretçiler için uygun olabilecek başka hiçbir bilgiyi kaçırmadığınızdan emin olmak için sayfanızı kapsamlı bir şekilde tarayın. Bu eklemeler, gözden geçirme aşamasında sağlıklı bir faaliyetin yanı sıra potansiyel kullanıcılara sunduklarınız hakkında bir anlayış kazandıracaktır.

İPUCU

Optimize edilmiş bir sayfa, olumsuz yorumları kaldırmak ve yeni olumlu sonuçlar üretmek için stratejiler TripAdvisor’daki duruşunuzu iyileştirme yolunuzu gönderecektir.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

6214b7 Captca Değiştir