Ticaretin Dikkat Çekici Yöntemi: Oyunlaştırma

Ticaretin Dikkat Çekici Yöntemi: Oyunlaştırma

Gençten yaşlıya, erkekten kadına hiçbir ayrım olmaksızın birçok insanın oyunsal grafiklere karşı ekstra bir ilgisinin olduğu görülmektedir. Bu durumu fark eden pazarlamacıların da harekete geçerek pazarlama stratejilerini bu şekilde değiştirmeleri de kaçınılmaz olmuştur.

İçindekiler

Oyunlaştırma Nedir?

Oyunlaştırma, insanların oyunsal olarak düşünmelerinin ve gerçek yaşamda motivasyonlarını arttırarak kullanıcıları problem çözmeye yönelttikleri stratejiye verilen isimdir. Daha farklı bir tanımla oyunlaştırma, canlı ve hareketli renklerin kullanılmasıyla insanların içerisindeki harekete geçme duygusunu ortaya çıkaran ve kullanıcılara karşı yapılan etkileşimle somut sonuçlar ortaya çıkarmayı amaçlayan rekabet yöntemidir. Bir nevi oyunların mantığını ve tasarımını iş dünyasına entegre etmektir.

Markalar, sosyal medya platformları, pazarlamacılar ve hatta politikacılar bile insanların ilgi alanlarına girebilmek ve onları etkileyebilmek amacıyla oyunlaştırma yöntemini kullanmaktadırlar. Her yaştan insana hitap edebilme amacı güden oyunlaştırma ticaret, üretim, eğitim, sağlık, spor, pazarlama, psikoloji ve tasarım gibi çok sayıda alanda kendine fazlaca yer bulmuş durumdadır. Oyunlaştırma stratejisi 3 farklı yaklaşım içerisinde uygulanmaktadır. Bunlar;

  • Davranış farklılığı: Genellikle toplumdaki insanlara yeni ve faydalı alışkanlıklar kazandırarak kötü alışkanlıkları ortadan kaldırmaya yönelik olarak yapılan oyunlaştırma türüdür.
  • Dahili oyunlaştırma: Genellikle kurum ve iş yerleri içerisinde uygulanmakta olan bu oyunlaştırma yöntemi, çalışanlar ve ekipler arasındaki motivasyonu, bağlantıyı güçlendirmek adına yapılmaktadır.
  • Harici oyunlaştırma: Tamamıyla firma ve müşteri arasındaki ilişkiyi güçlendirmek, sadakati arttırmak, korumak, etkileşimi sağlamak ve sonucunda elde edilen geliri arttırmak için kullanılan oyunlaştırma yöntemidir.

Oyunlaştırmayı Kullanan Marka ve Platformlar

Oyunlaştırma yöntemini kullanmakta olan ve bu yöntemle başarı sağlamış olan bazı marka ve platformlara bir göz atalım;

1. Swarm

Oyunlaştırma yöntemini ilk kullanan platformlardan birisi olan swarm, Foursquare’in içerisinde olduğu dönemlerde fazlasıyla ilgi görmüştü. Yer bildirimi yapıldığında her alana ait kazanılan rozetler, kullanıcılar için son derece ilgi çekici olmuştur. Sonuç olarak da Swarm uygulamasında büyük bir oyunlaştıram stratejisi yer almaktadır.

Swarm, oyunlaştırma yöntemini kullanan ilk platformlardandır.

2. YemekSepeti

YemekSepeti  sitesi üzerinde insanlar kendi profil sayfalarına girdiklerinde diğer YemekSepeti.com kullanıcılarıyla tatlı bir atışma içerisine girebilmektedirler. Bunun dışında da birbirlerini takip ederek o kişilere ait semtlerin restoran listelerine ulaşarak lezzet keşifleri yapabilmektedirler. Bu da farklı bir oyunlaştırma yöntemi olup kullanıcıların son derece ilgisini çekmektedir.

YemekSepeti uygulaması kullanıcıları kendi aralarında etkileşime sokarak lezzet keşfine çıkarmayı hedeflemektedir.

3. ScodeApp

Scode uygulaması, bir tür programlama eğitimi uygulamasıdır. Kendi oyunlaştırma yöntemlerini uygulayarak uygulamayı daha eğlenceli hale getirmektedirler. Kullanıcıların ilgi alanlarına göre uygun senaryoları seçerek bu senaryo dahilinde programlama uygulaması yaptırmayı amaçlamaktadır.

ScodeApp, insanları eğlendirirken programlama yapmalarını amaçlayan bir uygulamadır.

4. BiTaksi

BiTaksi uygulaması, insanların taksilerden daha iyi hizmet alabilmesi ve sistemli bir şekilde çalışabilmeleri adına ortaya çıkarılan bir motivasyon sistemidir. Taksi şöförlerinin, müşterilere vermiş oldukları hizmete göre uygulama üzerinden performans puanlaması yapılmaktadır. Taksi şöförleri puan toplayarak seviye atlamaktadırlar. Bunun sonucunda ilerleyen seviyelere ulaştıklarında altın kazanır ve bu altınlarla uygulama içerisindeki hediye sekmesinden belirli ürünler alabilmektedirler.

BiTaksi uygulaması, taksi şöförlerinin hizmet motivasyonunu arttırmak için tasarlanmıştır.

Tüm bunların dışında politikacılar da seçim kampanyaları için ve insanların dikkatini çekerek onlarla etkileşime girebilmek için oyunlaştırma yöntemini kullanmışlardır.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

0ccac7 Captca Değiştir