Telif Hakkı İçermeyen Resimleri Bulabileceğiniz 6 Site

Telif Hakkı İçermeyen Resimleri Bulabileceğiniz 6 Site

Blog veya içeriklerinizin içerisinde yer alan resimler, yazılarınızın okunulabilirliğini arttırmak için mükemmel bir yoldur. Doğru şekilde optimize edilmiş resimler sitenizin arama trafiğini de olumlu etkileyebilmektedir ve SEO açısından resimler önemli detaylardır.

İçindekiler

Blog yazılarınızı ya da içeriklerinizi düzenlerken, içerik kalitesini arttırmak için resim kullanmanız gerekmektedir. Ancak içeriklerinizde kullandığınız resimlerin telif hakkı içermemesi gerekmektedir. Bu konuyla alakalı olarak eğer resimleriniz için görüntü sağlayıcısına ya da stok fotoğraf kütüphanesine ücretli olarak erişiminiz varsa o zaman sizin için her şey harika olacaktır.

İPUCU

Düşük bütçe ile web sitesi oluşturacaksanız ücretsiz ve telif hakkı istemeyen resimlere ihtiyacınız olabilir. Telif hakkı istemeden görsel bulabileceğiniz birçok yer bulunmaktadır. Bunlar;

1. Google Resim Arama- Kullanım Haklarına Göre Filtreleme

Google üzerinde SEO için görüntüleri optimize edilen lisanssız görüntüleri bulmanız mümkün olacaktır. Google görseller içerisinde bir arama yaptığınızda lisanssız görüntülere ulaşmak için ince bir ayar yapmanız gerekmektedir.

Google görsellerde telfi istemeyen fotoğrafları ayıklayıp kullanabilirsiniz.

Google görsellere girdiğinizde ilgili kelimenizi yazın ve aratın. Daha sonrasında karşınıza birçok görsel çıkacaktır. Arama çubuğunun hemen altında bulunan araçlar kısmına tıklayın. Bunu yaptığınızda karşınıza 6 farklı seçenek daha çıkacak. Seçenekler içerisinden “Kullanım hakları” seçeneğini tıklayın ve “yeniden kullanım için etiketlenmiş olanlar” seçeneğini aktif edin.

Google üzerinden seçtiğiniz resmin gerçekten ücretsiz olup olmadığını iki kez kontrol etmenizde fayda vardır. Kullanım haklarını kontrol edebilmek için TinEye ya da ImageRaider gibi araçları kullanabilirsiniz.

2. Flickr Creative Commons

Flickr, fotoğrafçılık için büyük bir kullanıcı tarafından oluşturulan kaynaktır ve birçok profesyonel çalışmalarını burada sergilemektedir. Tüm görüntüleri kullanım haklarına göre ayarlayabilir ve Creative Commons lisansıyla etiketlenmiş olanları kullanabilirsiniz. Yalnızca tam kredi verdiğinizden ve fotoğraf çeken kişinin Flickr profiline bağlandığından emin olmanız gerekmektedir. Farklı lisanslar mevcuttur, bu nedenle ayrıntıları bir kez daha kontrol ettiğinizden emin olmalısınız.

Flickr, telifsiz fotoğrafları içinde barındıran bir görsel araçtır.

3. Unsplash

Unsplash görüntülerinin tümü telif hakkıyla ücretsizdir. Yalnızca fotoğrafçıya güvenmeniz ve bağlantı kurmanız gerekmektedir. Yüksek görüntü kalitesine sahip oldukları için yarı düzenleme yapılabilmektedir.

Unsplash, ücretsiz bir görsel aracıdır.

4. MorgueFile

Adına rağmen Morguefile, ziyaret etmek ve yaratıcı ortak kullanım fotoğraflarını aramak için hoş bir yerdir. Telif hakkı içermeyen resimleri burada bulabilirsiniz.

Aradığınız fotoğraflara telifsiz ulaşabileceğiniz bir araçtır.

5. FreeImages.com

Freelmages.com’da kalite biraz daha fazla ön plana çıkarılmaktadır. Arama, kullanışlı filtre seçenekleri ile kullanımı daha kolay ve Premium resimler de ayrılabilmektedir.

Kaliteli görselleri içerisinde barındıran bir araçtır.

6. OpenPhoto

OpenPhoto’da  yine kalite ve detaylı resimler yüksel çözünürlükteki resimler daha ön planda olmalıdır. Arama araçlarının kullanımı biraz daha zor bir hale gelmektedir.

OpenPhoto, kaliteli görselleri ön planda tutan bir araçtır.

 

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

6ab6ef Captca Değiştir