Tarama Bütçesi Nedir?

Tarama Bütçesi Nedir?

Google web sitelerine bir tarama bütçesi vermektedir. Tarama bütçesi ise Google tarafından bir sayfaya verilmekte olan öneme göre ziyaret ettiği sayfa sayısını belirtmektedir. Belirli bir oranın altına düştüğünüzde sitenizin indeksi arama sonuçlarında güncelliğini kaybedecek ve her geçen gün sitenizin değeri azalmaya başlayacaktır.

Bu oranı hesaplayabilmek ve durumu kontrol altında tutabilmek için:

Belirli bir oranın altına düştüğünüzde sitenizin indeksi arama sonuçlarında güncelliğini kaybedebilir.

  1. Google Search Console giriş yapıyoruz.
  2. Menüden Google Dizini
  3. Dizin Durumu Sekmesine girdiğinizde dizine eklenen toplam sayfa sayısını görmüş olacaksınız.

Tarama bütçesinde artış gözlenmesi sıralamanızın doğrudan yükseleceği anlamına gelmemektedir. Ancak Google’ın daha kaliteli içeriklere ulaştığına ve daha rahat bir şekilde tarama yapabildiği anlamına gelmektedir.

Sonrasında Google Search Console menüsünde bulunan:

  1. Tarama
  2. Tarama istatistikleri menüsüne giriyoruz.

Ardından aşağıdaki resimdeki bilgiler ışığında ‘’Günlük Taranan Sayfa Sayısı’’ kısmında bulunan ‘’Ortalama’’ olarak sınıflandırılmış alanı esas kabul ediyoruz.

Tarama bütçesi sıralamanızı kontrol etmelisiniz.

İçindekiler

Tarama Bütçesi(Crawl Budget) Nasıl Hesaplanır?

Dizine eklenen toplam sayfa sayısı/ Günlük taranan sayfa sayısı(Ortalama) = Tarama Bütçesi sonucunu vermektedir.

Tarama bütçeniz eğer 10’unüzerinde bir rakam ise tarama bütçenizi optimize etmek için akisyon almanız gerekmektedir.

Eğer tarama bütçeniz 3’ün altında bir rakamdaysa gayet iyi bir durumda olduğunuzu söyleyebiliriz.

Ancak bu iki değerin arasında bir tarama bütçesine sahipseniz ‘’Günlük ortalama taranan sayfa sayısı’’ değerini düzenli olarak kontrol etmeli ve düşmesi gibi bir durumla karşılaştığınızda aksiyon almanız gerekmektedir.

Tarama Bütçesi Neye Göre Belirlenmektedir?

 

1.Google İndeksine Eklenen Toplam Sayfa Sayısı

Googlebot sitenizi her ziyaret ettiğinde site haritanızı ve mevcut durumda indekslenmiş sayfalarınızı inceler. Bu incelemenin sonucunda yeni bağlantılarla karşılaşırsa bu bağlantıları tarar ve bir sınıflandırmaya tabi tutarak arama sonuçlarına yansıtır.

2.Sitenizin Boyutu

Sitenizde mevcut durumda bulunan tüm görseller, html dosyaları, css ve javascript Google botları tarafından indirilmektedir. Ardından ise tarama yapılmaktadır. Bu dosyaların her biri botların sitenize ayıracağı kaynağı ve süreyi belirlemektedir.  Sayfanız büyük boyutlara sahipse Google botları sitenize daha az uğramaya başlayacaktır. Bunun sebebi olarak da sitenize ayıracağı kaynağın fazla olmasını gösterebiliriz.

3.Sitenizin Hızı

Sitenizin yüklenme hızı kullanıcılarınız memnuniyeti kadar Google örümceklerini de etkilemektedir. Hızlı açılabilen siteler hızlı taranabilmektedir. Bu durum Google botları tarafından da aynı hızda işlenir. Böylelikle Google botlar tarafından ayrılmış olan kaynaklar verimli bir şekilde kullanılmış olacaktır. Bu sayede botlar sitenizi daha çok ziyaret edeceklerdir.

4.Backlink Sayısı

Google botları indekslediği sayfalarda bulunan linkleri de takip etmektedir. Eğer sayfanıza başka bir siteden bağlantı verilmişse o siteye giden Google botları sitenin ardından tekrar sizin sayfanıza uğrayacaktır. Sonuç olarak Backlink (referans bağlantısayınız) sayınız ile  tarama bütçeniz doğru orantıldır.

Tarama Bütçesi ( Crawl Budget) Nasıl Optimize Edilir?

Yönlendirme İle Alakalı Teknik Problemleri Düzeltin

Sitenizde yaşanmakta olan teknik sorunlar sitenizi etkeilemektedir. Ana sayfa ve diğer sayfalarınızdan çıkan bağlantılarınızın tamamının 200 koduyla yönlendirildiğinden emin olun.

Sitenizin Gereksiz Dizinlerini Engellemelisiniz

Sitenizde mevcut durumda bulunan ve Google botları tarafından taranan gereksiz sayfaları engellemelisiniz.

Gereksiz Yönlendirmeden Kaçının

Site içi yönlendirmeler dışında daha kapsamlı bir yönlendirmeden bahsediyoruz. Siteniz http sürümünden http sürümüne ya da www versiyonundan www olmayan bir versiyona yönlendiriliyor olabilir. Bu yönlendirmeler mevcut ise azaltmanız gerekmektedir.

Daha Fazla Referans Bağlantı Alın

Oldukça sık güncellenen sitelerden referans bağlantısı alabilirsiniz.

 

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

1fb333 Captca Değiştir