SWOT Analizi (Güçlü ve Zayıf Yönleriniz)

SWOT Analizi (Güçlü ve Zayıf Yönleriniz)

Bir SWOT analizinin amacı, işletmenizin tamamının güçlü ve zayıf yönlerini, pazarınızın karşılaştığı fırsatları ve tehditleri düşündüğünüzden emin olarak güçlü bir iş stratejisi geliştirmenize yardımcı olmaktadır.

İçindekiler

SWOT Analizi Nedir?

SWOT, Güçlü yönler, zayıf yönler, fırsatlar ve tehditler anlamına gelen kısaltmadır. Bir SWOT analizi, işletmenizin en güçlü yanları, zayıf yönleri, fırsatları ve tehditlerinin organize bir listesidir.

SWOT analizi, işletmenizlin güçlü ve zayıf yönlerini ortaya çıkarır.

Güçlü ve zayıf etkenler işletmenizin içerisindedir. Mesela İtibar, patent, konum gibi… Onları zamanla değiştirme imkanınız bulunmaktadır. Fırsatlar ve tehditler dış etken olarak listelenmektedir. Mesela tedarikçi, rakip, fiyat gibi… Piyasa dışardadır ve istenildiğinde değiştirilemeyen etkenlerdir.

Mevcut işletmeler, bir ortamı değerlendirmek ve sorunun kaynağına ulaşmak için herhangi bir zamanda SWOT analizini kullanabilirler. Aslında önerilene göre işletmeler yılda bir kez SWOT analizi yapmalı ve işletmelerin güçlü ve zayıf yönlerini ortaya çıkarmalıdırlar.

İPUCU

Yeni işletmeler planlama sürecinin bir parçası olarak SWOT analizini kullanmalıdırlar. Yeni işletmeler için başlangıçta SWOT analizini uygulamak farkındalık yaratacak ve doğru yolda ilerlemeniz için size yardımcı olacaktır.

SWOT Analizi Nasıl Yapılır?

SWOT analizinde eksiksiz ve objektif bir sonuç elde etmek için işletmenizde oluşturulan ve farklı bakış açısına sahip bir grup insan tarafından en iyi şekilde yürütülmelidir. Yönetim, satış, müşteri hizmetleri ve hatta müşteriler bile SWOT analizine katkıda bulunabilirler. Bunun dışında SWOT analiz süreci ekibinizi bir araya getirmek ve şirketinizin sonuç stratejilerine katılımlarını ve buna bağlı kalmalarını teşvik etmek için bir fırsattır.

Bir SWOT analizi genelde bir 4 karelik SWOT analiz şablonu kullanılarak yapılır. Her kategori için listeler oluşturabilirsiniz. Sonuçları organize etmenizi ve anlamanızı en kolay hale getiren yöntemi kullanmalısınız. Şablonda oluşturduğu 4 farklı kategorideki faktörlerin belirlenmesi için ekibinizle bir beyin fırtınası oluşturmalısınız.

Olaylara, kategorilerinize tek bir noktadan bakmamalısınız. Ekibinizde bulunan herkesin farklı bir bakış açısı olmalıdır. Bu analizleri madde işaretleriyle not etmelisiniz. Ekibinizdeki beyin fırtınasını tamamladıktan sonra öncelik sırasına göre her kategorideki faktörleri listeleyin. Daha sonrasında da SWOT analizini öncelik sıralamasına göre düzenleyin ve işleme başlayın.

SWOT Analizi için Hangi Sorular Sorulmalıdır?

Güçlü Yönler (iç, pozitif faktörler)

Güçlü yönler, işletmenizin içerisindeki somut ve maddi olmayan olumlu nitelikleri tanımlamaktadır. Bunlar tamamıyla sizin kontrolünüzdedir. Güçlü yönlerle alakalı olarak sorulması gereken sorular ise şunlardır;

 • Ne yapıyorsun?
 • İç kaynaklarınız nelerdir? (insanların bilgileri, eğitim, kimlik bilgileri, ağ, itibar, yetenek, şirketin sermayesi, kredi, müşteri)
 • Rekabetinizde ne gibi avantajınız var?
 • İşletmenizin içinde başka hangi olumlu yönler değer katıyor veya size rekabet avantajı sunuyor?

Zayıf Yönler (iç, olumsuz faktörler)

Zayıf yönler, sunduğunuz değeri düşüren veya sizi rekabetçi bir dezavantaja düşüren iş yönleridir. En iyi rakibinizle rekabet edebilmeniz için bu alanları geliştirmeniz gerekmektedir. Zayıf yönlerle ilgili sorulması gereken sorular şunlardır;

 • Kontrolünüz altında olan faktörler, rekabet avantajı elde etme veya bunlardan koruma kabiliyetinizi azaltıyor mu?
 • Hedeflerinizi gerçekleştirmek veya en güçlü rakibinizle rekabet etmek için hangi alanların iyileştirilmesi gerekiyor?
 • İşletmenizde eksik olan nedir? (uzmalık, beceri, teknoloji erişimi)
 • İşletmenizin sınırlı kaynakları var mı?
 • İşletmenizin konumu nedir?

SWOT Analizi Güçlü yönler, Zayıf yönler, Fırsatlar ve Tehditler olmak üzere 4 kategoride incelenir.

Fırsatlar (dışsal, olumlu faktörler)

Fırsatlar, işletmenizin gelişme ihtimalini temsil eden dış faktörlerdir. Fırsatlarla ilgili sorulması gereken sorular şunlardır;

 • Pazarınızda ya da çevrenizde yararlanabileceğiniz fırsatlar nelerdir?
 • İşletmenizin algısı olumlu mu?
 • Son zamanlarda piyasa gelişimi oldu mu ya da pazarda fırsat yaratmak adına başka değişiklikler oldu mu?
 • Fırsat hala devam ediyor mu? Başka bir deyişle Ne kadar zamanımız var?

Tehditler (dış, negatif faktörler)

Tehditler, işletmenizin tehlikede olabileceğini işaret eden dış faktörlerdir. Bunlar üzerinde kontrol hakkınız yoktur. Tehditlerin gerçekleşmesinin ardından önleminizi alabilir ve kendinizi buna karşı koruyabilirsiniz. Tehdit faktörleriyle alakalı olarak sorulması gereken faktörler şunlardır;

 • Mevcut ve potansiyel rakipleriniz kimlerdir?
 • Kontrolünüz dışındaki hangi faktörler işinizi tehlikeye sokabilir?
 • Olumsuz bir trend ya da gelişim sonucu ortaya çıkan gelir ve kazançların bozulmasına neden olabilecek bir zorluk var mı?
 • Hangi durumlar pazarlama çalışmalarınızı tehdit eder?
 • Tedarikçi fiyatlarında ve hammaddelerin fiyatlarında önemli değişiklikler oldu mu?
 • Tedarikçi davranışlarındaki, ekonomideki veya hükümet düzenlemelerindeki satışlarınızı azaltabilecek kaymalar ne olabilir?
 • Ürün, ekipman veya hizmetlerinizi eskitmiş yeni bir ürün piyasaya sunuldu mu?

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(2 Oy . Ortalama Puan : 5 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

c671f1 Captca Değiştir