Stüdyo Kurulurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Stüdyo Kurulurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Stüdyo alanları ev, işyeri veya farklı bir yerde düzenlenerek doğru adımlarla kurulması gereken önemli bir alandır.

İçindekiler

Stüdyo Ne işe Yarar?

Stüdyolar kullanıcıların belirledikleri içerikleri iş hayatına yansıtabilmeleri için titizlikle çalıştıkları önemli alanlardır. Yapılan işlerin kategorisine göre stüdyolar farklı konseptlerde düzenlenebilmektedir. Stüdyolar kurulurken en önemli detay profesyonel ekiplerle çalışılmalı ve doğru adımlarla ilerlenmelidir. Kaliteli ve etkili bir stüdyonun kurulması yapılan işin içeriğine göre farklı ekipmanlar kullanılarak düzenlenmelidir.

Stüdyo kurulumu bu işle ilgilenen firmalar için çok önemlidir.

Kaliteli bir stüdyo kurabilmek için hatırı sayılır bir bütçeye ihtiyaç duyulmaktadır. Örnek olarak ses yalıtımının yumurta kaplarıyla oluşturulduğu bir stüdyo son derece amatör olacaktır. Bu durumda da stüdyonuz bir firmaya hizmet edemez durumda olacaktır. O tip ses yalıtımının olduğu bir stüdyo ancak Youtube videolarını çekebilmenizde fayda sağlayacaktır.

Stüdyolar film, dizi, canlı yayın, ürün çekimleri, röportaj veya müzik gibi farklı kategorilere göre ayrı ayrı profesyonel ekipmanlar kullanılarak düzenlenmelidir. Stüdyolar doğru kullanıldığında o alanda çalışan firmalara çok büyük katkı sağlamaktadır. Hatta yine işin içeriğine bağlı olarak stüdyolar firmaların olmazsa olmazı haline gelebilmektedirler.

Stüdyo Kurulurken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Stüdyo kurulurken doğru adımlar izlenmelidir.

1. Stüdyo kurulurken hizmet edilecek firmanın hangi alanda çalışacağı belirlenip, ona göre stüdyo kurulmalıdır. Örnek olarak;

  • Bir film çekilmeye ihtiyaç duyuluyorsa stüdyonun ortalama bir hangar büyüklüğünde olması gerekir. Ses yalıtımının mükemmele yakın seviyede olması gerekmektedir. Kaliteli ses yalıtım izolasyonları kullanılmalıdır. Dış ortamın sesleri kesinlikle film çekimlerine yansımamalıdır. Kaliteli kameralar ve Greenbox teknolojisinin en verimli şekilde kullanılabilmesi gerekmektedir.
  • Müzik üzerine hizmet veren bir firma için stüdyo kurulacaksa, kaliteli ve profesyonel kayıt cihazlarının kullanılması gerekmektedir. Yine aynı şekilde ses yalıtımının iyi derecede ayarlanmış olması gerekmektedir. Seslerin kayıt cihazlarına ulaşabilmesi için bir mikrofona ihtiyaç duyulacaktır. Şarkı için bir klip çekilecekse yine Greenbox teknolojisinin kullanılabilmesi gerekir.
  • Ürün çekimlerinin detaylı olarak yapılabilmesi için de önemli stüdyolara ihtiyaç bulunmaktadır. Ürünler hakkında tanıtım filmi çekilebilmesi için Greenbox uygulaması kullanılmalıdır. Ürün tanıtım filmi çekilirken videoların dış etkenlerden etkilenmemesi için ses yalıtımının iyi olması önemli bir ayrıntıdır. Ürün fotoğraflarının detaylı ve müşterilerin ilgi odağı olabilmesi için kaliteli kameraların kullanılması gerekmektedir.

2. Kaliteli bir stüdyo kurmak hayli zor bir iştir. Emek ve zaman harcanması gerekmektedir.

3. Kaliteli bir stüdyo kurabilmek için yüksek bir bütçeye ihtiyaç duyulmaktadır. Bütçenin karşılanabilirlik durumu iyice incelenmeli ve ona göre karar verilmelidir.

4. Stüdyolar sizlerin de tahmin edebileceği gibi boğucu ortamlardır. O nedenle havalandırma işleminin en doğru şekilde yapılması gerekmektedir.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

44ed41 Captca Değiştir