Sosyal Medyanın Pazarlama Gücü: Influencer Marketing

Sosyal Medyanın Pazarlama Gücü: Influencer Marketing

Influencer marketing kısaca stratejik bir pazarlama yöntemidir. Influencer’ın İngilizce’deki karşılığı ise “etkileyen” olarak çevrilmektedir.

İçindekiler

Influencer Marketing Nedir?

Influencer olarak bilinen aslında bir kişidir. Influencer, insanların davranışlarını, düşüncelerini, fikirlerini etkileyen veya değiştiren kişidir. Dijital pazarlamanın sosyal medyaya yayılmasıyla birlikte insanlara ulaşmak son derece kolaylaşmış durumdadır. Sosyal medya üzerinde yapmış oldukları ilgi çekici paylaşımlarıyla birçok kitleye ulaşmış ve bu sayede belirli bir güce ve popülerliğe sahip olabilmiş kişiler, pazarlama yöntemlerini kullanarak kendi takipçi kitlesini etkileyebilir. Sosyal medyada belirli popülerliğe ulaşmış ve bu ünü sayesinde dijital pazarlama yapan kişilere influencer denilmektedir.

İPUCU

Hiç kimse kendisini influencer olarak ilan edemez ya da o şekilde tanıtamaz. Çünkü o kişileri influencer yapan takipçileri ya da hayranlarıdır. Influencer olarak adlandırılan kişiler, Instagram fenomanleri, Bloggerlar, Youtuberlar veya internet fenomenleri gibi birçok insan hitap eden kişiler olabilirler.

Bu tip popüler insanların genellikle kendilerine sadık bir takipçi kitlesi vardır ve bu kitle influencer’ların deneyimlerinden faydalanırlar. Buna bağlı olarak da yapmış olduğu paylaşımlara güvenir ve benimserler.

Aslında kısaca influencer olarak bilinen kişiler internetin otoritesidirler. Influencer marketing olarak bilinen strateji ise dijital medya platformlarında hedeflenmiş kitleleri etkileme gücüne sahip, takipçileri tarafından idol ve popüler olarak kabul edilen ve hitap ettikleri kitlelerin satın alma ve alışveriş yapma davranışlarını etkilemek hedefiyle ortaya çıkarılan bir pazarlama stratejisidir. Influencer marketing’de pazar piyasasının tamamına değil, yalnızca influencer olan kişinin kendi takipçi kitlesine yönelik aktiviteler yapılmaktadır.

Influencer marketing, belirlenmiş kitlelere hitap edebilmek ve tüketimi arttırmak için etkili bir stratejidir.

Influencer Araştırması

1940’lı yıllarda yapılmış olan çalışmaların sonucunda ortaya 2 aşamalı iletişim akışı kuramı çıkmıştır ve buna göre, hedeflenmiş kitleler sosyolojik açıdan incelendiğinde insanların tüketim ya da oy kullanma gibi davranışlarında idol olarak benimsenmiş ya da sürekli olarak ilgi gösterilen kişilerin yönlendirici etkileri gözlemlenmiştir. Bu durum da lider karakterli kişilerde ekstra bir özgüvene neden olarak destekçi kitlelerine her türlü fikri ve tüketimi benimsetebilme gücünü hissettirmiştir. Bu araştırmalara göre günümüzde Influencer marketing, gücünü 3 farklı kaynaktan almaktadır;

  1. Sosyal platformlar: Influencer’lar sosyal platformlardan herhangi birisini kullanarak milyonlarca insana hitap edebilir ve etkileşim içerisine girebilirler.
  2. Orjinal içerikler: Influencer olarak bilinen kişiler orjinal, dikkat çekici, etkileyici, özgün ve tamamen pazarlama odaklı içerikler üretirler.
  3. Tüketicilerin güveni: Influencer’ların kendilerine özgü takipçileri bulunmaktadır. Bu nedenle pazarlama stratejilerini yürütebilmeleri için takipçilerinin güvenlerini kazanmaları gerekmektedir.

Bu 3 maddenin tamamı influencer olarak belirli kitlelere hitap edebilmek içindir. Bunu tamamladıktan sonra influencer marketing stratejisini uygulayabilmeniz için ise 1 temel kuralı bilmeniz gerekmektedir.

  1. Sizden önce influencer olan kişileri belirleyerek neler yaptığına ve önem sıralarına göre analiz etmek.
  2. Influencer’ların hitap ettikleri kitlelere yaptıkları pazarlamaların ve firmaların incelenmesi ve nasıl bir yol izleneceğine dair fikir edinilmesi. Buna göre de size en çok hitap eden influencer’ı belirlemek.
  3. Seçtiğiniz influencer ile anlaşarak kendi markanızın veya firmanızın savunucusu haline getirebilmek.

Tüm bunları algılarsanız influencer marketing stratejisini en doğru şekilde uygulayabilir ve en etkili pazarlamaları yapabilir, tüketicilere ulaşabilirsiniz.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(1 Oy . Ortalama Puan : 4 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

4a33d0 Captca Değiştir