Sosyal Medyada En Doğru ve Etkili Paylaşım Saatleri

Sosyal Medyada En Doğru ve Etkili Paylaşım Saatleri

Sosyal medya yediden yetmişe hepimizin her an olmasa da günde en az bir kere neler oluyor acaba sorusuyla uğradığımız yerlerden birisi. Günümüzde sosyal medya kullanıcısı olmamak adeta imkânsız bir şeydir.

İçindekiler

Gerek içerikler olsun, görseller, videolar, yazılar bütün paylaşımlar insanı kedisine çağırmayı biliyor. Farkında olmadan bu hizmetin bir parçası da biz oluyoruz aslında. Zamanla paylaşım sitelerine katılıyor, fotoğraf aktarıyor, kedimize diğer insanlara tanıtarak ben de buradayım diyoruz.

Twitter'da paylaşım saatleri değişkenlik göstermektedir.

İşte sosyal medyadaki bu iletişim ve etkileşimi artırmak için neler yapılmalı diye baktığımızda;  önemli olanın sosyal medyaya sunduğumuz içeriğin ne kadar insana ulaşmış olduğudur. Paylaştığımız veri her ne olursa olsun ne kadar zamanda kaç tık almış, kaça kere başkaları tarafından da paylaşılmış tüm bunlar oldukça önemlidir.

Kullanıcıların Twitter, Linkedln, Odnoklassniki, Tumblr, Facebook, Pinterest, Instagram gibi paylaşım sitelerinde ne kadar süreyle aktif oldukları bizim yaptığımız paylaşımların ses getirmesi, beğenilmesi, izlenmesi, yorumlanması açısından oldukça önemlidir. Çünkü sanal dünyanın seçenekleri o kadar fazla ki insanlar tıkladığı yerde belki bir on saniye bile durmuyorlar. Bu gerçeği göze aldığımızda bizimde dikkat etmemiz gereken bir takım ipuçları var.

Bilgilendirme grafikleri adı da verilen infografikler; bilgi, veri ve birikimlerin görsel olarak sergilendiği tasarılardır. Bu bilgilendirme grafikleri konular ne kadar karmaşık olursa olsun haritalar, işaretler, ve teknik yazarlık ile kolay ve açıklayıcı matematiksel ve istatiksel veriler sunar. Bu infografikler paylaşım için en uygun zaman dilimi ve etkileşimin en az olduğu vakit aralığında günü sabah ve öğleden sonra olmak üzere ikiye ayırmış.

Sosyal Medya Platformlarına Göre Paylaşım Saatleri

Buna göre sabah paylaşımları Linkedln’de 07:00 ile 09:00, Google’da 09:00 ile 11:00 arasında, Pinterest’te ise 08:00 ile 10:00 arasında en yoğun zaman aralıkları olarak belirlenmiştir. Tabi durum Facebook ve Twitter için biraz farklı.

Facebook’ta en iyi paylaşım saatlerinin öğleden sonra 13:00 ile 16:00 arasında olduğu en yüksek katılımın ise genelde çarşamba ve pazar günülerine rastladığı belirtilmektedir.

Linkedin'ı iş hayatınızı kolaylaştıracak şekilde kullanabilirsiniz.

Linkedin için uygun saatlerin öğlenin akşama yakın saatleri diyebileceğimiz 15:00 ile 16:00 arasında olduğudur. Twitter’da ise 13:00 ile 15:00 arasında çok fazla paylaşım olduğu en yüksek katılımında pazartesi ve cuma günleri arasında olduğu gözlemlenmiştir. Instagram için genelde fotoğraf paylaşımının gün boyu devam ettiği ancak; sabah 09:00 ile 11:00 arası akşam 18:00 civarında daha fazla olduğu belirtilmiştir.

Sonuçlar Ne Gösteriyor?

İPUCU

Bu tablolar bize kullanıcıların işe başlarken ve iş bitiminde Linkedln kontrol ettikleri, gün içinde özellikle öğleden sonraysa Twitter ve Facebook gibi paylaşım sitelerinde oldukları göze çarpıyor.

Ayrıca göze çarpan bir diğer husus da bütün sosyal ağlarda günün ilk saatinden sabah 08:00 kadar olan paylaşımların sabah saatleri arasında bir karşılaştırma yapıldığında ideal olmayan yani en kötü zaman dilimi olduğudur.

Öğlene yakın saatler olan 11:00 ile 13:00 arasında insanların yemek, iş arası gibi dinlenebileceği zaman dilimleri olduğundan bu vakitlerde infografik de paylaşım için en kötü zaman olarak değerlendirilmektedir. Farklı uygulamalar arasında kullanıcıların programı kullanma yoğunluğunun saatlere göre ve uygulamanın içeriğine göre de değiştiğini unutmamalıyız.

Sosyal medyada daha çok haber ajanslığı gibi nerede, ne zaman ne olmuş sorularının takip edildiği uygulamalar tabi ki insanların sabah kontrol ettiği veriler arasında yer aldığı için takipçilerini de sabah saatlerinde ekran başına topluyor. Halbuki biraz daha sosyal yaşama, aktivitelere, magazine doğru kayan yayınlar da öğleden sonra insanların biraz daha yaşamsal seyirleri doğrultusunda karşımıza çıkmaktadır.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

0aa5de Captca Değiştir