Sosyal Medyada Canlı Yayınların Önemi

Sosyal Medyada Canlı Yayınların Önemi

Sosyal medyanın getirilerinden biri olan canlı yayın uygulaması da hem normal hayatta insanların, hem de pazarlamacı ve reklamcıların ilgi odağı olmuştur. 2018 yılından sonra daha da yaygınlaşması beklenen olan bu uygulama her iki taraf için de olumlu sonuçlar doğuracaktır.

İçindekiler

Pazarlamacılar için Canlı Yayın Önemli midir?

İnstagram, Twitter, Youtube, Scope, Facebook gibi sosyal medya platformları kullanıcılar açısından büyük önem teşkil etmektedir. Bu gibi uygulamalara son dönemlerde eklenen canlı yayın uygulamaları da sponsorlu reklam veren dijital pazarlama firmaları için de büyük bir fırsat niteliği taşımaktadır.

 İlk aşamada normal kullanıcılar arasında keyfi ve anlık paylaşımlar amacıyla yapılmaya başlayan canlı yayın süre geçtikçe pazarlamacıların ilgisini çekmiş ve bu durumu fırsata çevirmek için stratejiler belirlemişlerdir. Sosyal medya ile canlı yayın özelliği kullanarak müşteri kazanma işlemi büyük markalar için son derece önem taşımaktadır.

Pazarlamacılar için Canlı Yayın Neden Tercih Edilmelidir?

Müşteriye anlık olarak ulaşım sağlamak için canlı yayın önemli bir araçtır.

1. Sosyal medyada canlı yayın uygulamasının ortaya çıkmasıyla birlikte insanlar kolay olanı tercik etmişlerdir. Yani bloglar, instagram, twitter gibi uygulamalarda sayfaları gezerek vakit harcamak yerine canlı yayınları izleyerek daha kısa sürede herşeyden haberdar olmaktadırlar.

2. Pazarlamacıların yaptıkları reklamların kampanyalar belirli bir süre için geçerli olmaktadır. Bu nedenle blog yazılarında veya sosyal medya üzerinde yapılmış olan ürün satışlarını müşteriler gecikmeli olarak görebilirler. Bunun yerine  canlı yayınlarla yapılan ürün tanıtımlarından müşteriler anında haberdar olabilir ve beğenilerine göre  ürünlerle ilgilenebilirler.

3. Sosyal medyada yapılan canlı yayın uygulamasını beğenmiş ve ilgiyle takip etmiş olan müşteriler bir sonraki canlı yayından da haberdar olmak ve takip etmek istemektedir. Bu da pazarlamacılar için büyük bir müşteri potansiyeli anlamına gelmektedir.

4. Pazarlamacılar için hepimiz birer müşteri potansiyeline sahibiz. Müşterilerin talepleri doğrultusunda pazarlamacılar ürün tanıtımlarını yapmaktadırlar. Bunun haricinde ünlülerin yapmış oldukları canlı yayınları takip edebilmek için para bile ödeyebilecek müşteri kesimi olduğu söylenmektedir.

5. Sosyal medyada canlı yayın yapılırken canlı yayına katılan kişiler ürünleri veya reklamları takip ederken canlı beğenme ve yorum atabilme imkanları da vardır. Bu nedenle müşteri güvenini sağlamak adına pazarlamacılar verdikleri hizmet hakkında soru-cevap veya bilgi vermek için yayınlar da yapabilirler.

6. Müşteri bazında bakıldığı zaman ise insanların sıkıcı olarak nitelendirdiği haberler, uzun blog yazıları gibi şeylerdense canlı yayınlar her zaman daha çekici olarak değerlendirilmektedir.

Canlı Yayın Özelliği Nasıl Kullanılmalıdır?

Canlı yayın özelliği doğru kullanıldığında müşteriler üzerinde önemli etkiler yapılabilmektedir.

  • Genel olarak sosyal medya üzerinde yapılacak canlı yayınlar aktif olarak takip edilmelidir. Pazarlamacılar bir konu hakkında ne kadar çok bilgi sahibi olurlarsa konsept hakkında o kadar özgün içerik üretebilirler.
  • Pazarlamacılar sosyal medyada canlı yayın uygulamasını kullanırken yapmacıklıktan uzak en samimi ve doğal halleriyle hedef kitlenin karşısına çıkmalıdırlar.
  • Canlı yayının bitirilmesinin ardından sosyal medya platformlarının neredeyse tamamı, videoyu kaydedip kaydetmeyeceğinizi sormaktadır. Canlı yayın videosunun kaydedilmesi ve yayını kaçırmış olan kullanıcılar için yeniden paylaşılması pazarlamacının daha büyük kitlelere hitap etmesi anlamına gelmektedir.
  • Pazarlamacılar yayın içinde veya dışında hedef kitlesine değer vermeli ve kullanıcılardan gelen sorulara, yorumlara mümkün olduğunca karşılık vermelidir.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

416311 Captca Değiştir