Sosyal Medya ve SEO’yu Yol Arkadaşları Gibi Düşünün

Sosyal Medya ve SEO’yu Yol Arkadaşları Gibi Düşünün

Sosyal medya platformları, arama motorlarında üst sıraya çıkmasında yine önemli bir etken olarak karışımıza çıkmaktadır.

İçindekiler

Sosyal Medya ve SEO Arkadaşlığı!

Geniş çaplı bir sistem aracılığı ile web sitenizi oluşturuyorsunuz. Aylarca uğraş gerektiren site tasarımları, içerikleriniz, kullanıcı deneyimleriniz ve SEO gibi birçok çalışmalarınızı tamamlıyorsunuz. Yapılan çalışmaların hedef kitlenize hızlıca ulaşabilmeniz için sosyal medya kullanımını aktif hale getiriyor ve reklamınızı, pazarlamanızı gerçekleştiriyorsunuz.

Ancak her şeyin istediğiniz gibi gitmediğinizi fark ediyorsunuz. Çünkü Sosyal medya ve SEO gibi 2 arkadaşı birbirinden farklı yerde görevlendirdiniz. Gelin Sosyal medya ve SEO’nun birlikte kullanımına birlikte bir göz atalım.

Sosyal medya ve Seo birbirini güçlendirecek iki temel etkendir.

Oluşturulması Gereken Sayfa Yapısı

Size ait ticari web sitenizde sosyal medya hesaplarının link ile bağlantılı olan simgesel ikonlar bulunmalıdır. Sitenize ait olan Logo tasarımınızı sosyal medya profil fotoğraflarına yerleştirmelisiniz ki müşterileriniz gördüğünde sitenizle alakalı olduğu anlaşılabilsin. Sosyal medya hesaplarındaki kişisel bilgiler bölümlerine ticari sitenizle ilgili kısa bilgiler veya sloganınızı yazabilirsiniz.  Yine sosyal medyadaki profil bilgileri kısmını önem vererek doldurmalısınız.

 • Telefon numarası,
 • mail adresi,
 • Sitenizin web adresi gibi bilgiler müşteriler tarafından görülebilir olmalıdır.

Doğru Görsel ve Doğru İçerik

Sosyal medya üzerinde yapılan paylaşımlar mutlaka bir görsel ile birlikte yapılmalıdır. Görselin içeriğinde ise kısaca verilmek istenilen mesaj belirtilmelidir. Pazarlama için yapılması gereken ayrıntılı anlatım ise içerik kısmında anlatılmalıdır.

Yazılan detaylı içerikler müşteriyi sıkmayacak nitelikte ilgi çekici şekilde hazırlanmalıdır. Görselinizde verilen mesajın içerikteki ile aynı cümleler olmadığına dikkat edilmelidir. Görsellerinizin size ait tanıtımlar olduğunu belirtmek için görselleriniz içerisinde logonuzun veya imzanızın bulunduğu bir bölüm oluşturulmalıdır.

Sosyal medyanın doğru kullanımı ile birlikte SEO etkileri daha güçlü oluşturulabilir.

Sosyal Medyaya Göre SEO Kuralları

İPUCU

Dünya üzerinde en çok ün kazanmış 3 sosyal medya platformu ile SEO çalışmalarının daha etkin kullanımı için gereken bazı kurallar vardır;

Instagram

 • Görsel amaçlı bir sosyal medya platformu olduğundan bu tür içeriklerin en fazla etkileşim aldığı uygulamalardan birisidir. Markanızı ya da ürünlerinizi bu tür platformlarda sergilerken görsel içeriklerinizdeki logo kullanımları hafızalarda yer etmesi bağlamında büyük önem teşkil edecektir.
 • Instagram uygulaması üzerinde Hashtag kullanımı çok yaygındır. Diğer sosyal mecralarda kullanmış olduğunuz Hashtagların benzerlerini Instagramda da kullanmalısınız.
 • E-ticaret sitenize yönlendirmiş olduğunuz linkler müşteri potansiyelinizi arttıracaktır.

Twitter

 • Twitter uygulaması SEO açısından çok önemli bir uygulamadır. Google’de sıralama ile ilgili araştırmaların sonucunda Twitterin sıralamadaki öneminden bahsedilmiştir.
 • Müşteri odaklı ve müşteri diliyle paylaşımlar yapmak sitenize ait giriş çıkışların ve müşteri potansiyelinin artmasında faydalı olacaktır.
 • Duruma göre hareket edilebilmelidir görsel odaklı paylaşım sitelerinde yapılan paylaşımlarla Twitterdeki paylaşımlar aynı etkiyi oluşturmamaktadır.
 • Sosyal medya platformları içerisinde en hızlı içerik akışı Twitterden sağlanmaktadır. Bu hız dikkate alınarak paylaşımlar yapılmalı ve gündem kaçırılmamalıdır.

Facebook

 • Günlük yapılan paylaşım sayısın ortalama 1-5 arasında olmalıdır hem kendinizi unutturmayacak hem de sürekli paylaşım yaparak müşteriyi sıkmamış olacaksınız.
 • İçeriklerde görsellerin kalitesine çok önem göstermelisiniz.
 • İçeriklerinize yapılan yorumlar, beğeniler, paylaşımlar ve takiplerin günlük olarak analizlerini yapmalısınız.
 • Facebook üzerinde topluluk veya gruplara üye olarak paylaşımlarınızı bu gruplarda da yaparak hedef kitlenizi genişletebilirsiniz

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

c42942 Captca Değiştir