Sosyal Medya Tarihi

Sosyal Medya Tarihi

Sosyal medya insanların tam anlamıyla bilgisayara ve bilişim teknolojilerine alışamadığı bir sırada aniden doğdu. Henüz dünyanın birçok yerinde bilgisayar ve internet ağı mevcut değilken insanların birbirleriyle daha etkin iletişim kurmak istemesinin bir sonucu olan sosyal medyanın ortaya çıkması kadar hızlı gelişimide bir o kadar beklenmedik oldu. Sosyal medyanın temeline inmemiz gerekirse 1971 yılına kadar gitmemiz gerekmektedir. 1971 yılında aynı odadaki karşılıklı iki bilgisayarın birbirlerine e-mail atmasıyla birlikte süreç başlamıştır.

İPUCU
  Theglobe.com ismini taşıyan sosyal paylaşım sitesinin ortaya çıkması ve çok beğenilmesi hemen 2 yıl sonrasında benzer bir sitenin, sixdegrees.com’un ortaya çıkmasına sebep olmuştur.

Gün geçtikçe büyüyen sosyal medyaya her gün yeni bir uygulama eklenmektedir.

Bu siteylede birlikte insanlar kendi profillerini yaratma ve bu profillerle arkadaş listeleri oluşturmaya başlamışlardır. Günümüzde Facebook, İnstagram gibi sosyal medya araçlarının temelide burda atılmıştır. Yine bu yıl içerisinde insanların birbirlerine anlık mesaj atabilmelerinin de önü açılmıştır.

İçindekiler

Twitter

Twitter, ortaya çıktığı ilk günden itibaren sosyal medya denince akla en çok gelen uygulamalardan olmuştur. Dışardan baktığımız zaman bile sosyal medya kullanımıyla twitter kullanımınınve amacının aynılaştığını görüyoruz. Üsterik twitter hesaplarının bir çoğu anonimdir ve facebook veya başka sosyal medya hesaplarındakinin aksine daha geniş bir anonim kitleye hitap edebilmektesiniz. Üstelik bu kitlelerle iletişim kurarken her türlü görsel ve yazılı medyadan faydalanmanız cabası. Bu özelliği, e-ticaret yapmak isteyenlerin ve medya çalışanlarınında en çok kullandığı özellik.

Twitter’ın, kitleleri anlamlandırmanız gibi bir başka gizli faydası bulunmaktadır. Bu faydayı alabilmenizin temelinde yapmış ve takip etmiş olduğunuz paylaşımların hepsi bir bütün oluşturmaktadır. Çünkü yapılan bu paylaşımlar kullanıcıların doğrudan o anki tepkilerini taşımaktadır ve bu tepkiler, bu paylaşımları yapan insanların hayatları boyunca oluştrdukları kültürel ve sosyal bilgileri yansıtmaktadır.

Bu araç ilk ortaya çıktığında her ne kadar Facebook’un ‘durum’ aracına benziyor olsa ve bu yüzden çok tercih edilmesede önemi 2009’ İranda yapılan seçimlerde anlaşıldı. Bu seçimler sırasında Twitter’ın ‘hastagh’ kısmının kullanımı, bu kullanım sırasında ne kadar geniş kitlelerle doğrudan bir iletişim kurulabileceğini gösterdi.

Facebook

Facebook, Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya uygulamasıdır. Bunun en temel sebeplerinden birisi uzun zamandır Türkçe kullanıma uygun olması ve kullanımının anlaşılır ve kolay olması vardır. Facebook’un Twitter’a göre Türkiye’de daha çok kulllanılmasının sebebi daha fazla görsel içeriğe yer veren bir mecra olmasıdır. Sonuçta ülkemiz her ne kadar okuma alışkanlığında alt sıralarda yer alsada televizyon izleme konsunda epeyce üst sıralarda yer almaktadır. Bunun en büyük kanıtlarından birisi ülkemizde kırk iki milyona yakın facebook hesabının bulunmasıdır.

Facebook’un bir diğer uygun kullanım sağlayan özelliği ise özel alan ile politik alanı ayırabilmesidir. Türkiye bilindiği gibi özel alanın kurcalanmasına pek müsade etmeyen ve bu politizelikten uzak duran bir ülke. Twitter’ın bu yönünün Facebook’a göre daha kısıtlı olduğu görülmektedir. Çünkü Twitter’da hesabınızı kapattığınız zaman bu RT edilmesini de imkansızlaştıracaktır.

Sosyal Medya Çığ Gibi Büyüyor

Bu ileri teknolojiyle tanışan ve bu teknolojiyi hayatlarının merkezine alan insanlar her gün bu ağı daha da genişletmişlerdir. Birbiri ardına açılan sosyal medya ağları sayılamaz olmuştur.  Kimileri batmış, kimileri tercih edilmemiş, kimileride günümüze kadar varlıklarını sürdürmüşlerdir. Daha yakın bir çağa, milenyum çağının başlangıcına baktığımızda ise karşımıza Friendster ve MySpace çıkmaktadır. Bunlardan hemen sonra ortaya çıkan ve hâlen dünyanın en çok kullanılan sosyal medya ağlarından olan Facebook, The Social Network filmiylede ününe ün katmıştır. Tüm Bunları Krolonojik olarak sıralayacak olursak;

 • 1971. Gönderilen İlk e-mail
 • 1994. İlk blog sayfası
 • 1995. Classmates.com
 • 1996. Ask.com arama motoru
 • 2000. Wikipedia kuruldu
 • 2004. Facebook
 • 2005. Youtube
 • 2006. Twitter
 • 2007. Tumblr
 • 2010. İnstagram
 • 2011. Google Plus ve Snapchat
 • 2012. Vine ve Tinder
 • 2015. Periscope ve ScorP hayatımızı etkileyen başlıca sosyal medya ağları olmuşlardır.

E-Ticaretin Sosyal Medya Boyutu

Sosyal medya insanların hayatında bu kadar yer etmişken ve günlük yaşamlarının her anına hakim olmuşken işin e-ticaret boyutu düşünülmeden olmazdı. İnternet ortamının kolay erişilebilirliği ve insanları saatlerce mağaza mağaza gezmekten kurtarması, markaların gittikçe kendilerini sanal ortama taşımalarına sebep olmaktadır. Bundan kâr sağlayan sosyal medya hesaplarıda ün geçtikçe bu amaçla açılan ticari hesapların sayısını arttırmıştır. Sosyal medya kullanıcılarıda bu sayfaları aktif takip ederek güncel bir şekilde kampanyalardan haberdar olma fırsatı yakalamaktadırlar.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(1 Oy . Ortalama Puan : 2 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

b284e5 Captca Değiştir