Sosyal Medya İçeriğini Geliştirmek İçin 7 İpucu

Sosyal Medya İçeriğini Geliştirmek İçin 7 İpucu

Daha fazla müşteri kitlesine hitap etmek ve ürün pazarlama konusunda daha etkili olmak adına sosyal medyayı kullanmak ve kaliteli içerik üreterek inşaların beğenisine sunmak her zaman olumlu sonuçlar doğurmaktadır.

İçindekiler

Sosyal medya içeriğinizi geliştirmek için de pazarlamacıların dikkat etmesi gereken yöntemleri sıraladık;

1.     İnandırıcılığınızı Arttırın

Sosyal medya üzerinden satış yaptığınız ürünleri diğer müşterilerle paylaşın. Kargo aşamaları, teslimat aşaması gibi anlık durumları müşteri kitlenizle paylaşın. Müşterilerinizden teslim aldıkları ürünleri fotoğraf şeklinde size göndermelerini talep edin ve bunu da sosyal medya hesaplarınızdan paylaşın. Bunları yapmanız sizin gerçekliğinizi ve buna bağlı olarak markanıza olan güveni arttıracaktır.

Çalışma ortamınız, iş arkadaşlarınızı, üretim aşamalarınızı gibi çok sayıda  çeşitlendirmeyle olan fotoğraflarınızı sosyal medya üzerinden paylaşırsanız yine hem inandırıcılığınız artacak hem müşterilerin size olan güveni artacak hem de müşterilerle aranızda daha samimi bir ilişki oluşacaktır.

Sosyal medya içeriklerinin geliştirilmesi pazarlamacılar açısından olumlu sonuçlar doğurmaktadır.

2.     Sürekli Etkileşim

Sosyal medya platformları üzerinden mümkün olduğunca müşterilerinizle etkileşim halinde olmanız gerekmektedir. Müşteriler alacakları ürünleri yakından göremeyeceği ve inceleyemeyeceği için kafalarına takılan sorular olabilmektedir. Bunun sonucunda da ilgili kişiyle sosyal medya üzerinden iletişime geçerek aklındaki soruları sormak isteyecektir.

Sizler de dijital pazarlamacılar olarak müşterilere ne kadar hızlı ve doğru cevaplar verir, onlarla kibar bir dille sürekli olarak etkileşim halinde bulunursanız müşteriler de firmanıza o seviyede güvenir ve samimiyetinize inanırlar. Güçlü ilişkiniz satışlarınıza da olumlu şekilde yansır.

3.     Hedef Kitlenizi Tanıyın

Müşterilerinizle daha etkili bir iletişim kurabilmek için hedef kitlenizin beklentilerini karşılayabilmeniz gerekmektedir. Beklentileri karşılamak için ise hedeflediğiniz müşteri kitlesini iyi tanımalı ve analiz etmelisiniz.  Müşterilerinizi ne kadar iyi tanırsanız onların isteklerine de o kadar hızlı cevap verirsiniz. Bu sayede de onları mutlu etmiş olursunuz.

Marka prestiji kulaktan kulağa yayılarak büyüme gösteren bir durumdur. Müşteri olan kişi bir hizmet ya da ürün aldığında bundan memnun kalırsa çevresine yayar ve bu şekilde müşteriler markayı büyütür. Sosyal medya üzerinden hedef kitlenizi tanımak ve taleplerini öğrenmek bu nedenlerle önemli olmaktadır.

4.    Eylem Çağrılarını İhmal Etmeyin

Eylem çağrıları müşterileri psikolojik olarak etkilemeye yarayan bir yöntemdir. Eylem çağrısı (CTA) yaparak kibar ama emir cümlelerini kullanarak sosyal medya üzerinde müşteri kitlenizi arttırabilir ve bu cümlelerle ilgi çekici olabilirsiniz.

  • Hemen göz at
  • Yazılarımızı paylaş
  • Ürün detayını gör

gibi eylem çağrısı cümlelerini sosyal medya platformlarının neredeyse tamamında uygulayabilir. Müşterilerin dikkatini bu yolla çekebilirsiniz.

5.     Görselleri Etkili Kullanın

Sosyal medyada özellikle Instagram, Pinterest gibi uygulamalar görsel paylaşımların ağırlıklı olarak yapıldığı platformlardır. Bu uygulamaları da aktif kullanarak sosyal medya içeriğinizi geliştirebilir ve müşterilerinize en faydalı şekilde hitap edebilirsiniz.

Ürünlerinizi, hizmetlerinizi ya da firma içerisindeki durumunuzun görsellerini sosyal medya üzerinde paylaşırsanız müşteriler tarafından daha ilgi çekici bir profil oluşturmuş olursunuz. Örneğin gıda üzerine bir firma iseniz yemeklerinizin görsellerini paylaşırsanız bu durum müşteriler için iştah kabartıcı ve dikkat çekici olabilir. Bu durum da sizin müşteri potansiyelinizin artmasını sağlar.

Sosyal medyada içerikleri geliştirirken müşteri odaklı çalışmaya dikkat etmelisiniz.

6.     İçeriklerinizi Doğru Zamanlarda Yayınlayın

Facebook, Instagram, Twitter gibi birçok sosyal medya uygulamasında insanların yoğunluk gösterdiği ve bu uygulamalarda daha aktif olarak geçirdikleri belirlenmiş zaman dilimleri vardır. Bu zaman dilimlerini araştırmacıların bulgularına göre ya da kendi istatistiklerinize ve analizlerinize göre belirlemeli, ona göre bir stratejiyle paylaşımlarınızı yapmalısınız.

Facebook uygulamasının paylaşım saatleri daha çok sabah ve öğlen saatlerini kapsarken, Instagram, Twitter gibi daha fazla genç nesile uygun olan uygulamaların paylaşım saatleri geç saatlere kadar ulaşabilmektedir.

7.     Infographics Kullanın

Infographics uygulaması ile markanızın başlangıçtan şu ana kadar olan yolculuğuyla ilgili bir hikaye anlatmak, markanın hedeflerinden ve gelecek planlarından bahsetmek müşteri potansiyeli olan kişilerin ilgisini çekecektir. Bu hikayenizi sosyal medyada kullanarak daha fazla kişiye markanızı tanıtabilir ve bilgiler verebilirsiniz. Özellikle Twitter gibi bilginin anında yayıldığı ve yazı ağırlıklı bir sosyal medya platformuyla bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

a99579 Captca Değiştir