Sorunlar Yumağıyla Etkin Mücadele: ‘Kriz Yönetimi’

Sorunlar Yumağıyla Etkin Mücadele: ‘Kriz Yönetimi’

Krizi tanımak, Kriz Nedir?

 Genel anlamıyla kriz; bir işletmenin olağan akışı dışındı yönetim, itibar veya finansal varlığını sürdürebilme konusunda karşılaşmış olduğu tehditlerdir. İşletmeler bu olağandışı durumlarla karşılaşınca kayıplarının normal zamandaki kayıplara göre daha fazla olduğunu göreceklerdir. Ama bu kriz dönemini, işletmeye verebileceği zararlar açısından tüm risklerin ve kayıpların kestirilip atıldığı bir dönem olduğu için işletmeler burda kurtarılabilecek kısma odaklanıp, dönemi en az zararla kapamaya çalışacaklardır.

İçindekiler

Sorunlar Nasıl Kriz Boyutuna Gelebilir?

İPUCU
Karşılaşılan bir sorunun krize dönüşmesinin başlıca sebepleri medya, üretimin kalitesindeki düşüş ve piyasadaki genel kriz ortamıdır. Bu sorunların en başında gelen medya, yaptığı haberlerle bir işletmenin hızlı bir şekilde itibar kaybı yaşamasına sebep olabilmektedir.

 

 İşletmeler bu tür kayıp ve zararların önüne geçmek için medyayı yakından takip etmeli ve itibar kaybı yaşatacak durumu erken keşfederek büyümesine engel olmalıdır. Bu kısımda da işletmelerin saha organizasyonun sağlam olması gerekmektedir.

 Krize sebep olan bir diğer faktör olan üretimin kalitesindeki düşüşe geldiğimizde krizin temelini oluşturan faktör serbest piyasa ortamıdır. Çünkü kalite düşüklüğü sırasında aynı kalan fiyatlar bireyleri benzer fiyat aralığındaki daha kaliteli mallara yönlendirecektir. Bu da doğal olarak arz edilen malın elde kalmasına sebep olmaktadır.

Şirket İçerisi İletişimin Krizin Aşılmasındaki Önemi

 Bir kriz tam anlamıyla ortaya çıkmadan önce küçük belirtilerle kendisini hissettirmektedir. Bu belirtilerin zamanında etkin iletişimle farkedilip, önleminin alınması krizin verdiği zararın en aza indirilmesinde önemlidir.Bu krizin aşılmasındaki iletişimi çeşitli faktörlerle açıklayabiliriz. Şirket içi çalışanların içerisinde bulundukları durumu başka şirket ve gelişmelerle empati yaparak çözümlemeye çalışması bu faktörlerin en önemlilerindendir.  İşletmenin şeffaflık ilkesi çerçevesinde medyayla, kamuoyuyla ve çalışanlarıyla kriz sürecinin aşamalarını doğru ve güvenilir bir şekilde paylaşması saygınlık ve itibarın temelini oluşturmaktadır.

Krizde Dönüm Noktası

 Kriz yönetimi aynı zamanda risk yönetimi ismiylede anılmaktadır. Bu buhran döneminde ilk yapılması gerekenlerden birisi risklerin tespit edilmesi ve çözüme uygun bir şekilde risk analizinin yapılmasıdır. Krizi atlatmak ancak bu analizin uygun bir şekilde yorumlanmasıyla mümkün olmaktadır. Bu analizler sırasında krizin ortaya çıkma sebebine bağlı olarak sunulan alternatif çözüm yolları krizi daha kötüye gitmekten kurtarıp doğru müdahalelerle işletmeyi kriz öncesi döneme döndürebilir.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

bd3850 Captca Değiştir