Site Taşıma İşlemlerinde İşe Yarayan SEO Kontrol Listesi (#15 Adet)

Site Taşıma İşlemlerinde İşe Yarayan SEO Kontrol Listesi (#15 Adet)

Site taşıma işlemleri yapılırken SEO kontrol listesi (checklist) oluşturmak sitenin daha sağlıklı bir şekilde yeni alan adına geçmesi ve burada performansını kaybetmeden hatta daha iyi bir performans göstermesini sağlayacaktır.

İçindekiler

ADT olarak sizlere checklist oluşturarak bu adımları atlamamanızı sağlamaya çalışacağız. Domaininizi değiştirmek, Wordpress & Opencart geçileri veya “http” sürümünden “https” sürümüne geçmek gibi aşamalar büyük çaplı işletme ve kurumlar için ciddi bir iştir. Bu geçişlerde olası hatalar ve eksiklikler arama motorlarından gelen organik trafikte sitenin trafiğine büyük bir darbe vurabilecektir.

Sitenizi geliştirirken aşağıdaki SEO kontrol listesini dilerseniz kullanabilirsiniz.

1. Emin misiniz?

Şunu kabullenmek gerekir ki sitenin taşıma durumlarında her zaman kısmen de olsa geçici trafik kayıpları olabilir. Google’ın bu değişiklik talebini işleme koyması ve dizinin güncellemesi için biraz Google’a zaman tanınmalıdır. Dikkatli bir şekilde yapılan site taşıma (adres değişikliği) trafikteki dalgalanmaları en aza indirebilir ve olabildiğince az kayıpla süreç işleyebilir.

Site taşımadan önce tam olarak emin olun!

Ne zaman taşınacağınızı şunlara göre düşünün;

 • Yeni marka hazırlıyorsanız,
 • Hukuki ya da diğer zorunluluklardan kaynaklı sıkıntı varsa,
 • Sitenin Https’ye geçmesi gibi durumları aklınıza not edebilirsiniz.

2. Test Edin

Tüm taşıma işlemleri öncesinde bir test sunucusunda site ile ilgili tüm testleri yapın. Yönlendirmelerin düzgün çalıştığını doğrulayın ve özel olarak yapacağınız tüm yönlendirmelerin testlerini gerçekleştirin. Burada testlerinizi gerçekleştirmenin en büyük nedeni test yapılmadan yapılan taşımalar açık hale geldiğinde yeni taşınan site Google’da ciddi gerilere atabilir sitenizi.

3. Zamanı İyi Seçin

Sitenizin performansının en yüksek düzeylerde olduğu mevsimler ya da diğer özel durumların olduğu günlerde bu taşımayı gerçekleştirmeniz trafik kaybına neden olabilir. Bu yüzden trafiğinizin en alt düzeylerde olduğu gün ve saatleri seçmeniz faydalı olacaktır.

4. Veri Sonuçlarını Kıyaslayın

Google Analytics gibi sitenizin trafiğinizi ölçtüğünüz platformlardan verilerinizin taşınmadan önceki kopyalarını saklayın. Taşıma işlemi tam anlamıyla sona erdikten sonrada bu iki veriyi karşılaştırarak olası kayıplar hakkında rapor çıkartın ve gerekli adımları atın. Olası trafik kayıplarında otoritenin eski sitenizden yeni sitenize tam olarak aktarılamadığının bir göstergesi bu sonuçlarla ortaya çıkabilir. Sıralamaların takibi için ekstra olarak SEMrush ya da Ahrefs kullanabilirsiniz.

5. Eski ve Yeni URL’leri Eşleştirin

Sitenize ait eski URL’lerin sahip olduğu bir liste ile yeni sitenizdeki URL’leri listeleyen tablo yapısına sahip olmanız URL yönlendirmelerinde önemlidir. Normal olarak bakıldığında taşıma yapılırken, eski sitede yer alan tüm sayfalarında yeni sitede bulunması gerekiyor. Bazı durumlarda sayfaları kaldırmak arama motorlarının ilgili sayfaları dizinine dâhil etme sürecinde sekte yaratabilir. Geçiş sırasında geride çok fazla sayfa bıraktığınızda Google botlarının yeni sitenin eski siteyle aynı olmadığı gibi bir algı oluşması sıralama kayıpları yaşamanıza sebebiyet verebilir.

URL mimarinizi çok iyi bir nedeniniz yoksa değiştirmek bazı sorunlara da yol açabilecektir. Yeni sitenizin URL yapısı eski sitenizin URL yapısı ile özdeş olması önemlidir.

6. İç Bağlantıların Kontrolü

Site içi linklemede makale içlerinde ya da sitede herhangi bir yerde bulunan URL’lerin eski siteyi değil yeni siteyi işaret etmesi gerekmektedir. Bağlantılarınızı editlemek için ideal yöntemlerden birisi de veri tabanına bağlanarak basit bir arama ile değiştirme işlemlerinin yapılmasıdır.

İPUCU

Site içi SEO uygulamalarıyla sadece iç bağlantı kontrolü değil aynı zamanda sitenizde daha kapsamlı diğer sorunları elebilirsiniz.

7. Yinelenen İçerik Problemlerini Çözmek

Taşıma işlemi sırasında yanlış adımlar içerik sorunlarını da beraberinde getirerek yinelenen içerik sorunlarına yol açabilir.

 • Bir URL’nin birden fazla sürümü yayınlanmış olursa, yinelenen içerik olmuş olur.
 • Canonical düzgünce gerçekleştirilmelidir.
 • .Htaccess’de yönlendirme kurallarını içerdiğini unutmayın.
 • IP adresleri URL’ye yönlenmelidir.
 • Https veya http sürümünüzün yalnızca ya www ya da non www ile açıldığından emin olunmalı. Eğer ikisi de farklı URL açıyorsa tercih edilen alan adı tek bir tane belirlenmeli.
 • Arama sonuçları içeren sayfalarınız varsa bu sonuç sayfasına noindex koyulabilir.

Sayfa kaldırmanız/silmeniz gerekiyorsa

Yukarıdaki belirttiğimiz gibi geçiş sırasında sayfalarınızdan birkaçını kaldırmanız gerekiyorsa aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

 • Silinen sayfaları listeleyin,
 • Eğer sildiğiniz içerikle yeni sitedeki aynı amaca hizmet eden içerik varsa gerekli yönlendirmeleri yapabilirsiniz,
 • Sildiğiniz eski sayfaları direkt olarak yeni siteye yönlendirmeyin,
 • 404 yönlendirme kodunun döndürülmesini sağlayın.

8. Özel 404 sayfalarınız var mı?

Özel olarak oluşturduğunuz 404 sayfaları kullanıcılara sitenizde böyle bir sayfanın var olmadığını belirtecek ve daha faydalı içerik bulmalarını sağlayacak şekilde optimize edilmelidir.

Özel 404 sayfaları oluşturabilirsiniz.

9. Site Haritalarınızı Gönderin

Eski site haritanızı Google Search Console’da tutmanızı öneririz. Yeni siteniz için de site haritasını belirtebilirsiniz ve bu şekilde botların sitenizi keşfetmesini hızlandırabilirsiniz.

Site haritalarınızı geçişler sırasında Google'a bildirin.

10. Eski Domaininin kontrolü sizde olsun

Yeni siteye geçiş aşamalarında elde alan eski domainin yönetiminin sizde olması önemlidir. Eğer domain başkasına geçerse ya da değiştirilirse mevcut yönlendirmelerin de kaybolma riski olacaktır.

Eski domainleriniz düşürmemeye çalışın.

11. Search Console kurulumu düzgün olmalı

Yeni alan adınızı Search Console üzerinde yeni bir mülk olarak eklemeniz gereklidir. Sizin için hangi sürümün uygun olduğunu da yine bu panel üzerinden belirtin. Search Console’dan adres değişikliği aracını kullanarak yeni siteye geçiş aşamaları için gerekli adımları gerçekleştirin.

Google adres değişikliği aracı ile sitenizini durumunu iletebilirsiniz.

12. PPC kampanyalarınızı tekrar optimize edin

Google Adwords gibi PPC kampanyalarınızı yeni siteyi işaret edecek şekilde tekrar güncelleyin ve gerekli ilişkilendirmeleri yeni site için de gerçekleştirin.

PPC verilerini sitenizi taşırken de düzeltmeyi ihmal etmeyin.

13. Diğer platformlarınızı güncelleyin

Değişiklikle beraber Facebook, Twitter ve İnstagram gibi tüm sosyal medya profillerinizi güncellemeniz kişilerin eski site yerine yeni sitenizi görmesini sağlayacaktır.

Sosyal medya hesaplarınızı update edin!

14. Önemli Backlinkler için iletişim

Sitenize verilen bazı otoriter backlinkler için ilgili site sahiplerine ulaşarak sitenizin yeni bir alan adına taşındığını belirtebilir ve ilgili sitede yer alan linkinizi yeni alan adını içerecek şekilde güncellemesini isteyebilirsiniz. Bu tür işlemler Google’ın site taşıma sürecini de hızlandırabilecektir. Elbette bu iletişimi tüm backlinkleriniz için yapmamanızda iyi olacaktır.

15. Dizin durum kontrolü

Google, yeni sitenizdeki tüm sayfaları hemen dizinine dahil etmez bunu bir süreç halinde işler. Birkaç ay geçtikten sonra yeni sitenin dizine eklenen sayfası ile eski sitenin dizine eklenen sayfası arasında fark varsa burada bir şeyler ters gitmiş demektir.

Dizin durumunuzu geçilşlerden sonra kontrol ederek adımlarınızı atabilirsiniz.

Yazar: Samet Özsüleyman

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(2 Oy . Ortalama Puan : 5 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

e515a4 Captca Değiştir