Site Haritalarında Bilinmesi Gereken 3 Önemli Bilgi!

Site Haritalarında Bilinmesi Gereken 3 Önemli Bilgi!

Arama motorları sayfanızda ziyaretçilerin ulaşabileceği arama sonuçlarını kategorilendirir ve paylaşır. Ancak bunu beklemenize gerek kalmadan sayfanızdaki içeriklerden ulaşılabilecek bağlantıları site haritası olarak hazırlayabilirsiniz.

İçindekiler

Sitemap Nedir?

Site haritası, Google, Bing ve diğer arama motorlarına, sitenizin içerikleriyle ilgili olan sayfaları (linkleri) sunabileceğiniz bir dosyadır. Yani daha basit bir dille anlatacak olursak sitenizdeki sayfaları bildireceğiniz işlemdir. 

sitemapBöylelikle arama motorlarının indexleme işlemi kolaylaşacak ve işlem daha hızlı gerçekleşecektir. Bu işlem doğrultusunda arama sonuçlarında sitenizin yer alma ihtimali çok daha artacaktır. Ayrıca resim ve video içerikleri hakkında da site haritası kullanarak Google vb. arama motorlarına sunarak bilgilendirebilirsiniz. Yani site haritaları ile sitenizde yer alan sayfaların linkleri arama motorları tarafından tespit edilir. Arama motorlarının oldukça hızlı çalışan index botları bu işlemi yapmaktadır. Yani sitenizin taranma işlemi çok hızlı bir şekilde, kısa bir zaman diliminde gerçekleşir. Google, Yandex, Bing ve Yahoo gibi arama motorları ekleme işleminden sonra site haritanızı sizden isterler.

Meta taglar aracılığıyla sitenizin indexlenme süresine kendiniz karar verebilirsiniz. Site haritasını kullanmayı düşünüyorsanız bilmeniz gereken bazı önemli hususlar bulunmaktadır.

İşte bilmeniz gereken 3 önemli bilgi:

Site Haritası Oluşturmak

Harita oluşturmak için ilk yöntem manuel yöntemlerle yani eliniz ile oluşturabileceğiniz haritalardır. Çok uzun süreceği ve sizi zorlayacağı için genelde pek tavsiye edilmez. Diğer yöntem ise harita oluşturma olanağı sunan sitemap oluşturucu aracımızı kullanabilirsiniz. Bu yöntem diğerine göre daha kolay ve daha etkilidir. Sürümünüze uygun bir program ya da site bularak bu işlemi kısa bir sürede gerçekleştirmeniz mümkündür. Site haritası hazırlarken sayfanızın, görsellerin, videoların ve kategorilerin her biri için ayrı ayrı URL koyma imkânınız bulunmaktadır.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için hemen buraya tıklayarak bize ulaşın

Site Haritasının Önemi

Özellikle tıklanma ve ziyaretçi sayısını arttırmak isteyen kişiler için oldukça mantıklı ve ekili bir yaklaşımdır. Eğer Google’da ya da diğer arama motorlarında ilk sıralarda sitenizin ismini görmek istiyorsanız bu haritayı oluşturmanız gerekmektedir. Arama motorları her gün çok binlerce hatta milyonlarca sayfayı indexlemektedir. Eğer haritanızı hazırlarsanız indexlenme süresi çok daha kısa sürecektir. Bu işlem sonrasında sitenizin tıklanma sayısı da doğrudan orantılı olarak artış gösterecektir.

Site haritası, ziyaretçi sayısını arttırmak isteyen web siteleri için oldukça etkilidir.

Site Haritasına İhtiyaç Var mı?

Eğer tıklanma sayınızın artmasını ve sitenizin arama motorlarında SEO ile beraber üst sıralarda yer almasını istiyorsanız ihtiyacınız var diyebiliriz. Bu haritalar sayesinde sayfanızın daha etkili bir konuma geleceğini bilmeniz gerekmektedir. Ancak bu işlemin yapılması her zaman sitenizin ilk sırada yer alacağı anlamına gelmez. Yani Google, Yandex ve diğer arama motorları hiçbir zaman size bunun garantisini vermemektedir. Sitenizdeki bütün sayfaların, görsellerin ve videoların arama sonuçlarında çıkmayacağını bilmeli ve bu doğrultuda hareket etmelisiniz.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

268c1b Captca Değiştir