Sevgililer Günü İçin Facebook Reklamlarında Kullanılabilecek 5 İpucu

Sevgililer Günü İçin Facebook Reklamlarında Kullanılabilecek 5 İpucu

Pazarlamacılar sevgililer günü fırsatını fiziki hayatta, e-ticaret sitelerinde ve Facebook gibi sosyal medya platformlarında değerlendirmektedirler.

İçindekiler

Sevgililer günü birbirlerine değer veren insanların bu durumu maddi ya da manevi jestlerle birbirlerine sevgilerini ispatlama yöntemidir. Elbette insanların sevgililer gününde daha fazla alışverişe yönelmeleri pazarlamacılar için de fırsat olmaktadır. Facebook reklamlarında sevgililer günü için işinize yarayabilecek 5 farklı taktiği kullanarak daha iyi bir geri dönüş sağlayabilirsiniz.

1.     Reklamlarınızı Uygun Şekilde Hedefleyin

Sevgililer gününe özel oluşturacağınız Facebook reklamları için öncelikli olarak hedefinizi ve hedef kitlenizi belirlemelisiniz. Buna uygun olarak

  • Yaş
  • Cinsiyet
  • İlişki durumu

gibi kategorilere ayırarak hedef kitlenizi belirlemeli ve bu hedefe uygun reklamlar oluşturmalısınız.

  • Yaş kriterini belirlerken mümkün olduğunca yaş sınırlamasını yakın tutmamalısınız. Bu noktada yapılabilecek hata 18-25 yaş aralığına hitap edecek reklamlar oluşturduğunuzu varsayalım. Ancak 45-54 yaş arası erkekler bu noktada sizi hüsrana uğratabilecek seviyede alışverişe yönelebilirler. O sebeple reklam aksiyonunuzu oluşturmadan önce yaş unsurunu dikkatlice ele almalısınız.
  • Cinsiyet kriteri belirlenirken cinsiyetler arasında ayrım yapılarak, reklamlarınızda ona göre bir dil kullanmanız her zaman faydalı olacaktır. Örneğin erkeklere hitap ederken “Kız arkadaşınıza şaşırtacak sürprizler yapın” ya da kadınlara hitap ederken “Erkek arkadaşınıza şaşırtacak sürprizler yapın” şeklinde bir ayırıcı dil kullanarak tıklanma oranınızı arttırabilirsiniz.
  • İlişki durumu kriteri göz önüne alınırken araştırmaları takip etmeli ve buna göre hedef kitlenizi belirlemelisiniz. Şu anki duruma göre sevgililer günü alışverişini en yoğun değerlendiren insanlar 25-34 yaş aralığındaki nişanlı erkeklerdir. Bu belirlemeyi doğru bir şekilde yaparak hitap edeceğiniz kitleyi belirleyebilirsiniz.

Sevgililer günü için reklam vermek pazarlamacılar için etkili bir fırsattır.

2.     Hala Geç  Kalmış Değilsiniz!

İnsanlar genel olarak sevgililer gününde özel olarak nitelendirdikleri kişilere hediyelerini önceden almaktadırlar. Bununla ilgili ortaya çıkan istatistiklere bağlı olarak sevgililer gününde alınan hediyelerin %40’ı sevgililer gününden 1 hafta önce satın alınmaktadır. O nedenle Facebook’ta sevgililer günü kampanyası ve reklamları oluşturmak için yeterli vaktiniz vardır. Hedeflediğiniz ve bu hedefler doğrultusunda hitap edeceğiniz kitleye uygun sevgililer günü reklamlarınızı Facebook’tan paylaşabilirsiniz.

3.     Renk Kullanımı Çekici Olmalıdır.

Sevgililer günü için Facebook reklamları oluştururken, reklamların arka fonu, eğer manken kullanılacaksa giyimi, reklamın süslemesi ya da tanıttığınız ürünün renk kullanımına dikkat edilmelidir. 14 şubat sevgililer günü her ne kadar genelleştirilse de 2 kişi arasında yaşanan özel bir gündür. Bu nedenle tutkulu, masum ve saflığı ifade eden renklerin kullanılması hem daha dikkat çekici hem de merak uyandırıcı olabilir.

Kırmızı, pembe, beyaz gibi renkler söylediğimiz duyguları ifade eden renklere uygundur. Kırmızı rengin tutkusu ve asilliği, beyaz rengin temizliği ve saflığı, her ikisinin karışımından oluşan pembe rengin masumluğu Facebook reklamlarında müşteriler tarafından son derece çekici olacaktır.

4.     Hızlı Siparişler İçin İndirim Sunun

Facebook reklamlarında bazı ürünlerin tanıtımını özel olarak yapmanız size daha fazla geri dönüş sağlayacaktır. Müşteriler tarafından beğenilmesi olası bir ürünü, reklam amaçlı koyarak bu ürünü indirim listesine koyabilir ve hemen alınması durumunda anında kargo seçeneği sunabilirsiniz. Bu durum mutlaka müşterilerin hoşuna gidecek ve ilgisini çekecektir. Karşılığında da size olumlu geri dönüşler olacaktır.

Facebookta sevgililer günü reklamı yapmak için bazı noktaları atlamamalısınız.

5.     Kargo Seçeneklerini Belirtin

Müşterilere Facebook reklamlarında sevgililer günü için ürünlerinizi sunarken mutlaka siparişin gönderilebileceği kargo seçeneklerini gösterin.  Aynı zamanda tahmini teslimat tarihini, hangi kargo ile ne kadar ücretlendirileceklerini de belirtmeniz faydalı olacaktır. Bu durumun sağlanması halinde müşteriler size ve reklamınıza daha fazla güven duyar. Alışveriş hakkında daha bilgili olur ve ona göre satın alma işlemlerini gerçekleştirirler.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

9ea6a7 Captca Değiştir