Sesli Aramada 11 Sıralama Faktörü

Sesli Aramada 11 Sıralama Faktörü

Şirket, akıllı hoparlör üzerinden teslim edilen 10.000 sonuç incelemiştir. Backlinko’nun bulduğu şeyi diğerlerinin söyledikleriyle tutarlıydı, ancak birkaç sürpriz vardı. Örneğin çalışma Schema’nın bir dereceye kadar ve sayfa yetkisine olan etkisini azaltmaktadır.

Sesli Aramalardaki 11 Sıralama Faktörü

 1. PageSpeed, sesli arama SEO’sunda önemli bir rol oynamaktadır. Ortalama sesli arama sonucu sayfası 4,6 saniyede yüklenmektedir.
 2. HTTPS web siteleri Google’ın sesli arama sonuçlarına hakimdir. Aslında Google Home sonuç sayfalarının %70,4’ü HTTPS ile güvence altına alınmıştır.
 3. Google, sesli arama sorgularına kısa ve özlü yanıtlar vermeyi tercih etmektedir. Tipik sesli arama sonucu sadece 29 kelime uzunluğundadır.
 4. Schema sesli arama sıralamasında anahtar rol oynamayabilir. Sesli arama sonuçlarının %36,4’ü şema kullanan sayfalardan gelmektedir.
 5. Yetkili alanlar, güvenilir olmayan alanlardan çok daha fazla sesli arama sonuçları üretme eğilimindedir. Aslında bir Google Home sonuçlarının Ahrefs Alanı Değerlendirmesi (DR) 76,8’dir.
 6. Sosyal katılımın yüksek olduğu içerik, sesli arama sırasında iyi performans sergileme eğilimindedir. Aslında, ortalama sesli arama sonucu 1,199 Facebook paylaşımı ve 44 Tweet’e sahip.
 7. Basit, kolay okunan içerik, sesli arama SEO’su ile yardımcı olabilir. Ortalama Google sesli arama sonucu 9. sınıf seviyesinde yazılmıştır.
 8. Çok az sayıda sesli arama sonucunun başlık etiketinde kesin sorgu bulunduğunu tespit ettik. Bu nedenle her bir sesli arama sorgusu için ayrı sayfalar oluşturmak, etkili bir sesli arama SEO stratejisi olarak görünmüyor.
 9. Bir sesli arama sonuç sayfasının ortalama kelime sayısı 2,312 kelimedir. Bu nedenle Google, uzun biçimli içeriklerden sesli arama cevaplarını üretme eğilimindedir.
 10. Masaüstü arama düzeyinde yüksek olan içerik, sesli arama cevabı olarak görünme olasılığı da yüksektir. Aslında sesli arama sonuçlarının yaklaşık %75’i bu sorgu için ilk 3 sırada yer almaktadır.
 11. Öne çıkan bir Snippet’e çıkmak sesli arama sıralamanıza yardımcı olabilmektedir. Tüm sesli arama cevaplarının %40,7’si öne çıkan Snippet’ten geldi.

İPUCU

Sesli arama sonucu sayfaları şemayı ortalama web sayfanızdan biraz daha sıklıkla kullanılmaya eğilimli olsa da fark önemli değildir. Ayrıca, sesli arama sonuçlarının % 63,6’sı Şema’yı hiç kullanmıyor.

Bu nedenle Şema’nın sesli arama sıralamaları üzerinde doğrudan etkisi olması muhtemeldir. Aşağıda, Backlinko’ya ait sesli arama sonuçlarında Schema dağıtımıyla ilgili bulguları bulunmaktadır.

Sesli arama sonuçlarında kullanılan en iyi 10 şema türü

Genel olarak Schema’yı kullanmak için pek çok sebep vardır. O nedenle bu bulgu ona karşı bir argüman olarak görülmemelidir. Çoğu bulgunun geçerliliği de sorgulanmaktadır. Schema sayfalarının daha yaygın görünmemesi ve diğer önemli değişkenler nedeniyle olabilmektedir.

[iliskiliyazi id=92]

Masaüstünde yer alan içeriğin de ses sonuçlarında iyi derecede yer aldığı görülmektedir. Google Home’daki ses sonuçlarının neredeyse %75’i bu anahtar kelime için ilk 3 sıralamada yer aldı.

Sesli arama sonuçlarının sıralamaya gösterdiği eğilim

SEO’lar yayınları gözden geçirmeli, bulguların ve önerilerin kendi değerlendirmelerini yapmalıdır.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

93d10b Captca Değiştir