SEO ve ROI İlişkisi Yatırım Getirinizi Hesaplayın!

SEO ve ROI İlişkisi Yatırım Getirinizi Hesaplayın!

ROI tahmin edilebileceği gibi bir kısaltmadır ve açılımı “Return on Investment” dir.  ROI, Türkçeye “Yatırım Getirisi” olarak çevrilmektedir. 

İçindekiler

SEO Yatırım Getirisi (ROI)

Temel olarak ROI,  yaptığınız bir yatırımın size olan getirisini ve buna bağlı olarak yatırımınızın sürdürülmesi gerekip gerekmediği hakkında bilgi vermektedir. Bir işletme için sorulması gereken en önemli soru, “Harcadığınız paranın karşılığında ne kadar kazanç elde ediyorsunuz?” olmalıdır. ROI’de tam olarak bu sorunun cevabıdır. İşletmeler için pazarlamaya ayrılan bütçenizi nasıl harcayacağınıza karar vermeniz son derece zor bir karardır. Bu, pazarlama stratejinizin en önemli noktalarından birisidir.

ROI, üst sıralardaki web sitelerinin tıklanma oranlarına bağlı olarak kazancını göstermektedir.

SEO’da ROI Hesaplaması

SEO’da yatırım getirisinin hesaplanabilmesi için kalıp olarak kullanılmakta olan bir formül vardır;

SEO'da ROI hesaplaması için bir kalıp formül vardır.

Link Tıklama Oranı (CTR): Google’da ilk sayfada karşılaşılan linklerin tıklanma yüzdesini ifade etmektedir.

Dönüşüm Oranı: Web sitenizi yalnızca ziyaret edenlerin, ürün ya da hizmet satın alanlara oranını ifade etmektedir.

Örnek verilecek olursa;

Bir şirket düşünelim ve bu şirketin pazarlama stratejisini geliştirmeye yönelik çalışmalar yaptığını varsayalım. İlk aşamada SEO’nun satışlarını olumlu yönde etkileyip etkilemeyeceğinden emin olamıyor. Anahtar kelime analizlerinin yapılması sonucunda ortaya çıkan istatistiksel verilere göre aylık olarak 45000 araması olduğu tespit ediliyor. Şirkete ait web sitesinin ilk sayfanın sonunda olduğunu düşünelim ve tıklanma oranı %2,99 olsun. Bunun dışında toplam ziyaretçinin %4’inin 50 TL’lik ürün satın aldığını varsayalım. Son olarak bu şirketin 1000 TL aylık SEO gideri olduğunu varsayalım.

 

Bir ROI hesaplama örneği

 

Görüldüğü üzere oran 1,691 çıktı. Aylık olarak SEO bütçesi 1000 TL olduğundan dolayı 1,691×1000= 1691 TL sonucuna ulaşılır. Bu rakamın 1000 TL’lik miktarı gene SEO gideri olacağından dolayı aylık olarak satıştan elde edeceğiniz kâr miktarı 691 TL değerinde olacaktır. Bu değerlerin tamamı varsayıma göre oluşturulmuştur. İşletmenize ait gerçek rakamlarla daha net sonuçlara ulaşabilmeniz mümkün olacaktır. Bu işletmeyi Google üzerinde ilk sayfanın son sırasında düşünerek hesaplama yaptık. Daha üst sıralarda yer alan web siteleri için kazanç çok daha yüksek olacaktır.

SEO fiyatlandırması yapılırken, SEO-ROI ilişkisi çok büyük önem taşımaktadır. Hem e-ticaret sitelerinin elde edeceği kâr oranı hem de içerik üreten web sitelerine ait reklam gelirleri açısından o zamana kadar yapılmış olan SEO yatırımları ile tutarlı bir izlenim sergilemelidir.

Sonuçta…

SEO çalışmaları çok fazla emek isteyen ve uzun zaman gerektiren çalışmalardır. Yatırım Getirisi (ROI) ilk zamanlarınızda çok fazla belirgin olmayabilir. İşletmenizin ilerleyen zamanlarında bu sayede çok fazla kazançlar elde edebilirsiniz.

İPUCU

Tek bir cümle ile özetlenecek olursa, arama motorlarında üst sırada yer almak, her zaman daha fazla kullanıcı, müşteri ve kazanç anlamına gelmektedir.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

c75487 Captca Değiştir